سرپرست وزارت صنعت خبر داد:

باوجود همه محدودیت ها، توسعه كشور متوقف نمی گردد

باوجود همه محدودیت ها، توسعه كشور متوقف نمی گردد به گزارش نیو باكس سرپرست وزارت صمت اظهار داشت: باوجود همه محدودیت ها و تحریم های بین المللی، توسعه كشور متوقف نشده و ۲۰۰ طرح صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری ۱۷۰هزار میلیارد تومان تا سال۱۴۰۰ به بهره برداری خواهند رسید.


به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین مدرس خیابانی در جلسه عصر امروز خود با هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه باوجود محدودیت ها و سختی های ناشی از تحریم، توسعه کشور متوقف نشده، اظهار داشت: گزارش های مختلف از ایجاد و توسعه طرح های مختلف در بخش های صنعتی و معدنی کشور، این پیام روشن را منتقل می کند که با وجود شرایط سخت اقتصادی، از توسعه کشور هم غافل نشده ایم که این موضوع، خبر خوشی برای مردم است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی مناسب به مردم از آخرین دستاوردهای تولیدی کشور در بخش های مختلف صنعتی و معدنی اضافه کرد: راه‎ اندازی و اجرای پروژه ها در بخش های مختلف به خوبی نشان داده است که کشور در یک تراز مساوی با دنیا، از مدیریت قابل قبولی برخوردار است؛ این در شرایطی است که وقتی همزمان با تحریم ها، حکمرانی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا مورد قضاوت قرار می گیرد، امکان دارد برخی ضعف های مدیریتی بزرگنمایی شود؛ اما در شرایط یکسان میان کشورهای دنیا همچون شیوع کرونا که بعنوان یک پدیده فراگیر، کل جهان را در بر گرفته است، حکمرانی جمهوری اسلامی ایران کاملا یک کارنامه قابل قبول را ارائه می دهد.
مدرس خیابانی افزود: الان ایران با ویروس تحریم، کاهش قیمت نفت و کرونا مبارزه می کند، اما در همین شرایط سخت، یک پیام روشن مخابره می شود و آن اینکه توسعه کشور در حال انجام می باشد و پیگیری های مدیران اجرایی کشور در بخش صنعت و معدن، منجر به عدم توقف در عرصه امور توسعه ای شده است.
راه اندازی پویش«تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» با آغاز به کار ۲۰۰طرح به ارزش ۱۷۰هزار میلیارد تومان
وی با اشاره به اینکه نکته بارز این موفقیت، افتتاح طرح ها و پروژه های است که از این پس در چارچوب پویش «تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» به دست رئیس جمهوری اسلامی ایران بهره برداری می رسند؛ به نحوی که ۲۰۰ پروژه با سرمایه گذاری ۱۷۰ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح خواهند شد که وجه غالب آن، پروژه های ارزآور معدن و صنایع معدنی است.
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه حرکت رو به جلو کشور باید ادامه یابد، خواهان گسترش ارتباطات بین سازمانی دستگاههای در رابطه با حوزه معدن و صنایع معدنی برای پیشبرد اهداف توسعه ای شد و تصریح کرد: مجموعه معاونت معدنی وزارت صمت، ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی به همراه معاونت آموزش و پژوهش باید در چارچوب یک کمیته مشترک، به صورت هفتگی و منظم، جلساتی را برای پیشبرد اهداف و راهبردهای کلان این وزارتخانه در بخش معدن و صنایع معدنی برگزار نمایند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امروز کشور بیشتر از هر زمان دیگری احتیاج به صادرات و درآمدهای ارزی دارد و با عنایت به این که از نیمه دوم سال ۹۸، اداره کشور با ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی صورت گرفته، سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که برای اداره کشور، نقطه اتکای تأمین نیازهای ارزی بر روی صادرات غیرنفتی در بخش های مختلف باشد که بر این اساس، زنجیره های تولید فولاد و مس می توانند نقش آفرین باشند.
ضرورت مراقبت از بازارهای صادراتی معدن و صنایع معدنی
وی به درآمد ۹ میلیارد دلاری ارزی ناشی از صادرات معدن و صنایع معدنی اشاره و تصریح کرد: مراقبت از بازارهای صادراتی صنایع معدنی، مأموریت جدی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در کنار آن، باید بازار داخلی هم به دقت رصد شود؛ به خصوص اینکه سال جاری صادرات، بر اجرای سیاست های در رابطه با بازار تقدم دارد و سیاست های که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید بگونه ای تنظیم شود که در جهت تقویت صادرات کشور باشد.
مدرس خیابانی افزود: امروز بیشترین نیاز کشور تأمین ارز است تا بتوان بخش عمده ای از نیازهای ارزی برای تأمین مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات را تأمین کرد؛ بنابراین نقش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در این راه بسیار بارز و تعیین کننده خواهد بود.
زنجیره های مختلف ارزش در صنایع معدنی سهامدار یکدیگر شوند
وی تصریح کرد: یکی از سیاست های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که زنجیره های مختلف ارزش در فولاد، سهام یکدیگر را در اختیار داشته و منافع مجزایی نداشته باشند که بر این اساس باید شرایطی را فراهم نمود که منافع صادراتی همه اجزای زنجیره تولید فولاد به صورت همزمان تأمین شوند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی یکی از اصول مورد تاکید وزارت صنعت است که باید از جانب تولیدکنندگان فولاد مورد توجه واقع شود؛ به این معنا که به همان اندازه که زنجیره تأمین مواد اولیه برای کارخانجات فولادی حائز اهمیت به حساب می آید، تأمین ورق های فولادی مورد نیاز صنایع پایین دستی هم مهم است؛ پس باید تأمین مواد اولیه صنایع پایین دستی به موازات تأمین مواد اولیه صنایع بالادستی حائز اهمیت به شمار رود.
مدرس خیابانی به ایمیدرو مأموریت داد تا به صورت جدی تر، برنامه های عملیاتی و اجرایی در حوزه ساخت داخلی را طراحی و پیاده سازی نماید؛ چونکه یکی از راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ساخت داخل است و با عنایت به نامگذاری سالجاری، جهش تولید یکی از مسائل محوری کشور است.
وی تصریح کرد: با عنایت به رکودی که در بازار حاکم است، مازاد تولیدی که در چارچوب طرح های در رابطه با جهش تولید، روانه بازار می شود جذب نخواهند شد و ازاین رو باید برای بازارهای صادراتی آنها فکر جدی کرد؛ ضمن اینکه اگر بازارهای صادراتی از رونق مناسبی برخوردار باشند، جهش تولید هم از مسیر آن اتفاق خواهد افتاد.
تداوم توسعه کشور در گرو نقش آفرینی بخش خصوصی
مدرس خیابانی یکی از مهمترین چالش های پیش روی اقتصاد ایران در شرایط کنونی را اشتغال دانست و تصریح کرد: تولید، صادرات و کنترل واردات باید منجر به ایجاد اشتغال شود که به همین دلیل، باید جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح ها و پروژه های توسعه ای کشور صورت گیرد تا بتوان علاوه بر تولید و ارزآوری، زمینه را برای افزایش اشتغال فراهم نمود.
وی اضافه کرد: امروز بدون حضور و نقش آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد کشور، توسعه کشور قابلیت تداوم نخواهد داشت؛ به خصوص اینکه الان ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که هدایت آن به بخش مولد کشور می تواند در عرصه تولید، صادرات و ارزآوری موثر باشد.
مدرس خیابانی با تاکید بر لزوم واگذاری شرکت های زیرمجموعه خودروسازان، ایدرو و ایمیدرو تصریح کرد: در چارچوب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله می‎ توان بخش مدیریتی و حاکمیتی این شرکتها را نزد خود نگاه داشت؛ اما در مجموع باید در واگذاری ها دقت بسیاری صورت گیرد تا حضور بخش واقعی اقتصاد ایران در این حوزه پررنگ تر شود.
ایران به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم می پیوندد
وی تصریح کرد: سال جاری کشور به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم ملحق خواهد شد و علاوه بر فولاد و مس که سال قبل ۹ میلیارد دلار صادرات داشته و سال جاری هم از رشد ارزآوری برخوردار خواهند شد، صنعت آلومینیوم هم به کمک ارزآوری کشور خواهد آمد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تکالیف رئیس جمهور در حوزه معدن و صنایع معدنی تصریح کرد: راه اندازی معادن غیرفعال، تدوین شاخص کارآمدی معادن و هم پایش نسبت معادن غیرفعال و به معادن فعال باید در دستور کار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: اگر برچسب اقتصاد تک محصولی باید به کشور زده می شود، بهتر است که این برچسب به جای نفت، به اقتصاد مبتنی بر معدن و صنایع معدنی تعلق گیرد و این بخش، نقش تعیین کننده در اداره اقتصاد کشور به لحاظ تأمین منابع ارزی داشته باشد.

1399/03/09
10:09:31
5.0 / 5
2637
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه