رئیس كنفدراسیون صادرات ایران مطرح كرد

درخواست برای تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادركنندگان

درخواست برای تمدید مهلت رفع تعهد ارزی صادركنندگان به گزارش نیو باكس رئیس كنفدراسیون صادرات ایران می گوید: با عنایت به شرایط به وجود آمده تحت تأثیر شیوع كرونا صادركنندگان درخواست دارند كه بانك مركزی مهلت رفع تعهد ارزی اعلام شده را تمدید كند.


محمد لاهوتی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بانک مرکزی بر مبنای برنامه ریزی خود اعلام نموده که مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ تا آخر تیر ماه ۹۹ تعیین شده است و صادر کنندگانی که قصد دارند از مشوق های اعلام شده از جانب دولت استفاده کنند، باید تا این زمان ارز خویش را بازگردانند.
وی با اشاره به دو اتفاق جدیدی که در راه بازگشت ارز صادر کنندگان به کشور به وجود آمده، تشریح کرد: مساله نخست تغییر در سیاست بازگشت ارز است. پارسال ۸۰ درصد ارز حاصل از صادرات بعنوان تعهد ارزی باید باز می گشت و ۲۰ درصد باقیمانده امکان ورود به شکل اسکناس را داشت، اما امسال بانک مرکزی اعلام نموده که ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات باید بازگردد که این مورد با عنایت به تحریم و مشکلات کشور احتیاج به حمایت بیشتر از صادر کنندگان دارد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: مبحث دوم بحث انتشار کرونا در کشور و تمامی نقاط جهان است. با عنایت به این که مرزها در ماه های گذشته یا بسته بودند یا با محدودیت در عملکرد فعالیت کردند، برای خیلی از صادر کنندگان امکان برقرار نگهداشتن ارتباطات و بازگرداندن سریع ارز وجود نداشته است.
به گفته لاهوتی سیاست فعلی بانک مرکزی اجرایی کردن همان مهلت ابتدایی اعلام شده تا آخر تیر ماه سال جاری است اما با عنایت به شرایط به وجود آمده این درخواست وجود دارد که مهلت صادر کنندگان تمدید شود.
وی در پاسخ به این سؤال که تا کنون چه میزان از ارز صادراتی در سال ۹۸ به کشور بازگشته است، اعلام نمود: آمار رسمی این مورد در اختیار بانک مرکزی است و آخرین باری که این بانک آمار سال ۹۸ را اعلام کرد، مربوط به ماه های پایانی سال قبل بود که اعلام گردید حدودا ۶۸ درصد از ارز صادراتی به کشور بازگشته است.
عضو اتاق بازرگانی تهران ابراز امیدواری کرد با گشایش نسبی مرزها و افزایش باردیگر صادرات فرایند بازگشت ارز سال قبل هم با سرعت بیشتری ادامه یابد.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، چند روز قبل عبدالناصر همتی - رئیس کل بانک مرکزی - در نامه ای به غلامحسین شافعی - رئیس اتاق بازرگانی ایران - اعلام نمود: مهلت صادر کنندگان جهت استفاده از مشوق های صادراتی در رفع تعهد ارزی تا آخر تیر ماه سال ۹۹ اعلام شده است.
به دنبال تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا و کاهش درآمدهای نفتی دولت اعلام نمود که بخشی از نیاز ارزی کشور در واردات کالاهای اساسی و ضروری را از راه صادرات غیر نفتی برطرف خواهد نمود و به دنبال آن برای صادر کنندگان تعهد ارزی در نظر گرفت تا نسبت به بازگشت ارز اطمینان بیشتری حاصل کند. در کنار وارد کردن ارز به سامانه نیما صادر کنندگان مجاز هستند که بخشی از صادرات خویش را در چارچوب واردات به کشور بازگردانند.1399/03/18
21:54:20
5.0 / 5
2852
تگهای خبر: بازرگانی , بانك , صادرات , كالا
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه