در گزارش نیو باكس عنوان شد؛

محموله های وارداتی بدلیل تاخیر در تخصیص ارز متروكه می شوند

محموله های وارداتی بدلیل تاخیر در تخصیص ارز متروكه می شوند یک مقام مسئول با اعلان اینکه تأخیر دولت در تخصیص ارز، منجر به از بین رفتن مهلت قانونی ترخیص کالاهای اساسی شده است، اظهار داشت: همین مساله موجب تملیک محموله ها از طرف سازمان امور تملیکی می شود.کاوه زرگران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بازدید معاون اول رئیس جمهور طی روزهای گذشته از بندر امام خمینی و بررسی مشکلات تامین کالاهای اساسی، اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهور بار دیگر بر ضرورت ترخیص بموقع کالاهای اساسی با کمترین تشریفات قانونی اصرار کرد و خواهان تسریع در فرآیندهای واردات اقلام اساسی سفره خانوار شد.
رئیس انجمن تامین کنندگان غلات ایران اضافه کرد: متأسفانه به سبب شرایط تحریم و محدودیت های ناشی از آن، پروسه دریافت و تخصیص ارز و نهایتاً ترخیص کالا بسیار طولانی تر از قبل شده که بر این اساس، باید توجه داشت که طولانی شدن این روند، منجر به از بین رفتن مهلت قانونی ترخیص کالاهای اساسی شده است.
وی اظهار داشت: این امر سبب شده تا سازمان اموال تملیکی مبادرت به تملیک کالاها کند در حقیقت باوجود اینکه ترخیص این کالاها از اراده واردکننده خارج شده، اما اموال او به سبب متروکه شدن در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می گیرد.
وی توضیح داد: ضمن اینکه اگر صاحب کالا بخواهد کالا را آزاد سازد، سازمان مذکور درصدی از آنرا بعنوان جریمه برداشت می کند که بطور قطع این منجر به بی انگیزگی واردکنندگان خواهد شد.
این فعال بخش خصوصی افزود: برخی سازمان های متولی بجای همراهی با تامین کنندگان کالاهای مورد نیاز سفره مردم، مبادرت به توقیف کالاها یا سنگ اندازی بر سر راه ترخیص کالاهایی می کنند که قوت غالب مردم هستند و نیاز سفره روزمره آنها به شمار می روند که بر این اساس انتظار همراهی بیشتری از این دستگاه های متولی وجود دارد.
وی از صدور دستور معاون اول رئیس جمهور برای لغو تملک کالاهای اساسی که مشغول طی پروسه تخصیص ارز و ترخیص کالا هستند آگاهی داد و اظهار داشت: معاون اول رئیس جمهور دستور داده تا موضوع در ستاد تنظیم بازار مورد رسیدگی قرار بگیرد و خواهان لغو این اقدامات شده است.
زرگران اظهار داشت: هم اکنون به سبب شرایط تحریم، پروسه تخصیص ارز طولانی شده و برخی مسائل و مشکلاتی که رخ می دهد از عهده تامین کنندگان خارج است.
وی گفت: با توجه به این که تا زمان تخصیص ارز و تسویه هزینه کالا، مالک اصلی کالاهای در گمرک مانده فروشندگان خارجی این کالاها هستند، بدین سبب توقیف این اموال از طرف سازمان اموال تملیکی نه فقط مشکلات زیادی را برای بازار داخلی و تامین نیازهای مردم رقم خواهد زد؛ بلکه اعتبار واردکنندگان را گرفتار خدشه می کند.
به گفته زرگران، در وضعیت کنونی و باتوجه به تحریم های کشور آمریکا مقابل ایران همه سازمان ها باید در امتداد تسهیل و هموار کردن مسیر تامین کالاهای اساسی گام بردارند.

1399/11/14
23:36:54
0.0 / 5
902
تگهای خبر: بازار , دستگاه , سازمان , سفر
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه