سازمان حمایت ابلاغ كرد

تولیدكنندگان لوازم خانگی ملزم به عرضه محصولات در بازار هستند

تولیدكنندگان لوازم خانگی ملزم به عرضه محصولات در بازار هستند بر مبنای ابلاغیه سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان از این پس تمامی تولیدكنندگان لوازم خانگی جهت فروش محصولات خود ملزم به عرضه محصولات خود به بازار هستند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بر مبنای تصمیمات کارگروه تنظیم بازار و در جهت ساماندهی و مدیریت بازار لوازم خانگی در سطح عرضه، همینطور شفاف سازی قیمت ها و پیشگیری از سو استفاده برخی افراد فرصت طلب، تولید کنندگان و تأمین کنندگان لوازم خانگی ملزم خواهند بود تا محصولات خویش را در سطح بازار عرضه کنند.
در این اطلاعیه سازمان های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور و واحدهای بازرسی و نظارت اصناف و بازرسان اتحادیه مکلف شدند ضمن رصد و پایش مستمر بازار این محصولات، نسبت به کنترل و نظارت ویژه بر زنجیره تولید تا مصرف نظارت کرده و هر گونه تخلف را در کوتاه ترین زمان ممکن مورد رسیدگی قرار دهند. همینطور این سازمان ضمن هماهنگی کامل با سازمان تعزیرات حکومتی و سایر مراجع قضایی، پرونده های متشکله را در موعد مقرر مورد رسیدگی قرار خواهند داد.
اجبار شبکه عرضه به خرید سبدی کالا و یا ایجاد انحصار در تأمین کالا، اختلال در نظام عرضه و تقاضا تلقی می شود
لازم به ذکر است که با عنایت به تمهیدات فراهم شده انتظار می رود تا زمینه برای عرضه مستمر، بهنگام و مکفی کالاهای تولیدی در سطح بازار فراهم گردد. بر این اساس هرگونه اقدام نظیر اجبار شبکه عرضه به خرید سبدی کالا و یا ایجاد انحصار در تأمین کالا از جانب تولیدکنندگان لوازم خانگی فاقد وجاهت و به منزله اختلال در نظام عرضه و تقاضای بازار تلقی شده و مورد پیگرد قانونی قرارخواهد گرفت.
شایان ذکر است در جهت ثبات قیمت ها و آرامش بازار و پیشگیری از تغییرات غیر منطقی قیمت با متصدیان واحدهای صنفی که خارج از ضوابط تعیین شده قیمت ها را بالا برند در قالب قانون برخورد خواهد شد. بنابراین بازرسان این سازمان، سازمان صمت استان ها و اتحادیه ها مکلف اند ضمن رصد و پایش مستمر بازار نسبت به شناسایی و معرفی بنگاه های اقتصادی متخلف اقدام نمایند تا زمینه برای آرامش بیشتر از پیش بازار این محصولات فراهم گردد.
در انتها این ابلاغیه هم یادآوری شده که ستاد خبری این سازمان با شماره ۱۲۴ در سرتاسر کشور آمادگی دارد تا ضمن دریافت گزارش ها، شکایات و پیشنهادهای مردمی نسبت به رسیدگی به آنها در کوتاهترین زمان ممکن اقدام نماید. به منظور توسعه نظارت های مردمی و ایجاد فضای ناامن برای متخلفان از هموطنان درخواست می شود ضمن انجام خرید قانونمند از واحدهای صنفی معتبر و نمایندگی های مجاز و دریافت فاکتور خرید در صورت مشاهده هرگونه تخلف گرانفروشی مراتب را از راه سامانه ارتباطی این سازمان منعکس کنند.
در هفته های گذشته افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و مشاهدات میدانی از بازار نشان داده است که امسال لوازم خانگی ایرانی ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عموما به صورت قاچاق وارد کشور می شود تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. در نهایت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نمود که در قیمت های لوازم خانگی بازبینی شده است؛ به صورتی که تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی حداکثر ۲۵ درصد مجاز به افزایش قیمت نسبت به بهمن سال قبل هستند و تولیدکنندگان تا آخر روز سه شنبه (۲۷ خرداد ماه) فرصت دارند قیمت های خویش را در سامانه ۱۲۴ درج کنند که ملاک بازرسی از واحدهای صنفی قرار گیرد و هم اکنون به روزترین فهرست قیمت لوازم خانگی از راه نشانی www.۱۲۴old.ir (http: //www.%DB%B۱%DB%B۲%DB%B۴old.ir) در بخش "خوداظهاری بنگاه های اقتصادی" به ثبت رسیده و آماده بهره برداری است.
منبع:

1399/04/07
21:13:30
5.0 / 5
2485
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه