رئیس مركز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست:

خبر مخالفت سازمان محیط زیست با شماره گذاری خودرو شاهین اشتباه است

خبر مخالفت سازمان محیط زیست با شماره گذاری خودرو شاهین اشتباه است به گزارش نیو باکس دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: بعضی از تست های اولیه زیست محیطی خودرو شاهین موفقیت آمیز بوده و این خودرو روند دریافت مجوز شماره گذاری را طی خواهد نمود.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر به نقل از سایپا، سید محمد مهدی میرزایی قمی درباره شماره گذاری خودروی شاهین و روندی که این خودرو در پلاک گذاری خواهد داشت، خاطرنشان کرد: اساساً اینکه گفته می شود سازمان حفاظت محیط زیست با پلاک گذاری خودروی شاهین مخالف است، حقیقت ندارد و اشتباه است.
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: روند دریافت مجوز زیست محیطی هر مدل خودرو توسط شرکتهای خودروسازی این گونه است که بر مبنای دستورالعمل ها، تست ها و آزمون های زیست محیطی را انجام می دهند و مدارک مورد نیاز را به شرکتهای بازرسی که مورد وثوق سازمان حفاظت محیط زیست هستند، ارسال می کنند.
وی اضافه کرد: پس از بررسی های فنی و تطابق با استانداردهای زیست محیطی توسط شرکتهای بازرسی، گزارش ها به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود و در صورت تأیید رویه ها، طی نامه ای به پلیس راهور، پلاک گذاری بلامانع اعلام می شود.
دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: تمام گزارش های فنی و مدارک در ارتباط با مسائل زیست محیطی خودروی شاهین مقرر است هفته آتی به سازمان محیط زیست ارسال شود تا بررسی های لازم صورت گیرد.
وی اظهار داشت: با عنایت به این که در نتایج بعضی از آزمون اولیه زیست محیطی خودروی شاهین که به صورت غیر رسمی دریافت شده، مشکل خاصی مشاهده نشده، به نظر می آید، مجوزهای نهایی هم برای پلاک گذاری صادر شود؛ اساسا اگر مشکلی هم وجود داشته باشد، پیگیری شده و حل می شود.
مجوز، یک فرایند اداری است
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: عرضه مجوز یک فرایند اداری است و شایسته نیست در فضای عمومی و رسانه ای درباره ممنوعیت شماره گذاری یک خودرو صحبت شود، چون که با این گونه خبرها تنها برای مردم نگرانی خاطر ایجاد می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی وقتی هنوز مدارک به صورت کامل به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال نشده است، چرا باید پیش داوری و اعلام نمود که سازمان حفاظت محیط زیست با شماره گذاری شاهین مخالف است.
مخالف شماره گذاری نیستیم
میرزایی قمی با اشاره به اینکه سازمان حفاظت محیط زیست مخالفتی با شماره گذاری شاهین یا هر خودرو دیگری ندارد، تصریح کرد: خودروی شاهین یک پروژه ملی است و در این پروژه از نیروی انسانی، مهندسان ایرانی و دانش فنی داخلی استفاده شده، ازاین رو سازمان حفاظت محیط زیست در قالب قوانین، ضوابط و دستورالعمل ها در کنار پروژه های ملی است و اساسا پشتیبانی از پروژه شاهین مستثنی از این رویکرد نیست.
وی اظهار داشت: مبنای ما در مسائل زیست محیطی قانون هوای پاک است و در ماده ۴ قانون هوای پاک به صراحت عنوان شده که تمام خودرو های تولید داخل (همچنین پیش از پیش فروش) و وارداتی باید استاندارد زیست محیطی داشته باشند و اگر خودرویی این مجوز را نداشته باشد نمی تواند مجوز شماره گذاری دریافت کند.
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: با عنایت به توضیحات عرضه شده مبحث پیش فروش و عرضه مجوز شماره گذاری فراتر از خودروسازان و مجموعه سایپا است؛ چون که مجوز پیش فروش خودرو را کمیته خودرو وزارت صمت می دهد.
وی اظهار داشت: شرکتهای خودروسازی مجوز پیش فروش را از وزارت صمت دریافت می کنند و متأسفانه در این بین هیچ گونه استعلامی از سازمان محیط زیست در مورد دارا بودن مجوزهای زیست محیطی مربوطه صورت نمی پذیرد؛ در این میان طی دو نوبت مکاتبه رسمی؛ یکی پارسال و یکی هم اخیراً از وزارت صمت خواسته شده که پیش از عرضه مجوز پیش فروش محصولات خودرویی، حتما استعلام زیست محیطی خودرو را از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کنند و سپس نسبت به پیش فروش خودرو اقدام نمایند.
میرزایی قمی خاطرنشان کرد: از جانب وزارت صمت تابحال در مورد پیش فروش هیچ خودرویی از سازمان محیط زیست استعلام زیست محیطی گرفته نشده است و این مورد صرفا محدود به خودروی شاهین نیست.
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تست های در ارتباط با خودروی شاهین در حال تکمیل شدن است و ان شاالله در صورت احراز شرایط فنی و استانداردهای زیست محیطی مربوطه، مجوز خودروی شاهین جهت پلاک گذاری صادر خواهد شد.


منبع:

1399/11/25
23:22:51
0.0 / 5
953
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه