سهم بخش تولید از اوراق بدهی بسیار پایین است

سهم بخش تولید از اوراق بدهی بسیار پایین است به گزارش نیو باکس معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ از مجموع ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی انتشار یافته در بازار سرمایه، تنها در حدود ۲.۵ درصد سهم بخش صنعت ومعدن بوده است که سهم قابل قبولی نیست.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، سعید زرندی در جلسه کارگروه تأمین مالی اضافه کرد: در دنیا بخش مهمی از تأمین مالی واحدهای تولیدی از انتشار اوراق می باشد، اما پارسال تنها حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انتشار اوراق در بخش صنعت و معدن داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: ارقام اوراق بدهی انتشار یافته برای شرکتهای تولیدی نشانگر این است که کمتر از یک درصد منابع مالی پرداختی به بخش تولید از شبکه بانکی از محل اوراق تأمین شده است که این سهم حتما باید افزایش یابد. اتکا بیش از اندازه تولید به سیستم بانکی و محدودیت های مالی بانک ها برای این بخش، گرفتار اشکال است که باید برای آن چاره اندیشی عملیاتی شود.
زرندی اضافه کرد: با برنامه ریزی و پیگیری های زیادی که انجام شد تابحال و طی سالجاری بیشتر از ۸ هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای بخش تولید انتشار یافته که رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل را نشان داده است و تا آخر سال این عدد افزایش خواهد داشت، که با وجود رشد قابل توجه نسبت به سال قبل اما هنوز هم این سهم، پایین است. ضمن اینکه باید مسیر استفاده از این ابزارها تسهیل شود اما سیستم های سنتی مالی در بنگاهها هم باید تغییر کند و به جای این که تمام وقت و تلاش بنگاها صرف دریافت تسهیلات از نظام بانکی شود باید به طرف بهره مندی از ابزارهای نوین مالی حرکت کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه مسئله اصلی بنگاه ها در استفاده از تأمین مالی در بازار بدهی مبحث رکن ضامن است، اظهار داشت: رتبه بندی اعتباری بنگاه ها که به تازگی عملیاتی شده کمک بسزایی به تسریع و تسهیل تأمین مالی در بازار سرمایه می کند که باید تقویت شود.
مزیت اوراق گام در تأمین مالی اعتباری بنگاه های تولیدی
زرندی یکی از اوراقی که بنگاههای تولیدی می توانند از آن استفاده کنند را اوراق " گام " نامید و اضافه کرد: با استفاده از اوراق گام، ضمن عملیاتی شدن تأمین مالی زنجیره تأمین در زنجیره مثل قطعات خودرو، نساجی و پوشاک، تجهیزات صنعتی و... ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در این صنایع ایجاد خواهد شد که با عنایت به تعاملات خوب صورت گرفته با شبکه بانکی و بانک مرکزی می تواند جایگزین بخشی از روش های مرسوم تأمین سرمایه در گردش باشد.
وی اظهار داشت: امکان خرید اعتباری مواد اولیه مورد نیاز در سررسیدهای ۱ تا ۹ ماه؛ عدم شمولیت سقف های در نظر گرفته شده در آئین نامه تسهیلات و تعهدات کلان؛ منوط نبودن صدور اوراق گام به دریافت گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم؛ عدم لزوم استعلام وضعیت بدهی غیر جاری بنگاه متعهد توسط بانک عامل؛ پرداخت کارمزد حدود دو درصدی به جای سود تسهیلات از مزایای اوراق گام است. امکان نقل و انتقال بدون کارمزد اوراق در مدت یک ششم عمر اوراق در سیستم بانکی؛ نرخ تنزیل منطقی در بازار سرمایه به علت تضمین نقد شوندگی اوراق توسط بانک عامل، از دیگر مزایای است که بنگاه های تولیدی با استفاده از اوراق گام از آن بهره مند می شوند.
معاون طرح و برنامه تصریح کرد: با عنایت به اهمیت این ابزار در برنامه های وزارتخانه و اهتمام جدی بانک مرکزی برای عملیاتی نمودن آن، این مورد در دستور کار قرار گرفته و دفتر تأمین مالی معاونت طرح و برنامه با جدیت آنرا دنبال می کند. اوراق گام می تواند نسبت به تأمین مواد اولیه کارخانجات در کشور بدون پرداخت وجه نقد و با ساز وکار اعتباری کمک بسزایی کند که این روش در جهش تولید موثر است.
منبع:

1399/09/19
16:45:14
5.0 / 5
1117
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه