سخنگوی انجمن تایر در واكنش به برخی اظهارات درباره توزیع لاستیك

آشفتگی بازار تایر ناشی از قصور تولیدكنندگان نیست

آشفتگی بازار تایر ناشی از قصور تولیدكنندگان نیست سخنگوی انجمن صنفی تولیدكنندگان تایر در واكنش به برخی آمارهای اعلامی توسط یكی از مسئولان در خصوص اینكه تایرسازان از هفت میلیون حلقه تایر سنگین تولید شده، تنها حدود 700 هزار حلقه را در سامانه جامع تجارت ثبت كرده اند، آمارهای اعلامی را غیرواقعی و نادرست دانسته و مدعی است كه باتوجه به نیاز حداكثر 2.5 میلیون حلقه لاستیك در كشور و 325 هزار حلقه تایر سنگین تولید شده در پنج ماهه امسال، معین نیست كه این ارقام از كجا آمده است.


چند روزی است که بحث تایرها، نحوه توزیع در بازار و قیمت آنها در بازار داغ شده است. در حالی از بازار تایر نیز با عنوان "بازار آشفته لاستیک یا بازاری نابسامان" یاد می شود که بگفته معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت، تولید لاستیک به اندازه نیاز کشور است، اما توزیع لاستیک در سطح عرضه باید هماهنگ شود.
دراین زمینه مصطفی تنها- سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر- در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در کل بنا به آمار موجود که مستمراً به مراجع مختلف ارسال می گردد. مجموع تولید پنج ماهه اول سال جاری تایرهای باری- اتوبوسی صنعت تایر ایران، ۳۲۵ هزار و ۵۰۰ حلقه بود است. این در حالیست که کل مصرف سالیانه تایر سنگین کشور در شرایط جاری از ۲.۵ میلیون حلقه فراتر نمی رود. بدین سبب معین نیست که مبنای آمار ارائه شده مقام مذکور چیست و از کجا آمده است؟!
وی ادامه داد: ضمن آنکه در سال قبل با خروج صدها میلیون دلار ارز از کشور حدود ۲۰۰ هزار تن تایر وارد کشور شده که به تنهایی حدود ۷۰درصد کل مصرف یکسال تایر کشور است و کسی از آن سخن نمی گوید؛ معین نیست این انبوه تایر وارد شده به کجا رفته و ظاهراً تمایلی به پیگیری آنها در گفت وگوهای خبری و اظهارات مسئولان محترم دیده نمی گردد.
این مقام صنفی با اشاره به اینکه مجموع تولید تایر انواع خودرو شامل سبک، سنگین، کشاورزی و صنعتی صنعت تایر کشور در پنج ماهه گذشته حدود ۱۰ میلیون حلقه بوده است، اظهار داشت: این میزان تولید حدود ۲۸درصد به نسبت سال قبل افزایش را نشان میدهد.
سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان تایر اشاره کرد: متأسفانه باوجود این همه تلاش و کوشش خستگی ناپذیر دست اندرکاران صنعت تایر برای افزایش مستمر تولید آن هم در شرایط سخت حاصل از تحریم ها، کم توجهی های مبذوله به موانع و مشکلات این صنعت، بعضی از مسئولان بجای تشویق صنعت گران و پشتیبانی از صنعت برای رفع موانع و تنگناها مداوماً انگشت بهتان را به سمت آنان گرفته تا کم کاری ها و ناتوانی در کنترل بازار و عوامل موثر بر افسار گسیخته شدن قیمت ها در سطح بازار را به گردن تولیدکنندگان بیاندازند.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، براین اساس در یک برنامه تلویزیونی حمید محله ای -معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) ضمن اشاره به اینکه لاستیک های سنگین با ارز نیمایی بتازگی وارد بازار شده است و رانندگان می توانند سهمیه خودرا دریافت نمایند، تاکید داشت که اما تولیدکنندگان همکاری لازم را نداشته و تولیدات خودرا در سامانه درج نمی کنند. شبکه توزیع لاستیک سبک مشتمل بر حدود ۲۰۰۰ عمده فروش است که اکثراً نمایندگان هشت تولیدکننده کشور و واردکنندگان هستند و باید آمارهای خودرا بوسیله سامانه جامع تجارت عرضه کنند.
طبق ادعای وی، برمبنای اظهارات تولیدکنندگان ۶۰۴ هزار لاستیک نیمه سنگین و نیسانی(وانتی) در پنج ماهه اول تولید شده است. همین طور برمبنای آمار سایت بهین یاب تا ۲۴ شهریورماه ۶۹۹ هزار و ۹۸۸ اظهار تولید شده است.
محله ای ضمن تاکید بر لزوم ایجاد شفافیت در زنجیره از تولید تا توزیع، اعلام نمود: در لاستیک سنگین و کالاهای اساسی این را آزمایش دادیم و به نتایج موفقیت آمیزی هم رسیده ایم.1399/06/26
11:44:44
5.0 / 5
1536
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه