آخرین خبرها از وضعیت تولید و توزیع ماسك

آخرین خبرها از وضعیت تولید و توزیع ماسك به گزارش نیو باكس عضو هیئت مدیره یك شركت تولیدكننده تجهیزات پزشكی ضمن اعلام از كار افتادن بعضی از دستگاه های تولید ماسك به سبب افزایش تولید، اظهار داشت: برای تهیه قطعات این دستگاه ها ارز دولتی تامین نمی گردد. همین طور در بهترین حالت، با تامین دستگاه ها و پشتیبانی از نیروها، حداكثر می توانیم یك میلیون و 500 هزار تا دو میلیون ماسك روزانه در كشور تولید نماییم.


سید محمدرضا رضوان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: تولید ماسك قبل از شیوع ویروس كرونا آنقدر كم بود كه بعضی از دستگاه های تولید آن خاموش بود، اما حالا به علت افزایش بار دستگاه های تولید ماسك و فعالیت دو شیفت و نیم در خیلی از واحدهای تولید ماسك، بعضی از دستگاه ها از كار افتاده اند كه برای تامین قطعات آنها گرفتار مشكل هستیم.
وی با اشاره به اینكه ۹۰ درصد دستگاه های تولید ماسك چینی و تایوانی هستند، اشاره كرد: برای مثال هم اكنون ۴۰ درصد دستگاه ها در یك شركت از خط تولید خارج شده است، اما چون این قطعات در گروه یك ارزی نیستند دولت قبول نمی كند كه برای تامین آنها ارز دولتی پرداخت كند و از تولیدكنندگان می خواهد از ارز آزاد اسنفاده كنند.
‏رضوان با اشاره به اینكه تقریباً همه شركت های تجهیزات پزشكی در زمینه تولید ماسك با این مشكلات مواجهند، اشاره كرد: باتوجه به نوسانات نرخ ارز و افزایش تعداد تولیدكنندگان ماسك پس از شیوع ویروس كرونا، واردات دستگاه با ارز آزاد جذابیتی برای فعالان این بخش ندارد؛ بدین سبب تنها راه باقی مانده برای تولیدكنندگان كار جهادی است؛ بطوریكه برای مثال در شركت ما همه ۱۳۰ پرسنلی كه ۱۲۰ نفر آنها خانم هستند از ساعت ۶ بامداد تا ۱۰ شب كار می كنند.
وی با اشاره به ۲۰ تا ۳۰ برابر شدن تقاضای ماسك در جهان، اشاره كرد: همه كشورها هم اكنون با این مشكل مواجهند كه آمادگی لازم برای روبرو شدن با آنرا نداشتند. با این وجود می توان گفت ایران نسبتا مشكلات كنونی را خوب مدیریت كرده، اما باید به این نكته توجه گردد كه مشكل دستگاه ها و قطعات نهایتا با پرداخت حدود ۴۰۰ هزار دلار قابل حل است و می توانند چند شركت را انتخاب كنند و برای واردات قطعات آنها ارز دولتی اختصاص دهند تا تولید ماسك افزایش یابد.
با معوقات كارگران چه كنیم؟
رضوان همین طور با اشاره به اینكه بعضی از شركت های تجهیزات پزشكی بیش از یك سال و نیم از وزارت بهداشت معوقه دارند، اشاره كرد: بعضی از كارخانه ها پنج ماه است كه حقوق كارگران خودرا پرداخت نكردند. این در شرایطی است كه در شرایط كنونی احیانا برای تعطیلات نوروز هم باید تولید را ادامه دهیم و در چنین شرایطی لازم است حقوق و عیدی كارگران پرداخت گردد.
البته بگفته وی هم اكنون خریدها به صورت نقدی انجام می شود، اما لازم است معوقات قبلی شركت ها پرداخت گردد تا حقوق های قبلی كارگران نیز داده شود.
یك ناظر مشخص تعیین شود
این تولیدكننده با تاكید بر ضرورت همكاری همه ارگان ها در شرایط كنونی، مشكل دیگر واحدهای تولید تجهیزات پزشكی را سركشی مكرر نهادهای نظارتی مختلف عنوان نمود.
وی با تاكید بر ضرورت نظارت بر واحدهای تولیدی در شرایط كنونی، اظهار داشت: هم اكنون ارگان های مختلف به صورت مكرر ناظرانی را به خط تولید می فرستند كه حتی معین نمی باشد خودشان آلوده به ویروس باشند یا نه، اگر هم مانع حضور آنها شویم فكر می كنند شركت ها قصد دارند آمار تولیدشان را پنهان كنند.
رضوان چاره این مشكل را هماهنگی ارگان های مختلف عنوان و اظهار نمود: بهتر است یك ارگان و یك نهاد ناظر برای بازرسی مشخص شود كه روزانه آمار تولید و فروش واحدهای تولیدی را دریافت نمایند.
ماسك را چه كسی توزیع می كند؟
این تولیدكننده در ادامه با اشاره به اینكه توزیع ماسك از حدود پنج روز پیش توسط سه شركت پخش در كشور انجام می شود و دیگر دست هیئت امنای ارزی نیست، اشاره كرد: شركت های تولیدی اجازه فروش مستقیم ماسك به مراكز درمانی را ندارند. قسمتی از ماسك های تولید شده با حواله های صادر شده از طرف وزارت بهداشت به صورت مستقیم توزیع می شود و مابقی بوسیله شركت های پخش انجام می شود.
او همینطور با تاكید بر اینكه در بخش توزیع ماسك اولویت با مراكز درمانی است، اظهار داشت: از دوم تا پنجم اسفند یك میلیون و ۲۰۰ هزار ماسك به هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت تحویل داده شد. اما در بهترین حالت، با تامین دستگاه ها و پشتیبانی از نیروها، حداكثر می توانیم یك میلیون و ۵۰۰ هزار تا دو میلیون ماسك در روز تولید نماییم.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، از اول اسفندماه مواردی از مبتلاشدن به ویروس كرونا در ایران اعلام گردید و تا ظهر روز گذشته (شانزدهم اسفند) ۴۷۴۷ مبتلا و ۱۲۴ فوتی بر اثر مبتلاشدن به این ویروس گزارش شده است. اما با وجود گذشت بیش از دو هفته از آغاز این بحران، گزارش های میدانی نشان میدهد كه همچنان شهروندان برای تهیه محصولات ضدعفونی و ماسك با مشكلاتی مواجهند كه مسئولان علت آنرا افزایش ناگهانی تقاضای این محصولات عنوان می كنند. البته مواردی از احتكار و خودداری از عرضه این محصولات نیز در ایام اخیر گزارش شده است.
بدین سبب وزارت بهداشت خرید و فروش ماسك در داروخانه ها را ممنوع اعلام نمود و مقرر شد این محصول به صورت رایگان در پایگاه های سلامت، خانه ها و مراكز بهداشت به خانواده ها تحویل داده شود.
منبع:

1398/12/17
15:00:32
5.0 / 5
3448
تگهای خبر: تولید , خرید , دستگاه , شركت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه