معاون وزیر صمت در دیدار با سفیر دانمارك اعلام كرد

گسترش همكاری در زمینه های زمین شناسی و معدنی با دانمارك

گسترش همكاری در زمینه های زمین شناسی و معدنی با دانمارك معاون وزیر صمت در دیدار با سفیر دانمارک در ایران ابراز امیدواری کرد که ایران و دانمارک همکاریهای مناسبی در زمینه های زمین شناسی و معدنی داشته باشند.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت صمت، علیرضا شهیدی در دیدار با سفیر دانمارک ضمن اشاره به فعالیتهای سازمان متبوع خود در تولید اطلاعات پایه در کشور، اظهار داشت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران مسئولیت تهیه نقشه های زمین شناسی بخش خاورمیانه در یونسکو همچون نقشه کواترنری و نقشه تکتونیک را به عهده داشته است.
بومی سازی و اجرای روش های ژئوفیزیک هوایی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی
وی با بیان اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران در زمینه اکتشاف آب های کارستی در ایران مطالعات گسترده ای را انجام داده است، اضافه کرد: این سازمان تولید اطلاعات پایه برای اکتشاف مواد معدنی را به عهده دارد و هم اکنون روش های ژئوفیزیک هوایی که در ابتدا به صورت منحصر در اختیار کانادایی ها بود را با وجود تحریم ها بومی سازی و اجرایی کرده است.
به گفته رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، آزمایشگاه های شیمی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران تجهیزات به روز و با دقت بسیار بالا را در اختیار دارد و از مرکز پژوهش های کاربردی این سازمان واقع در کرج بعنوان آزمایشگاه مرجع در منطقه یاد و ابراز امیدواری کرد ایران و دانمارک همکاریهای مناسبی در زمینه های زمین شناسی و معدنی داشته باشند.
شهیدی با تکیه بر این که تربیت نیروی انسانی متخصص در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اظهار داشت: بر همین مبنا در بخش روابط بین الملل مناسبات و همکاریهای گسترده آموزشی و پژوهشی با دانشگاه های اروپایی همچون انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا داشته ایم و سال قبل هم با دانشگاه سوربن در زمینه تهیه نقشه های سه بعدی فعالیتهایی داشتیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی توسط دانشگاه های اروپایی در ایران در زمینه های مختلف علوم زمین اظهار داشت: این کارگاه ها به محلی برای گردهمایی و همفکری برای متخصصان زمین شناسی اروپایی و ایرانی تبدیل گشته که هم اکنون به خاطر همه گیری ویروس کرونا به صورت وبینار برگزار می گردد.
ایران جزو ۱۰ کشور تولیدکننده فولاد در دنیا است
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در ادامه با بیان اینکه همه تولیدات و داده های زمین شناسی و اکتشافی ایران در پایگاه داده های علوم زمین کشور تحت وب بارگذاری می شود، اظهار داشت: همه علاقه مندان به این بخش قادر به دریافت این اطلاعات هستند و با عنایت به مطالعات و دستاوردهای مناسب دانمارک در بخش دیتابیس، مایل به مبادله دستاوردها هستیم.
شهیدی در ادامه ضمن دعوت از رئیس سازمان زمین شناسی دانمارک به منظور حضور در ایران، اظهار داشت: در صورت وجود محدودیت ها به خاطر همه گیری کووید ۱۹ مایل به برگزاری نشست به صورت وبینار هستیم تا نحوه اجرایی کردن زمینه های توسعه همکاریهای دو جانبه بین دو سازمان را بررسی نماییم.
وی با بیان اینکه از مدت ها پیش به دنبال اکتشاف ذخایر پنهان در کشورمان هستیم، خاطرنشان کرد: یکی از نیازهای اصلی کارخانه های فولاد در ایران سنگ آهن است که این ماده معدنی جزو ذخایر عمقی و پنهان ایران است.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: بر همین مبنا شناسایی ذخایر سنگ آهن را به کمک مطالعات ژئوفیزیک هوایی در کشور شروع کرده ایم و می توانیم بگوییم ایران جزو ۱۰ کشور تولیدکننده فولاد در دنیا است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: سالانه ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن در ایران استخراج می شود که امیدواریم در ۴ سال آینده به دو برابر افزایش یابد که بر همین مبنا فعالیتهای خویش را در زمینه اکتشاف ذخایر پنهان به کمک فناوری ژئوفیزیک هوایی گسترش خواهیم داد.
انگیزه زیادی برای همکاری با ایران در زمینه علوم زمین داریم
در ادامه سفیر دانمارک در ایران ضمن ابراز تمایل کشور متبوع خود از توسعه همکاریهای دوجانبه در آینده با ایران اظهار داشت: ایران کشوری متنوع و گسترده از نظر زمین شناسی و مخاطرات است که بر همین مبنا برای انتقال تجربیات ایران در این حوزه ها تمایل زیادی داریم.
به گفته یسپر وار، دانمارک انگیزه زیادی برای توسعه همکاریهای بین المللی با ایران دارد و مایلیم در ارتباط با تکنیک های تهیه نقشه های زمین شناسی و مدل سازی آنها و بخصوص آب های زیرسطحی مناسبات خویش را توسعه دهیم.
وی ضمن اشاره به تحریم های بین المللی ضد ایران اظهار داشت: امید است با تغییرات سیاسی روی داده در جهان، شاهد اوضاع بهتری در روابط دیپلماتیک بین کشورها باشیم ولی هم اکنون مشکل خاصی بین سازمان های زمین شناسی ایران و دانمارک برای توسعه تحقیقات دوجانبه وجود ندارد و می توانیم این همکاری ها را به صورت علمی و فنی توسعه دهیم.
سفیر دانمارک ضمن تاکید بر این که روابط دوستانه با ایران خواهیم داشت، اضافه کرد: در حوزه تحقیقات زمین شناسی و مطالعات نوین برای جامعه مثل انرژی های سبز، منابع زیرزمینی و ژئوشیمی و تغییرات اقلیمی و همینطور تهیه نقشه های جدید زمین شناسی خواهان توسعه مناسبات دوجانبه با ایران هستیم.
تسریع زمینه های همکاری سازمان های زمین شناسی ایران و دانمارک
سفیر دانمارک ضمن تاکید براین که زمینه توسعه همکاری بین دو سازمان را تسریع خواهیم کرد، اظهار داشت: اطلاعات جمع آوری و مشکلات برطرف خواهد شد و زمینه های همکاریهای تخصصی از راه سفارت دانمارک و سازمان زمین شناسی ایران بررسی می شود و جلسات بعدی تخصصی میان متخصصان و کارشناسان دو سازمان خواهد بود.
در این دیدار که به منظور بررسی زمینه های توسعه همکارهای دوجانبه ایران و دانمارک در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد؛ دوطرف نسبت به تحکیم روابط علمی و تحقیقاتی در بخش زمین شناسی و اکتشافی تاکید نمودند.


منبع:

1399/11/27
21:38:00
0.0 / 5
795
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه