اندازه گیری تشعشعات هسته ای با تجهیزات ایران ساخت

اندازه گیری تشعشعات هسته ای با تجهیزات ایران ساخت نیو باكس: تعدادی از محققان یكی از شركت های دانش بنیان تجهیزاتی برای پایش تشعشعات هسته ای قابل حمل معرفی كردند كه از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردارست.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، ایمان حضرت حسینی، مدیرعامل این شرکت با اشاره به کارایی دوزیمترها در سنجش تشعشعات هسته ای اظهار داشت: این محصول در صنایع و خصوصاً پزشکی کاربردهای بسیار زیادی دارد. خیلی از تجهیزات پزشکی که به کار می رود، تشعشعاتی دارند که برای حفظ سلامت پزشکان و کادر درمان لازم است میزان این تشعشعات بطور مداوم اندازه گیری و پایش شود.
وی با اشاره به اینکه دستگاه دوزیمتر ارائه شده توسط این شرکت قابل حمل است و می تواند هر لحظه میزان تشعشعات را اندازه گیری نماید، افزود: دستگاه های دوزیمتر به دو دسته فعال (Active) و غیرفعال (passive) تقسیم می شوند. دوزیمترهای اکتیو در همان لحظه میزان تشعشعات را به نمایش می گذارند، ولی دوزیمترهای پسیو با بهره گیری از عناصر حساس به تشعشع، واکنش نشان می دهند و دریافت میزان آن نیازمند صرف زمان است.
حسینی با اشاره به اینکه حداقل بیش از ۴هزار دوزیمتر از انواع قدیمی تر یعنی منفعل و گازی مورد استفاده قرار دارد که ظرفیت را برای ارتقا به اندازه گیرهای نوع جدید فراهم می آورد، اضافه کرد: در گام نخست باید برای توسعه استفاده از این محصول، زیرساخت ها و زمینه های استفاده برقرار شود. بطوریکه مصرف کنندگان با کارایی و دقت بالای نوع جدید به خوبی آشنا گردند.
وی با اشاره به استفاده از سنسورهای دیودی ساخت داخل در این دستگاه، اظهار داشت: دستگاه های دوزیمتر از حیث سنسورهای به کار رفته، به دو دسته گازی و دیودی تقسیم بندی می شوند. سنسورهای دیودی نسبت به نوع گازی حسگرها، کارایی و دقت بیشتری دارند. در ساخت و تجاری سازی این دستگاه و سنسورهای دیودی که مقاومت، عمر طولانی تر، دقت بالاتر و فناوری پیشرفته تری دارند، پیشگام هستیم.
حسینی با اشاره به این که نسل جدیدتری از این اندازه گیرها که ترانزیستوری و بسیار پیشرفته تر هستند در این شرکت در مرحله ساخت قرار دارد، افزود: با بهره گیری از محصول فعلی که از سنسور دیودی بهره می برد، فرد می تواند در لحظه، متوجه میزان دوز دریافت شده شود. همین طور تمامی این دستگاه ها قابل حمل و نگهداری شارژ برای مدت نسبتاً طولانی هستند.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با اشاره به اینکه تولیدات شرکت ما با فعالیت ۶ نیروی انسانی دانش آموخته در حوزه های هسته ای، الکترونیک و مکانیک به صنعت ارائه می شود، اظهار داشت: این محصول از لحاظ قیمتی بمراتب به صرفه تر است و زمینه ساز جلوگیری از خروج ارز می شود؛ برای اینکه با قیمتی حدود یک سوم قیمت خارجی در اختیار مشتری قرار می گیرد.
منبع:

1399/08/26
20:32:26
5.0 / 5
1138
تگهای خبر: توسعه , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه