سخنگوی سازمان حفظ نباتات پاسخ داد

ملخ های صحرایی تا كی در كشور می مانند؟

ملخ های صحرایی تا كی در كشور می مانند؟ به گزارش نیو باكس سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان این كه آفت ملخ صحرایی احیانا تا اواخر تیرماه در كشور باقی خواهند ماند، اظهار داشت: از حدود 6 ماه پیش بر طبق گزارش های فائو و رصدهای سازمان حفظ نباتات، ورود ملخ صحرایی به كشور قابل پیش بینی بود و بنا بر این غافلگیر نشدیم.سیدمحمدرضا میر در گفتوگو با ایسنا با بیان این كه در آغاز راه مبارزه با آفت ملخ صحرایی هستیم، اظهار نمود: از حدود ۱۵ روز گذشته تاكنون، ریزش این آفت در كشور بیشتر نیز شده است و به عبارت دیگر در اوج ریزش آن هستیم و پیشبینی میشود تا اواخر تیر سال آینده نیز بعضی از استان های كشور درگیر این آفت باشند.

وی افزود: سال قبل نیز از ۸ بهمن ماه ریزش ملخ صحرایی در هرمزگان شروع شد و تا تیرماه ادامه یافت و ۹ استان را درگیر كرد. در مجموع نیز در سطحی معادل۷۵۰ هزار هكتار مقابل این آفت مبارزه شد. امسال نیز باتوجه به اینكه تعداد این آفت بیشتر شده، پیشبینی می شود كه مبارزات در سطحی بالغ بر یك میلیون هكتار صورت گیرد.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات اشاره كرد: بیشترین استانهای درگیر نیز هرمزگان و پس از آن سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس وخوزستان هستند. هم اكنون نیز در استان هرمزگان در سطحی حدود ۱۴هزار و ۵۰۰ هكتار ضد این آفت مبارزه شده و مبارزه نیز همچنان ادامه خواهد داشت. در استانهای دیگر نیز سطح این مبارزات ۲ تا ۳ هزار هكتار است.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا آفت خساراتی به مزارع كشاورزی و باغات وارد كرده است یا خیر، اظهار داشت: ملخها هنگامی كه وارد كشور می شوند، معمولا به مراتع همچون مراتع خودرو هجوم میآورند و بنا بر این ورود آنها به زمینهای كشاورزی و باغات خیلی كم بوده است. هم اكنون نیز خسارتی گزارش نشده است، برای اینكه ادوات لازم برای مبارزه با ملخ صحرایی پیشبینی شده بود. حتی در ۴ استانی كه سال قبل این ملخها وارد شدند ولی امسال هنوز گزارشی از ورود آنها داده نشده نیز آمادگی مبارزه وجود دارد.

به گفته وی به سبب شرایط آب و هوایی مناسب در خاستگاه اصلی ملخ صحرایی یعنی منطقه شرق آفریقا، كشورهای حاشیه دریای سرخ مانند اریتره، یمن، سومالی و شبه جزیره عربستان حجم این آفت زیاد شده است.

ملخ صحرایی ناقل ویروس كرونا نیست

میر در پاسخ به این پرسش كه آیا این ملخها برای انسان خطری حساب می آیند یا خیر، اظهار داشت: این آفت به صورت مستقیم هیچ ضرری برای انسان ندارد. در بعضی استانهای كشور از این ملخ بعنوان منبع پروتئینی استفاده میشود. از طرفی حتی این ملخها ناقل ویروس كرونا نیز نیستند. تنها خطری كه ممكنست برای انسان داشته باشند به خطر انداختن امنیت غذایی آنهاست، برای اینكه این ملخها از محصولات كشاورزی و هر نوع سبزه تغذیه می كنند.

وی درانتها افزود: این آفات تمایل دارند در جایی فرود بیایند كه به منابع غذایی دسترسی داشته باشند اما گزارشاتی نیز از فرود و ورود این ملخها به داخل برخی شهرها شده كه مبارزاتی نیز با آنها صورت گرفته است. همین طور سمومی كه برای مبارزه با این آفت استفاده میشود از سمومی است كه كمترین آثار زیان بار را برای محیط زیست داشته باشد و دوره كارنس آن نیز در گیاه یا زمین حداقل ممكن باشد.

به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، موج دوم هجوم ملخهای صحرایی از دوم اسفندماه سال جاری در كشور شروع شد كه ابتدا استانهای هرمزگان، بوشهر وجنوب فارس را درگیر كرد و هم اكنون دو استان دیگر یعنی سیستان و بلوچستان و خوزستان نیز درگیر این آفت شده اند.
منبع:

1398/12/21
15:02:16
5.0 / 5
3905
تگهای خبر: سازمان , محصولات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه