رئیس سازمان امور اراضی اعلام كرد

رعایت حریم غار نمك در راه اندازی مزارع پرورش میگو

رعایت حریم غار نمك در راه اندازی مزارع پرورش میگو به گزارش نیو باکس رئیس سازمان امور اراضی اظهار داشت: حدود ۷۵۰هکتار از اراضی واگذار شده برای راه اندازی مزارع پرورش میگو که در حریم غار نمک جزیره قشم بودند جابه جا می شوند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا علیرضا اورنگی در نشست خبری که با مبحث عرضه دستاوردها و تشریح اهم فعالیتهای سازمان امور اراضی برگزار شد با اشاره به اینکه ۴.۳میلیون بهره بردار در بخش کشاورزی وجود دارد و یکی از اشکالات آنها سند دار شدن اراضی کشاورزیشان است، اظهار نمود: در نظام برنامه ریزی یکی از اصلی ترین موضوعات تعیین و تکلیف مالکیت عرصه های کشاورزی است که بعنوان کاداستر یا حدنگاری مطرح می شود و اولویت سازمان امور اراضی هم تعیین و تکلیف اختلافات مردم با یکدیگر و دولت بر سر همین عرصه های کشاورزی است.
وی افزود: از دیگر دغدغه های بخش کشاورزی خرد شدن اراضی است. سعی کردیم با وضع قوانین جدید و با در نظرگرفتن سیاست هایی در چارچوب تسهیلات حمایتی از خرد شدن زمین ها جلوگیری و در جهت یکپارچه سازی آنها اقدامات لازم را انجام دهیم.
رئیس سازمان امور اراضی خاطرنشان کرد: سیستم های جامع امور اراضی را راه اندازی کردیم تا تمام اقداماتی چون صدور مجوز، استعلامات و نظارت و... در چارچوب خدمات الکترونیکی صورت گیرد و همینطور سعی کردیم اختیارات را در استان ها بیشتر نماییم تا مراجعات به ستاد سازمان کمتر شود.
به گفته وی سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۱ از حدود ۷ سال پیش افتتاح شد که گزارش های خوبی از تغییر کاربریهای غیرمجاز توسط مردم داده شده است و همینطور مشاوره هایی هم در مورد کاربری زمین و قوانین و مقررات مربوطه عرضه می شود.
اورنگی در پاسخ به این سؤال که سازمان امور اراضی چه اقداماتی در جهت حفاظت از سواحل جنوبی کشور و غارهای نمکی واقع در استان هرمزگان در مقابل راه اندازی مزارع میگو انجام داده است، اظهار داشت: در قانون به سازمان امور اراضی تکلیف شده که حرایم در ارتباط با تاسیسات، مراکز نظامی و میراث فرهنگی در واگذاری اراضی ملی و دولتی رعایت شود و استعلامات هم از مراجع قانونی دریافت شود. اتفاق اخیری که در واگذاری مزارع پرورش میگو در جزیره قشم افتاد این بود که میراث فرهنگی اعلام نمود که به علت وجود غار نمک باید حرایم در راه اندازی مزارع رعایت شود. خوشبختانه با تفاهماتی که انجام دادیم مقرر است حدود ۷۵۰هکتار از این واگذاری های مزارع پرورش میگو که در حریم غارنمک بود جابه جا شوند و عرصه های جایگزین در جای دیگری به آنها تعلق گیرد.
وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود دریافت استعلامات بعدا مشخص شد محدوده واگذار شده در حریم غار بوده، افزود: مساحت واگذار شده حدود۱۵۸۰ هکتار بود و پس از بررسی ها مشخص شد که در حریم غار نمک بوده است و به میراث فرهنگی استان هم در این خصوص تذکر داده شد ولی با پیگیری های لازم عرصه ها جابه جا شدند.
وی تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد اعتقاد دارد در اجرای قوانین جاری کشور اختیارات تمام دستگاههای دولت این محدوده را دارد و تمام دستگاه ها یا باید اختیارات خود راتفویض کنند یا با هماهنگی سازمان منطقه آزاد کارهایشان را انجام دهند. در این مورد هم بین اینکه اداره میراث استان هرمزگان باید استعلامات را پاسخ می داد یا نمایندگی مستقر در سازمان منطقه آزاد مباحثی عنوان شد و در نهایت همه به جمع بندی رسیدند که نظر نهایی را سازمان مسوول منطقه خواهد داد.
اورنگی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: تابحال نقشه کاداستر ۹ میلیون هکتار از ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشور آماده شده و ۱.۷ میلیون هکتار با تأیید سازمان نقشه برداری در سامانه ثبت جانمایی شده است.
وی در ادامه به وضعیت اراضی رفع تداخل شده در ۱۰ماهه سالجاری اشاره نمود و با اشاره به اینکه تعداد پلاک های دارای نقشه تجمیعی ۱۱۲۳ پلاک به مساحت دومیلیون و۶۵۳هزارو ۷۸ هکتار است، اظهار داشت: از این تعداد جمعا ۹۱۲ پلاک به مساحت ۱میلیون و ۹۶۷هزارو۵۰۲ هکتار در کمیسیون استانی ثبت مالکیت اشخاص شده است. همینطور پیش از رفع تداخل اراضی ملی ۱میلیون و ۴۲۰هزارو۳۱۹هکتار و اراضی غیر ملی ۵۴۷هزارو۱۸۳ هکتار بود که از پس از رفع تداخل، اراضی ملی به یک میلیون و۲۷۲هزارو ۵۱۱ و اراضی غیر ملی به ۶۹۴هزارو۹۹۱ هکتار رسید.
به گفته وی در ۱۰ماه سالجاری حدود ۱۴۳ هزار هکتار اراضی رفع تداخل شده است.
رئیس سازمان امور اراضی در ادامه اظهار داشت: از سال ۱۳۷۴ تا کنون ۳۰۰ هزارمورد شناسایی تغییر کاربری اراضی کشاورزی را داشتیم که از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۵ قانون مشمول قلع وقمع بنا نبود ولی از ۱۳۸۵ به بعد مشمول قلع و قمع شد.
وی ضمن اشاره به اینکه از سال قبل تابحال ۱۰۹هزارو ۵۹۲ فقره تماس تلفنی به صورت مستقیم با سامانه ۱۳۱ داشتیم، اظهار نمود: ۴۵هزارو ۷۶۷ فقره تغییر کاربری غیرمجاز گزارش شده است که نسبت به سال قبل ۴۰درصد راندمان شناسایی ما بالا رفته است. سال جاری ۱۸هزارو۶۳۸ فقره قلع و قمع بنا صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰درصد افزایش داشته است. در۱۳۳۹ فقره اجرای احکام قضایی شده است که ۶درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
وی در انتها همینطور به افزایش نیروی یگان حفاظت از اراضی کشاورزی هم اشاره نمود.
منبع:

1399/11/16
13:16:11
0.0 / 5
915
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه