رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد

گام مهم ایران برای توسعه تجارت با گروه اکو

گام مهم ایران برای توسعه تجارت با گروه اکو به گزارش نیو باکس، رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید در صورتیکه برخی موانع مهم از مسیر همکاریهای تجاری اعضای اکو برداشته شود، میتوان انتظار داشت که سطح تجارت مشترک میان اعضا افزایشی قابل توجه را تجربه کند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، نشست روسای اتاق های بازرگانی و صنعت عضو اکو (رویکرد جدید اتاق اکو ۲۰۲۲-۲۰۲۵) به صورت مجازی برگزار شد و روسا و نایب رئیسان اتاق های بازرگانی کشورهای پاکستان، آذربایجان، افغانستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان به همراه دبیرکل سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) به بحث و تبادل نظر پیرامون مبحث توسعه و گسترش همکاری بخش های خصوصی کشورهای عضو از راه اتاق های بازرگانی و همینطور راه ها و موانع گسترش تجارت و سرمایه گذاری مشترک پرداختند.
غلامحسین شافعی - رئیس اتاق ایران و اتاق اکو در این جلسه با اشاره به اینکه سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو)، در چهار راه کریدورهای شرق-غرب و شمال- جنوب همچون کریدورهای اسلام آباد- تهران- استامبول (ITI) که شبه قاره هند را به شرق اروپا متصل می کند، قرار دارد اظهار داشت: بی گمان عملیاتی شدن طرح کریدورهای حمل و نقل در شمال-جنوب و شرق-غرب همچون ITI به کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کمک کرده و ایجاد درآمد، افزایش تجارت و رونق همکاریهای اقتصادی بین کشورهای عضو اکو را به دنبال خواهد داشت.
او با اظهار تأسف از پایین بودن حجم مبادلات تجاری در سطح کشورهای اکو افزود: آمار موجود حکایت از آن دارد که حجم مبادلات تجاری اخیر این سازمان با جهان در سال ۲۰۲۱ (بر اساس آمار مرکز بین المللی تجارت ITC) حدود ۹۲۷ میلیارد دلار بوده که از این میزان تنها ۸.۱ درصد سهم تجارت درون منطقه ای بوده است. همینطور سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشورهای عضو هم بر مبنای آخرین آمار موجود (مرکز بین المللی تجارت ITC)، تنها ۱.۷ درصد کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان است که رقمی بسیار پایین تر از انتظارات و پتانسیل های اقتصادی موجود در منطقه است.
شافعی ضمن اشاره به خطرات جدی رویدادهایی مانند انتشار کرونا برای تجارت و سرمایه گذاری کشورهای عضو اکو بیان نمود: اتاق های بازرگانی عضو باید تلاش کنند تا مدلهای تجاری خویش را متناسب با ریسک های موجود تطبیق داده و در موضعی قرار گیرند که خویش را نماینده صنایع کوچک و متوسط (SME) بدانند و با عرضه خدمات مختلف به این صنایع، توسعه راهکارهای تجارت الکترونیک و تسریع در اجرائی شدن موافقت نامه های منطقه ای همچون موافقت نامه تجاری اکو، موافقت نامه تسهیلات ویزایی و موافقت نامه گسترش و حمایت سرمایه گذاری خارجی بر مشکلات موجود فائق آیند.
او افزود: اجرائی شدن موافقت نامه تجاری اکو (اکوتا) از زمان امضا در سال ۲۰۰۳ و تبدیل آن به موافقت نامه تجارت آزاد همینطور تسهیل گردش مالی بین اعضا از راه بهره گیری از مزایا و پتانسیل های اتحادیه پایاپای اکو (ECU) می تواند در این خصوص راهگشا باشد.
رئیس اتاق ایران اظهار داشت: تسهیل صدور روادید و ایجاد برچسب ویزای اکو برای تجار و بازرگانان و سرمایه گذاران اکو، برقراری پروازهای منظم و مستقیم بین کشورهای منطقه، اتصال شبکه های برق و ایجاد بازار برق اکو به همراه سوآپ نفت و گاز هم همچون راهکارهایی است که می تواند برای توسعه همکاریهای تجاری و سرمایه گذاری در منطقه مورد توجه قرار گیرد.
شافعی اضافه کرد: برای نیل به همگرایی در منطقه لازم است برخی موارد نظیر گردشگری و بخصوص گردشگری سلامت، همکاری مسنجم تر در بخش انرژی، تولید مشترک و ایجاد برند مشترک خودروی اکو، همکاری در زمینه تسهیلات گمرکی الکترونیکی و ایجاد پنجره واحد گمرک الکترونیکی مورد توجه بیشتر قرار گیرند.
شافعی با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط مؤثر میان اتاق های عضو به صورت روزمره و آنی در دور جدید فعالیتهای اتاق اکو اظهار داشت: با استفاده از پلت فرم های موجود میتوان این ارتباط را برقرار کرد تا بخصوص اتاق های بازرگانی آسیای میانه به صورت فعالانه در جلسات حضوری و مجازی که به صورت دوره ای و در فواصل زمانی توسط اتاق اکو سازمان دهی خواهد شد مشارکت کنند.
طبق گزارش سایت اتاق بازرگانی ایران، همینطور رئیس اتاق اکو از نمایندگان اتاق های عضو درخواست نمود تا مشکلات موجود در حوزه های تجارت، سرمایه گذاری، روادید، ترانزیت و حمل و نقل، بانکداری و نقل وانتقال وجوه و یا هر مورد دیگری که از منظر بخش خصوصی مانع تعاملات اقتصادی مشترک است را به اتاق اکو منعکس کنند تا در دبیرخانه اکو در تهران مورد بررسی و چاره جویی قرار گیرد.1401/07/14
12:59:50
5.0 / 5
171
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه