یك صادركننده برق به كشورهای همسایه خبر داد:

ورود تركیه به بازار صادرات برق به عراق

ورود تركیه به بازار صادرات برق به عراق به گزارش نیو باكس فعال صنعت برق اظهار داشت: نگران رقابت با تركیه ای ها در صادرات برق به عراق نیستیم.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق بازرگانی ایران، علیرضا کلاهی صمدی اظهار داشت: صنعت برق ایران جزو معدود صنایع توانمند کشور است که این خودکفایی یا توانمندی با برنامه ریزی مشترک دولت و بخش خصوصی به وجود آمده است.
وی ایران را مهمترین صادرکننده برق به عراق دانست و اظهار داشت: ورود ترکیه به این بازار جایگاه ایران را متزلزل نمی کند؛ اما شرط عقل این است که حواسمان به رقبا باشد.
کلاهی صمدی به سفر اردکانیان به کشور عراق اشاره نمود و افزود: پانزدهم خردادماه امسال در مسافرت وزیر نیرو به عراق قرارداد صادرات برق به عراق به مدت دو سال امضا شده، که قرارداد بسیار خوبی است؛ این قرارداد می تواند قسمتی از مطالبات و نگاه بخش خصوصی را پاسخگو باشد.
وی اضافه کرد: ما یکی از صادرکنندگان برق به عراق هستیم؛ بعضی از ورود ترکیه به بازار برق عراق نگران هستند که مبادا جای ما را بگیرد؛ ولی من معتقدم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد؛ ترکیه خود واردکننده انرژی است؛ اما معنای این گفته اصلاً این نیست که ما با خیال راحت بنشینیم و فکر نماییم ترکیه جای ما را نمی گیرد. تجارت برق تجارت خوبی است؛ وصل کردن شبکه برق کشورها به همدیگر بسیار مفید می باشد.
وی اشاره کرد: ما باید در حوزه انرژی برخی مسائل راهبردی را در نظر بگیریم؛ باید ارزش سوخت فسیلی خودرا بدانیم و باید دارایی زیرزمینی خودرا دارایی روی زمینی تبدیل نماییم. ما به سبب تحریم نتوانسته ایم به بازار LNG وارد شویم و فکر می کنم پس از این هم نمی توانیم جای محکمی در این بازار پیدا کنیم؛ این بازار تحت کنترل آمریکایی هاست.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد: در این شرایط باید گاز را به برق تبدیل نموده و آنرا صادر کنیم؛ ما صنعت برق توانمند بومی داریم؛ وصل شدن به شبکه کشورهای دیگر می تواند شبکه برق ایرانی را به تعادل برساند.
وی افزود: اما صنعت برق ایران در داخل با چالش های مختلفی روبه رو است که بعضی از آنها صورتی مزمن به خود گرفته است. در واقع امروزه اقتصاد صنعت برق بیمار است.
کلاهی صمدی درباره ریشه و علت بیماری صنعت برق می گوید: اولاً گفتن از مشکلات نافی توانمند بودن صنعت برق ایران نیست، بلکه نشانه توانمندی صنعت است. این صنعت از متوسط کشورهای جهان سوم توسعه یافته است. ایران در صنعت برق ۹۰ درصد خودکفایی با مسیر درست و بومی را طی کرده است و این با خودکفایی در حوزه صنعت خودرو خیلی متفاوت می باشد.
وی درباره یکی از اشکالات حوزه انرژی تصریح کرد: مثلاً ایران کشوری پهناور است و چگالی جمعیتی پایینی دارد و به سبب اختلاف دما بار متوازنی از لحاظ مصرف برق وجود ندارد. این چالش ها در حالی مطرح است که برمبنای یک سری تصمیمات سیاسی و اجتماعی، برق را به هر منطقه دورافتاده برده ایم.
فعال صنعت برق اضافه کرد: در مقوله اقتصاد صنعت برق در طول سال های گذشته گرفتار یک دوگانگی شده ایم به این معنا که نتوانسته ایم تصمیم بگیریم که آیا برق یک خدمت عمومی است یا یک کالای تجاری؟ اگر برق یک خدمت اجتماعی است باید هزینه های آن در اسناد دیگری مانند سند بودجه ریزی کشوری دیده شود و اگر هم یک کالای تجاری است باید یک سازوکار منطقی قیمت گذاری برای آن تعیین شود. اما هیچ کدام از این سیاست ها بطور مشخص دنبال نشده است.
کلاهی صمدی بر این باور است که صنعت برق ایران توانمند بوده و این توانمندی با وجود مشکلاتی است که دولت ها به این حوزه تحمیل کرده است.
وی افزود: ما با صنعت برق بعنوان یک صنعت یارانه ای برخورد کرده ایم؛ هیچ استراتژی مشخصی نداریم. در هیچ جای دنیا این قدر تعرفه های مختلف وجود ندارد. بطور مثال تعرفه مجانی برای اماکن مذهبی و آموزشی و تعرفه کشاورزی یکی از اشکالات جدی این حوزه است. چندگانگی تعرفه ها یک ایراد است که در اصطلاح می توان گفت به شفاف نبودن تعرفه ها بازمی گردد. هر کالایی که چند نرخی باشد موجب گسترش فساد می شود.
کلاهی صمدی بیان داشت: باید برای توسعه صنعت برق استراتژی منسجمی تدوین و قیمت تمام شده عادلانه برای برق تعیین شود. قیمت عادلانه هم شرایط مختلفی دارد که باید آنها را در نظر داشت. در این میان مردم و مصرف کنندگان نباید هزینه های ناکارآمدی دستگاه های دولتی را بپردازند. ما باید تصمیم بگیریم که آیا برق کالای تجاری است یا خدمت اجتماعی؟؛ باید تکلیف خودرا در این بخش مشخص نماییم تا برمبنای آن سیاست، راهکار مشخصی در پیش بگیریم؛ با ادامه این وضعیت بار مالی هزینه ها به وزارت نیرو و بوسیله این وزارتخانه به بخش خصوصی با تأخیر در پرداخت معوقات تحمیل می شود.
عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: با وجود همه موانع، ۹۵ درصد از صادرات خدمات فنی و مهندسی در صنعت برق اتفاق افتاده که وابسته به زنجیره صنعت بومی است؛ تقریباً همه اجزای صنعت برق در ساخت یک نیروگاه بومی است و این تأثیر بالایی در افزایش حجم تولید ناخالص ملی دارد.
وی اشاره کرد: ایران صادرکننده برق به افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه است؛ بدین سبب باید به بازار صادرات برق توجه کافی و مسائل و مشکلات این حوزه برطرف شود.
گفتنی است عراق می خواهد برای جبران کمبود برق از ترکیه و یک شرکت مستقر در منطقه اقلیم کردستان برق وارد کند. احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق گفته است عراق می خواهد ۴۵۰ مگاوات برق از گروه KAR در منطقه اقلیم کردستان عراق و ۲۰۰ مگاوات برق از ترکیه وارد کند. همین طور پانزدهم خردادماه رضا اردکانیان وزیر نیرو، در مسافرت یک روزه خود به به عراق قرارداد دوساله صادرات برق به این کشور امضا کرد؛ تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا قبل از این یک ساله بوده اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با وزارت برق عراق به امضا رسید.


منبع:

1399/05/10
15:39:51
5.0 / 5
2099
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه