آخرین وضعیت طرح 550 هزار هکتاری خوزستان

آخرین وضعیت طرح 550 هزار هکتاری خوزستان به گزارش نیو باکس، مدیرعامل موسسه جهاد نصر ضمن تشریح پروژه550 هزار هکتاری خوزستان به انتقال آب کارون به کانون ریزگردها اشاره نمود و اظهار داشت: یک کانال 60 کیلومتری که 20 مترمکعب در ثانیه دِبی ایستگاه پمپاژ آنست راه اندازی شده و مقرر است آب را به کانون ریزگردها هدایت کند تا با کاشت پوشش گیاهی مناسب جلوی حرکت ریزگردها گرفته شود.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا رضا عظیمی در نشست خبری که بامداد امروز به مناسبت گرامیداشت هفته دولت برگزار شد، با اعلان اینکه پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان، پروژه مقابله با ریزگردها و شبکه آبیاری غرب و شمالغرب کشور از پروژه های در دستور کار موسسه جهادنصر است، اظهار داشت: ریزگردها در سالهای قبل مشکلات زیادی را به وجود آورده بود و مردم خصوصا مردم خوزستان دغدغه ها و نگرانی های بسیاری دراین زمینه داشتند. بدین سبب موسسه نصر به این مساله ورود کرد و در مقطع دوماهه ۶ میلیون مترمکعب عملیات خاکی انجام شد.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر افزود: حق آبه از رود کارون نداشتیم، اما با پیگیری های انجام شده حق آبه ۳ تا ۵ ساله از کارون گرفته شده تا پوشش سبز ایجاد شود. مطالعات انجام شده نشان میدهد که گیاهان بومی آن منطقه حدودا ۳ سال به آب نیاز دارند و بعد از آن رشد می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باتوجه به خشکسالی و بحران کم آبی دریافت آب از کارون مشکلاتی را ایجاد نخواهد کرد؟ اظهار داشت: باید در وضعیت بحرانی تصمیم گیری شود و این حق آبه نیز بصورت موقت خواهد بود.

عظیمی در بخش دیگری از صحبت هایش به پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری اشاره نمود و اظهار داشت: مساحت فاز دوم پروژه ۲۵۵ هزار هکتار است. مطالعات ۱۰۲ هزار هکتار آن انجام شده است. مهندسان مشاور آن تعیین شدند. پیشنهاد کردیم که شبکه اصلی و فرعی در یک دستگاه یعنی وزارت جهادکشاورزی صورت گیرد که پروسه و اتمام پروژه با مشکلی مواجه نشود. اعتبارات مطالعات فاز دوم پروژه تامین شده و بعد از اتمام مطالعات اعتبار نهایی آن تعیین خواهد شد.

وی اضافه کرد: باتوجه به تحریم ها مدلهای مالی بسیاری در نظر گرفته شده است. یکی از آنها فاینانس است. مدلهای دیگر نیز صندوق توسعه ملی، بانک ها، فاینانس داخلی است. یک ظرفیت دیگر هم تهاتر نفت خام است.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر در ادامه اظهار داشت: رودخانه های بزرگی در شمال و شمالغرب کشور وجود داشت که بهره برداری درستی از آن نشده بود. طرح هایی در این میان مطرح شدند که این آبها را به استانهای مرزی منتقل کنند تا علاوه بر توسعه کشاورزی در آن مناطق به ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت معکوس هم کمک نماید.

وی همین طور به پروژه جامع شمال کشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه شامل زهکشی، شبکه فرعی، تجهیز و نوسازی و آبندان است و با انجام آن کلیه عملیات زیرساختی آب و شمال کشور خاتمه می یابد.

عظیمی در آخر اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت ۱۴۰۰ هکتار از پروژه یکانات در آذربایجان شرقی شهرستان جلفا آماده بهره برداری است. این پروژه شبکه فرعی شمال و شمالغرب و عمدتاً آبیاری تحت فشار است.
منبع:

1401/06/05
21:39:47
5.0 / 5
297
تگهای خبر: بانك , توسعه , دستگاه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه