همتی در جمع فعالان بخش خصوصی:

بانك مركزی قصد برخورد قضایی با صادركنندگان واقعی را ندارد

بانك مركزی قصد برخورد قضایی با صادركنندگان واقعی را ندارد به گزارش نیو باكس رئیس كل بانك مركزی با اعلان اینكه تعامل با صادركنندگان در دستور كار است، اظهار داشت: بانك مركزی هیچ وقت بنای برخورد قضایی با صادركنندگان واقعی و درستكار را نداشته و تعامل با آنها را دنبال می كند.به گزارش نیو باکس به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی عصر روز گذشته در دیدار با گروهی از صادرکنندگان نمونه کشور و اعضای هیات رییسه اتاق های بازرگانی، ضمن قدردانی از عملکرد آنان در بازگشت ارزهای صادراتی به بررسی و مرور مشکلات آنان در این راه پرداخت و گفت: صادر کننده ها نقشی اساسی در مقاومت اقتصادی کشور ایفا کرده و می کنند، بدین جهت همدلی و تلاش جمعی صادر کننده ها برای عبور از شرایط سخت کنونی کشور بسیار لازم است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تعدد وظایف بانک مرکزی، تامین ارز کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه را اولویت اصلی این بانک دانست و اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که بانک مرکزی تولید کننده ارز نیست و به هر حال ناچار به اولویت بندی نیازهای کشور است.
وی همین طور با اشاره به معرفی ۲۵۰ نفر از صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه، اظهار داشت: اینها تولید کننده نبودند و با حق العمل کاری و روش های خلاف گوناگون نسبت به خروج سرمایه و تخلف در اجرای تعهد صادراتی خود عمل کرده بودند و چاره ای جز برخورد قضایی برای بانک مرکزی باقی نگذاشتند.

همتی اضافه کرد: بانک مرکزی هیچ وقت بنای برخورد قضایی با صادرکنندگان واقعی و درستکار نداشته و حتی الامکان تعامل با آنها را دنبال می کند.

وی اشاره کرد: بانک مرکزی مشکلات صادرکنندگان در شرایط کنونی را درک می کند و قصدی برای فشار مضاعف بر آنها ندارد.

رییس شورای پول و اعتبار همین طور با اشاره به روند مناسب تامین ارز در سامانه نیما طی روزهای گذشته، اظهار داشت: در روز جاری ۱۲۸ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده که بیش از ۷۰ میلیون دلار آن معامله شده است. به همین دلیل در این روزها متوسط عرضه ارز در نیما به صورت روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بوده و تداوم این روند نشان دهنده بهبود روند بازگشت ارزهای صادراتی به کشور بر اساس سیاست های اتخاذ شده و استقبال صادرکنندگان است.

رییس کل بانک مرکزی همین طور با اشاره به کاهش میزان صادرات کشور در سه ماه نخست سال جاری به سبب شیوع ویروس کرونا و برخی محدودیت ها، گفت: خوشبختانه روند صادرات کشور بعد از طی سه ماهه اول سال در حال احیاست و روند تامین ارز کالاهای وارداتی سرعت خواهد گرفت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در این جلسه با اعلان اینکه صادرکنندگان متعهد دلیلی برای عدم رفع تعهد صادراتی شان ندارند، اشاره کرد: درک متقابل مشکلات بانک مرکزی و صادرکنندگان توسط طرفین برای گذر از شرایط سخت کشور لازم است و برگزاری چنین جلساتی به افزایش این همگرایی کمک می نماید.

در این جلسه همین طور صادرکنندگان مشکلات و موانع خود در بازگشت ارزهای صادراتی را مطرح و توجه بانک مرکزی در رفع آنها را خواهان و از کوشش های این بانک قدردانی کردند.


منبع:

1399/06/23
13:09:42
5.0 / 5
1850
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه