برنامه ریزی وزارت اقتصاد برای تقویت اقتصاد دریامحور

برنامه ریزی وزارت اقتصاد برای تقویت اقتصاد دریامحور به گزارش نیو باکس، مدیرکل دفتر آینده پژوهی وزارت اقتصاد اظهار داشت: منطقه مکران یکی از مناطق مورد تاکید مقام معظم رهبری برای هدف گذاری در راستای توسعه اقتصاد دریامحور است.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت اقتصاد، ابراهیم صیامی، در گفت و گو با رادیو تهران درباب سیاست های کلی اقتصاد دریا محور، اظهار داشت: سهم ایران از اقتصاد دریا محور بسیار ناچیز و ۲.۵ درصد است؛ در صورتیکه باتوجه به شرایط کشور و ظرفیتهای اقتصاد دریا محور کشور، باید از این شرایط به خوبی استفاده نمائیم.
وی در ادامه بیان کرد: متأسفانه سهم اقتصاد دریا در GDP کشور بسیار ناچیز است. برمبنای تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد دریا محور باید هدف گذاری ما به سمتی حرکت نماید که این سهم ۲ و نیم درصدی از این اقتصاد ارتقا و به اعداد متناسب اقتصاد جهانی نزدیک شود.
صیامی همین طور متذکر شد: مقام معظم رهبری سیاست های ۹ گانه ای را ابلاغ کردند که بر مسائل مختلفی تاکید داشت که سه بند از این سیاست ۹ گانه مستقیم به اقتصاد و وزارتخانه های اقتصادی یعنی وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی و جذب سرمایه گذاری و جذب سرمایه در صنایع دریایی و کسب و کارهای خرد که در اقتصاد دریا شکل می گیرد، تاکید کرده است.
این مقام مسئول در وزارت اقتصاد افزود: باتوجه به ابلاغیه ۹ بندی مقام معظم رهبری، کارگروهی در سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده تا قوانین مختلف حوزه اقتصاد دریا مرور و سپس تجمیع شود و در نهایت هدف گذاری های مشخص شده برای این منظور قابل دستیابی شود.
صیامی در ادامه اظهار داشت: همچون هدف گذاری های موجود جهت استفاده از ظرفیت اقتصاد دریا محور؛ افزایش سهم GDP کشور است. ما در این بخش ظرفیتهای زیادی در شمال و جنوب کشور در دریا و بنادر داریم که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیرکل دفتر آینده پژوهی، مدل سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد درباب اجرای مرحله نخست اجرای این سیاست ها نیز اظهار داشت: مرحله نخست اجرای برنامه های تحول اقتصاد دریا محور، در منطقه مکران در جنوب کشور است که در این منطقه دبیرخانه ای به وجود آمده که تحت نظارت رییس جمهور است و کارهای خوبی هم در این دبیرخانه برای توسعه این منطقه ویژه انجام شده است.
وی همین طور اذعان کرد: در دبیرخانه منطقه مکران در نظر داریم که وزارتخانه های مسئول همچون وزارت صمت، کشاورزی و اقتصاد طرح های خودرا در عرصه اقتصاد دریا محور عرضه کنند تا تامین مالی آنها انجام و به اهدافی که نیازمند توسعه منطقه مکران و مورد نظر مقام معظم رهبری نیز هست و چندین سال این ابلاغیه به درستی و خوبی نیز پیش نرفته، به عاقبت برسد. صیامی در آخر اظهار داشت: نخستین دستور کار ما توسعه مکران است که برای این منظور هدف گذاری ها و توافقاتی نیز بین وزارتخانه ها و دبیرخانه این منطقه انجام شده است تا توسعه ای که مدنظر مقام معظم رهبری و مورد نیاز این منطقه هست، به مرحله اجرا برسد.


منبع:

1402/08/24
15:48:37
5.0 / 5
324
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه