رئیس بانك مركزی خبر داد:

تجارت خارجی با تهاتر نفت رشد می كند

تجارت خارجی با تهاتر نفت رشد می كند به گزارش نیو باكس رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: با تهاتر نفت با كالاهای اساسی می توانیم موجب افزایش تجارت خارجی شویم.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، علیرضا رزم حسینی در جلسه مشترک بین وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت نفت و وزارت کشاورزی اظهار داشت: با عملیاتی شدن تهاتر نفت در نیمه دوم سال رشد صادراتی بسیار خوبی نسبت به شش ماه اول سال خواهیم داشت. با تصمیمات ستاندن شده در این چند روز نرخ ارز و نرخ بعضی از کالاها کم شد که این روند می تواند ادامه داشته باشد و چشم انداز رو به رشدی در پیش خواهد بود.
عبدالناصر همتی نیز در این جلسه اظهار داشت: یکی از بهترین و مهمترین روش های تامین ارز کالاهای وارداتی در شرایطی که تحریم های ظالمانه آمریکا در جریان است تهاتر است.
رئیس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه در تهاتر نیاز به مبادله ارزی نیست، اضافه کرد: دولت آمریکا تمام تلاش خودش را کرده است تا مبادی انتقال پول به ایران را ببندد که موجب فشار بر تجارت شود.
وی افزود: از ۱.۵ سال پیش بانک مرکزی با همکاری وزارت صمت تهاتر را آغاز نموده است و قسمتی از واردات ما از صادرات معدن یا بخش های دیگر این وزارتخانه تهاتر شده است.
همتی اشاره کرد: کاری که هم اکنون مقرر است صورت گیرد بسیار فراتر از اقدامات قبلی است. با این تصمیم حجم زیادی از کالاهای اساسی، دارو، کالاهای ضروری و قطعات تولیدی ها تامین می شود. آقای رزم حسینی این کار را آغاز نموده اند و باهمت وزارت نفت می توانیم بخش های نفت را نیز وارد این تهاتر نماییم.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در بانک مرکزی علاوه بر تامین کلاسیک بوسیله منابع بانک مرکزی یا سامانه نیما که تا حالا کالاها از این طریق تامین مالی می شدند می توانیم با تهاتر نفت با کالاهای اساسی موجب افزایش تجارت خارجی شویم.
وی گفت: باید سازوکار این تصمیم هر چه سریع تر تعریف شود.
بیژن زنگنه نیز در این جلسه اظهار داشت: برای این تصمیم باید یک پنجره واحد ایجاد شود تا بین رفت و آمد تصمیم در دستگاه های مختلف وقت تلف نشود. در این جلسات که هفته ای یک دفعه تشکیل می شود باید همه چیز تصمیم گیری شود.
وی اشاره کرد: ان شاالله از هفته آینده کار را عملیاتی خواهیم کرد.
کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نیز در آخر اظهار داشت: این تصمیم نمادی از شکسته شدن بروکراسی ها برای گرفتن تصمیمات اساسی است که امیدواریم با این اقدام کالای اساسی با قیمت مناسب به دست مردم برسد.


منبع:

1399/08/01
21:25:55
5.0 / 5
1352
تگهای خبر: بانك , تجارت , تولید , دستگاه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه