گزارش ماهانه فائو نشان داد

كاهش قیمت جهانی مواد غذایی بخاطر كرونا

كاهش قیمت جهانی مواد غذایی بخاطر كرونا نیو باكس: تازه ترین گزارش سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) نشان داد كه قیمت جهانی مواد غذایی تحت تاثیر تبعات اقتصادی و لجستیكی پاندمی ویروس در ماه آوریل برای سومین ماه متوالی كاهش پیدا كرده است.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در آوریل به ۱۶۵.۵ واحد رسید که ۳.۴ درصد در مقایسه با مارس کاهش داشت.

شاخص قیمت شکر فائو در ماه میلادی گذشته که شیوع ویروس کرونا به تقاضا ضربه زد و کاهش قیمتهای نفت، تقاضا برای نیشکر بمنظور تولید اتانول را ضعیف کرد، به پایین ترین حد در ۱۳ سال اخیر نزول کرد و ۱۴.۶ درصد در مقایسه با مارس کم شد.

شاخص قیمت روغن های خوراکی فائو به سبب افت قیمتهای روغن پالم، سویا و کلزا در آوریل ۵.۲ درصد کاهش پیدا کرد. شاخص قیمت لبنیات فائو ماه میلادی گذشته به سبب کاهش دو رقمی قیمت کره و شیر خشک، ۳.۶ درصد نزول کرد.

شاخص قیمت گوشت فائو بعد از اینکه بهبود تقاضای واردات چین، نتوانست افت شدید تقاضای کشورهای دیگر را جبران کند، ۲.۷ درصد کاهش پیدا کرد. فائو همین طور اعلام نمود کشورهای تولیدکننده بزرگ با مشکلات لجستیکی روبرو شده اند و قرنطینه در خیلی از کشورها موجب کاهش شدید فروش شده است.

اوپالی گالکتی آرات چیلاج، اقتصاددان ارشد فائو در این زمینه اظهار داشت: این پاندمی به هر دو بخش تقاضا و عرضه گوشت لطمه زده است برای اینکه تعطیلی رستورانها و کاهش درآمد خانوارها به مصرف کمتر منجر شده و از طرف دیگر، کمبود کارگر در کارخانه های گوشت روی سیستم تولید تاثیر گذاشته است.

شاخص قیمت غلات در مقایسه با سایر فاکتور های قیمت فائو کاهش جزئی داشت برای اینکه قیمتهای بین المللی گندم و برنج رشد چشمگیری کرد اما قیمت ذرت کاهش پیدا کرده است.

قیمت برنج در آوریل ۷.۲ درصد نسبت به مارس افزایش یافت که تا حدود زیادی به سبب محدودیتهای موقتی صادرات از طرف ویتنام بود. قیمت گندم هم به سبب تعیین سهمیه صادرات از طرف روسیه، ۵.۲ درصد رشد کرد. اما قیمت غلات دانه درشت همچون ذرت به سبب کاهش تقاضا برای خوراک دام و تولید سوخت زیستی، ۱۰ درصد کم شد.

فائو پیش بینی خود از تولید غلات در سال ۲۰۱۹ را تغییری نداد و همچنان ۲.۷۲۰ میلیارد تن پیش بینی می کند اما پیش بینی خود از مصرف غلات در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ را به سبب تاثیر ویروس کرونا روی اقتصاد به میزان ۲۴.۷ میلیون تن کم کرد.

فائو همین طور اولین پیش بینی خود از عرضه و تقاضای جهانی گندم در فصل بازاریابی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ را رونمایی و پیش بینی نمود که تولید جهان به ۷۶۲.۶ میلیون تن می رسد که تا حدود زیادی مطابق با سطح تولید سال ۲۰۱۹ خواهد بود. این سازمان برداشت کمتر در اتحادیه اروپا، شمال آفریقا، اوکراین و آمریکا را پیش بینی نمود که با برداشت بیشتر در استرالیا، قزاقستان، روسیه و هند جبران خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، انتظار می رود مصرف جهانی گندم در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ ثابت بماند و افزایش مصرف مواد غذایی کاهش مصرف صنعتی و خوراک دام را جبران کند.

منبع:

1399/02/20
03:37:17
5.0 / 5
2564
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه