سرپرست سازمان صمت استان سمنان:

95 درصد سلستین و زئولیت كشور در استان سمنان تولید می شود

95 درصد سلستین و زئولیت كشور در استان سمنان تولید می شود به گزارش نیو باكس سمنان سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اینكه ۴۲ نوع ماده معدنی از معادن استان استخراج می شود، اظهار داشت: ۹۵ درصد سلستین و زئولیت كشور در این استان تولید می شود.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، علی تشنه دل قبل از ظهر شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان به میزبانی استانداری ضمن بیان اینكه معادن این استان دارای رتبه های برتر در تولیدات معدنی است، تصریح كرد: ۹۵ درصد سلستین و زئولیت كشور در استان سمنان تولید می شود.
وی با اشاره به اینكه سالانه حدود ۴۲ نوع ماده معدنی از معادن استان سمنان استخراج می شود، اضافه كرد: ۴۰ درصد تولید گچ، ۶۰ درصد تولید نمك كشور هم در معادن این استان تولید می شود كه رتبه نخست را در این بخش كسب كردند.
۷۰ درصد منابع ذخیره قطعی در استان سمنان است
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با تاكید بر اینكه معادن این استان با ۱۵ درصد ظرفیت تولید زغال رتبه سوم كشور را به خود مختص كرده است، خاطرنشان كرد: همینطور با ۲۰ درصد ظرفیت تولید كرومیت در استان رتبه سوم را در این بخش كسب كردند.
تشنه دل بابیان اینكه ۲.۵ میلیارد تُن ذخیره زمین شناسی در پهنه استان سمنان وجود دارد، بیان نمود: ۶۹۰ تُن آن ذخیره قطعی است و ارزش آفرینی، ایجاد اشتغال و مواد اولیه ای كه از بخش معدن تولید می شود بعنوان یكی از مؤلفه های اصلی توسعه صنعتی استان موردتوجه قرار دارد.
وی با تاكید بر اینكه هم اكنون ۷۰ درصد منابع ذخیره قطعی در استان، مورد غفلت قرارگرفته است و باید برنامه ای ویژه برای این مهم در نظر گرفته شود، خاطرنشان كرد: این استان رتبه پنجم كشوری ازلحاظ تعداد معادن و رتبه ششم كشوری در بحث استخراج از معادن را به خود مختص كرده است.
رتبه دوم معادن استان سمنان در تولید سولفات سدیم
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار داشت: با ۴۰ درصد ظرفیت تولید سولفات سدیم در استان رتبه دوم كشور را در این بخش كسب كردیم.
تشنه دل بابیان اینكه بهره گیری از خدمات كارشناسان زُبده، دانشگاه ها و شركت های مشاور و تشكل های صنفی بخش اكتشاف و تهیه ۲۰ ورق نقشه ۱.۲۵۰۰۰ زمین شناسی مناطق اولویت دار استان طی چهار سال از برنامه های اكتشافی این سازمان امسال است، تصریح كرد: اكتشاف نیمه تفصیلی كمربند ملی متال جنوب استان و تكمیل مطالعات ژئوفیزیك هوایی جهت ذخیره یابی پلی متال از دیگر برنامه های این سازمان در حوزه اكتشاف معادن است.
وی بابیان اینكه ۶۲۶ فقره پروانه بهره برداری برای حدود ۴۲ نوع ماده معدنی در استان سمنان وجود دارد، افزود: ظرفیت استخراج سالیانه معادن در استان ۲۳ میلیون تُن است.
اهتمام ویژه به اكتشاف ذخایر معادن استان سمنان
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان بیان نمود: اهتمام ویژه به اكتشاف ذخایر استان و سرمایه گذاری مناسب، تقویت و توانمندسازی بخش خصوصی از راه حمایت مالی بیمه ای و كاهش ریسك سرمایه گذاری در این بخش، هدایت منابع مالی مكفی به سمت اكتشاف هم در دستور كار است.
تشنه اظهار داشت: شناسایی آنومالی های پنهان مس در منطقه طرود-چاه شیرین، تكمیل اكتشاف و تعیین میزان ذخایر كویر حاج علیقلی برای مواد معدنی پتاس و منیزیم و انجام مطالعات اكتشاف تكمیلی ذخایر سنگ آهن شرق سمنان تا جنوب دامغان در دستور كار است.
وی بابیان اینكه انجام مطالعات اكتشاف تكمیلی و شناسایی پتانسیل های آنومالی های كرومیت شرق استان سمنان در دستور كار قرار دارد، خاطرنشان كرد: توجه به زیرساخت ها ازجمله راه سازی و اجرای آسفالت مسیر دسترسی به معادن در پهنه استان و حمایت مالی از معادن از دیگر برنامه های اصلی این سازمان امسال است.


منبع:

1399/01/30
22:35:50
5.0 / 5
2895
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه