گشایش در مسیر فعالیت بخش خصوصی:

اگر دلار ندارید، طلا و نقره وارد كنید!

اگر دلار ندارید، طلا و نقره وارد كنید! سازمان توسعه تجارت می گوید در راه تسهیل بازگشت ارز به کشور احتمال آنکه واردات موقت طلا و نقره در راه ایفای تعهدات ارزی نقش آفرینی کنند وجود خواهد داشت.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، از آغاز سال ۱۳۹۷ و همزمان با بازگشت تحریم های امریکا ضد ایران، بانک مرکزی با طرح ریزی برنامه تعهدات ارزی، اعلام نمود که صادرکنندگان باید بخش مهمی از منابع حاصل از صادرات خویش را در یک برنامه زمان بندی مشخص به کشور بازگردانند.
در سالهای اخیر، همواره نحوه بازگشت این ارز و دستورالعمل هایی که بانک مرکزی در این راه تعریف کرده، محل اختلاف نظر و چالش میان دو طرف بوده و در هفته های قبل میزان ارز بازنگشته به کشور و اعلام کشف چند صادرکننده کارتن خواب از جانب رئیس کل بانک مرکزی به محلی جدید برای اختلاف نظر دو طرف تبدیل شد.
در کنار مسائل جاری و اختلاف نظر میان دو طرف، در ماه های گذشته تحت تأثیر تداوم تحریم ها، تصویب نشدن اف ای تی اف و شیوع کرونا، صادرکنندگان از دشوار شدن بازگشت ارز به کشور گفته اند و از دولت خواسته اند شیوه های جدیدی در این راه به وجود آورند. موضوعی که به نظر می آید در وزارت صمت با جدیت بیشتری نسبت به گذشته دنبال می شود.
حمید زادبوم – رئیس سازمان توسعه تجارت – در این حوزه گفته: روند اجرایی شدن مفاد مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی در مورد تسهیل و تسریع ایفای تعهدات ارزی مثبت بوده و با فراهم شدن هرچه سریع تر زیرساخت ها توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی شاهد افزایش سرعت بازگشت ارز حاصل از صادرات خواهیم بود. تابحال فرآیند اجرایی رفع تعهدات ارزی صادرات مرزنشینان و پیله وران، صادرات از محل ورود موقت و انتقال کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نهایی و ابلاغ گردیده و سایر موارد هم در اسرع وقت اجرا می گردد.
زادبوم همینطور گفته که تصمیمات جدیدی برای تسهیل فرآیند بازگشت ارز اتخاذ خواهد شد که بزودی به مرحله اجرا می رسد.
یکی از موضوعاتی که از جانب سازمان توسعه تجارت مطرح شده و احتمال اجرایی شدن آن وجود دارد، بحث واردات موقت طلا و نقره در ازای ایفای تعهدات ارزی است. این سازمان اعلام کرده: با توجه به مکاتبات و پیگیری های انجام شده توسط اتحادیه ها و تشکل های مربوطه و بعضی از صادرکنندگان در مورد وضعیت خاص واردات و صادرات طلا و نقره و همینطور با در نظر گرفتن اثرگذاری قیمت های جهانی طلا و نقره بر قیمت طلا و نقره وارداتی و صادراتی و با عنایت به قوانین و مقررات بانک مرکزی در مورد صادرات و واردات طلا و نقره، در این خصوص تمهیدات جدی اندیشیده خواهد شد تا امکان ایفای تعهدات ارزی این دسته از صادرکنندگان فراهم گردد. هر چند این سازمان هنوز جزئیاتی درباره این برنامه و زمان احتمال نهایی شدن آن عرضه نکرده اما به نظر می آید برای اولین بار در سالهای اخیر، دولت با جایگزینی برای ارز در ایفای تعهدات، موافقت خواهد نمود.
منبع:

1399/10/07
19:50:40
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه