رئیس سازمان توسعه تجارت:

مشوق صادراتی برای شركت های تعاونی در نظر گرفته شد

مشوق صادراتی برای شركت های تعاونی در نظر گرفته شد به گزارش نیو باکس رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: شرکت های مدیریت صادرات تعاونی می توانند از 20 درصد مازاد مشوق های صادراتی استفاده کنند.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق تعاون ایران، بیست و نهمین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران با هدف بررسی جایگاه و نقش بخش تعاون و اتاق تعاون ایران در برنامه های توسعه صادرات غیرنفتی با حضور حمیدزادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیرصمت، رؤسای کمیسیون های اتاق تعاون و نمایندگان اتاق های تعاون استانها بوسیله ویدئو کنفرانس اجرا شد.
حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت در این جلسه خطاب به اتاق های تعاون سراسر کشور، گفت: چنانچه زیرساخت های صادراتی در استانها وجود دارد که قابلیت استفاده از اعتبارات عمومی سازمان توسعه برای کمک به توسعه زیرساختها را داراست، باید هرچه سریعتر طرح های مذکور را بعد از تصویب کارگروه توسعه صادرات استانی به این سازمان ارسال نمایند.
وی با اشاره به ظرفیت های فصل سوم سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، اظهار داشت: در بخش مشوق های صادراتی شرکت های مدیریت صادراتی تعاونی می توانند از ۲۰ درصد مازاد مشوق های صادراتی استفاده کنند.
همچنین رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، زمینه سازی کارخانه نوآوری بخش تعاون و شرایطی که برای ایجاد شرکت های مدیریتی صادراتی بخش تعاون مدنظر است، را مورد توجه قرار داد.
در ادامه بابک افقهی رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران، با اشاره به توانمندی های بخش تعاون در حوزه تجارت خارجی گفت: در نشست مشترک با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، ظرفیت ها و توانمندی های بخش تعاون در این عرصه تشریح شد و رؤسای کمیسیون های تخصصی اتاق تعاون ایران مطالب مهمی نظیر انتقاد از فراز و نشیب بخش نامه های گوناگون که مشکل مهمی برای فعالان اقتصادی در حوزه تجارت خارجی ایجاد کرده و خسارت زیادی به صادرکنندگان زده همین طور استفاده از ظرفیت هایی در سطح جهانی مانند قالب هایی مثل فعال اقتصادی مجاز تاکید شد و بر استانداردسازی در برنامه های متعدد، تولید بدون کارخانه و مشکلات عدم حل توافق کاهش حقوق گمرکی در بعضی کشورهای عضو پیمان تجاری اوراسیا و نیز موضوع پشتیبانی از برنامه های توسعه کارهای صادراتی در حوزه بانوان تعاونگر عنوان شد.
رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: رئیس سازمان توسعه تجارت در این جلسه از برنامه ریزی ها در حوزه بانوان و جوانان با مرکز تجارت بین الملل آگاهی داد و قرار شد مسئولان این بخش با مسئول کمیسیون بانوان اتاق تعاون، پیگیری هایی برای برنامه ریزی توسعه کارهای صادراتی بانوان تعاونگر را انجام دهند.
به گفته افقهی، توسعه شبکه های دانش بنیان در خارج کشور از دیگر موضوعات مهم این جلسه بود که قرار شد که یکی از کشورهای هدف مورد نظر معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان توسعه تجارت بعنوان شبکه تعاونی دانش بنیان در خارج از کشور به اتاق تعاون واگذار شود.
رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون ایران، با اشاره به استقبال رئیس سازمان توسعه تجارت درباب استفاده از ظرفیت نمایشگاه های بین المللی برای ایجاد مرکز نوآوری حوزه تجارت بیان داشت: برگزاری نمایشگاه فرش دستباف صنایع دستی و گردشگری بخش تعاون توسط سازمان توسعه تجارت برای اعطای مجوز، مورد بررسی قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه اوراسیا توسط یکی از شرکت های تعاونی اتاق تعاون مقرر است که در اردیبهشت ۱۴۰۰ اجرا شود.
افقهی اشاره کرد: در بخش صادرات نیز موضوع مشکلات رفع تعهد ارزی بدون انتقال ارز صادرکنندگان سال ۹۷ عنوان شد که قرار شد توسط رئیس سازمان توسعه تجارت بررسی شود.
رئیس کمیسیون توسعه تجارت و صادرات غیرنفتی اتاق تعاون در بخش دیگری از این گفتگو بیان داشت: در دیدار با رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، مشکلات مرزنشینان و تمدید پته های صادراتی نیز عنوان شد که تمدید پته های صادراتی تا شهریور ۱۴۰۰ درخواست و قرار شد که مورد بررسی رئیس سازمان توسعه تجارت قرار گیرد.
افقهی اشاره کرد: رابطه بیشتر بین بخش های اتاق تعاون و وزارت صمت در امتداد پیگیری موضوعات این جلسه از دیگر مصوبات این جلسه بود.


منبع:

1399/11/26
11:53:41
0.0 / 5
862
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه