بررسی اجرای قانون خرید تضمینی محصولات كشاورزی

تاکید مجلس بر جلوگیری از واردات مازاد برنج و پرداخت مطالبات کشاورزان

تاکید مجلس بر جلوگیری از واردات مازاد برنج و پرداخت مطالبات کشاورزان نیو باکس: برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به وضعیت برنج کاران و جلوگیری از واردات مازاد برنج تاکید کرده و خواهان قیمت گذاری محصولات کشاورزی و پرداخت بموقع مطالبات کشاورزان شدند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، محمد سبزی نماینده ساوه در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی گزارش وزیر جهاد کشاورزی در مورد نحوه ی اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی اظهار داشت: وقتی گندمکاران بدهی هایشان را بموقع پرداخت نمی کنند، از آنها جریمه می گیرند، اما چرا این اتفاق درباره ی وزارت جهاد کشاورزی رخ نمی دهد که جریمه تاخیر و پرداخت مطالباتش را بدهد.
سبزی: توزیع کود بی نظم است
وی با اشاره به اینکه توزیع کود بی نظم است، اظهار داشت: کشاورزان متضرر شده و تسهیلات حمایتی به آنها داده نشده که در اثر خشکسالی با مشکل مواجه گشته اند.
سبزی از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مدیریت بازار مرغ تقدیر کرد و خواهان مدیریت درست بازار گوشت شد.
نجفی: محصولات کشاورزی قیمت گذاری شود
ابراهیم نجفی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خودکفایی و افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در قانون اساسی آمده است و مجلس یازدهم هم اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تصویب کرد پس وزارت جهاد کشاورزی موظف به قیمت گذاری محصولات سه ماه پیش از فصل زراعی است. سوال این است که چرا این اتفاق رخ نمی دهد؟
وی با تأکید بر لزوم قیمت گذاری درست محصولات کشاورزی اظهار نمود که باید بر موضوع سموم باقی مانده در محصولات کشاورزی نظارت شود.
باقری: آب و برق کشاورزی تامین شود
محمد باقری نماینده بناب در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که باید وزارت جهاد کشاورزی اهتمامی برای تامین آب و برق کشاورزان داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه برنامه ای برای صادرات محصولات کشاورزی وجود داشته باشد، اظهار داشت: قطع صادرات محصولات کشاورزی درست نیست.
لاهوتی: واردات مازاد برنج توجیهی ندارد
مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نیاز مصرفی داخل کشور دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج است و میزان تولید برنج به دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن می رسد پس حداکثر میزان واردات برنج یک میلیون تن است و بیش از آن هیچ توجیهی ندارد.
وی با اشاره به اینکه تولید برنج برای کشاورزان به صرفه نیست، اظهار داشت: در این شرایط شاهد مشکلاتی برای شالیکاران هم هستیم که همچون آن قطع برق چاه های کشاورزی است.
سلیمی: چرا قیمت خرید برنج ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است
علیرضا سلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی اجرای طرح کشت قراردادی و خرید توافقی را همچون اقدامات خوب وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و اظهار داشت: چرا امسال قیمت خرید برنج ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و از سویی دیگر شاهد واردات بیش از یک میلیون تن برنج مازاد هستیم.
وی اصرار کرد که باید دولت از گندمکاران حمایت کند و بحث فروش محصولات بواسطه ها را تعیین تکلیف نماید.
اسحاقی: می توان میزان دام کشور را به شرایط خوبی رساند
سلمان اسحاقی نیز در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی گفت: آقای نیکبخت یکی از متولیان شعار سال شما هستید. سوال من این است روزی که چاه های کشاورزی به سبب کمبود برق خاموش شد شما چگونه توانستید این مساله را تاب آورید؟
وی افزود: ما می توانیم در موضوع گوشت دام، صادرکننده اول در منطقه باشیم.
اسحاقی افزود: امسال به خاطر بارندگی ها مراتع خوبی داشتیم و اگر طرح خوبی دراین زمینه اجرا شود، می توان میزان دام کشور را به شرایط خوبی رساند. از طرف دیگر از محل منابع اختلاس می توان منابع نهاده های دامی را تامین کرد.
این نماینده مجلس در آخر اشاره کرد: زعفران ایران در کشور حرف اول را می زند اما متاسفانه با اسم کشور ما در دنیا عرضه نمی شود.
منبع:

1403/03/22
10:53:08
5.0 / 5
49
تگهای خبر: بازار , تسهیلات , تولید , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه