اتاق اصناف ایران:

وضعیت خرده فروشی ها در دیماه بهبود یافت

وضعیت خرده فروشی ها در دیماه بهبود یافت به گزارش نیو باکس اتاق اصناف ایران اعلام نمود: شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی در دیماه سال جاری عدد ۵۴ را نشان داده است که این عدد نسبت به ماه گذشته که ۴۵.۱ ثبت شده بود، مبین بهبود وضعیت بخش خرده فروشی است.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق اصناف ایران، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که «شامخ» نامیده می شود را منتشر می کند. بر طبق این گزارش در دی ماه، شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرآیند کار (۵۷) در دی ماه، بیشترین میزان شاخص ها در میان ۵ مؤلفه اصلی شامخ بوده است.
شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی نسبت به ماه قبل بیشترین تغییر را داشته و با کاهش (۴۴.۶۵) درصدی به عدد (۲۷) نزول یافته است.
شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز هم با افزایش (۱۲.۹۲) درصدی منجر به افزایش عدد شاخص قیمت محصولات ساخته شده به میزان (۱۵.۱۵) درصدی نسبت به ماه قبل شده است.
تحلیل شامخ بخش خرده فروشی در دیماه ۱۳۹۹
با بررسی های به عمل آمده و طبق اظهارات فروشگاه های زنجیره ای سراسر کشور، رقم شاخص بخش خرده فروشی در دیماه ۱۳۹۹ به عدد ۵۷ رسیده که نسبت به رقم شاخص آذر ماه معادل ۱۹.۶۸ درصد افزایش یافته است. با عنایت به عدد بدست آمده در نگاه اول این گونه به نظر می آید که وضع خرده فروشی در کشور رو به بهبود بوده و چون عدد بدست آمده بالاتر از ۵۰ است، بنابراین این واحدها در وضعیت رونق به سر می برند.
ولی با تحلیل بعضی از شاخص ها می توان به این نتیجه رسید که این افزایش، لزوماً به معنای بهبود اوضاع این بخش نبوده است. بعنوان مثال شاخص میزان فروش کالا و خدمات نسبت به ماه قبل ۹.۳۳ درصد افزایش یافته در صورتیکه میزان سفارش جدید مشتریان به میزان ۱۳.۴۴ درصد کاهش یافته است. در همین راستا می توان این گونه نتیجه گرفت که این افزایش امکان دارد ناشی از افزایش ۱.۴ واحد درصدی نرخ تورم در دیماه نسبت به آذر ماه ۱۳۹۹ باشد.
طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش ۲ واحد درصدی به ۵۹.۹ درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش ۱.۲ واحد درصدی به ۳۹.۹ درصد رسیده است.
همین عامل سبب شده تا رقم شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز ۱۲.۹۲ درصد افزایش یافته و به تبع آن شاخص قیمت محصولات ساخته شده هم به میزان ۱۵.۱۵ درصد افزایش یابد.


منبع:

1399/11/20
22:03:46
0.0 / 5
819
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , خدمات , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه