عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

چرا قیمت جهانی نفت اوج گرفت؟

چرا قیمت جهانی نفت اوج گرفت؟ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید احیانا بازار نفت به سمت ثبات قیمتی حرکت خواهد نمود.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در یک سال قبل و همزمان با شیوع کرونا، تقاضای جهانی نفت به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد و خیلی از مصرف کنندگان عمده نفت تحت تأثیر کاهش فعالیت اقتصادی و پایین آمدن فعالیت ها، تقاضای خویش را کاهش دادند و همین مبحث به سقوط قیمت نفت در بازار منجر گردید.
به قول وی، سیاست های کلان کشورهای توسعه یافته برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی هم عامل دیگری است که البته نه در کوتاه مدت که در دراز مدت می تواند سبب پایین آمدن قیمت نفت باشد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه در هفته های گذشته، میزان فعالیتهای صنعتی و اقتصادی بار دیگر در بعضی کشورها افزایش یافته، تشریح کرد: با آغاز واکسیناسیون در خیلی از کشورها، امید به پایین آمدن سطح انتشار کرونا افزایش یافته و تحت تأثیر همین شرایط میزان فعالیتهای اقتصادی و به دنبال آن تقاضا برای نفت افزایش یافته است.
صالحی افزود: با گذشت حدود یک سال از شیوع ویروس کرونا، خیلی از کشورها راهکارهایی را برای فعالیت همزمان اقتصاد و مقابله با کرونا در دستور کار قرار دادند و همین مبحث سبب شده عقب گردی که قیمت نفت در ماه های قبل داشت تا حدی جبران شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا افزایش قیمت نفت در ایام گذشته ادامه خواهد داشت، اظهار نمود: بعید به نظر می آید قیمت نفت به شکل جدی افزایش پیدا کند. تحلیل فعلی این است که قیمت درصد محدودی رشد خواهد نمود و سپس به ثبات می رسد. ازاین رو تکانه شدید قیمتی لااقل در شرایط فعلی بعید به نظر می آید.
صالحی درباره وضعیت اقتصاد ایران بعد از افزایش قیمت نفت هم اظهار داشت: اقتصاد ایران در سالهای گذشته به نفت وابستگی شدیدی داشته و در دو سال قبل طرح هایی برای کاهش این وابستگی به وجود آمده که باید تداوم داشته باشد. حتی اگر قیمت نفت افزایش یابد و موانع برای دستیابی به این درامدها برطرف شوند هم ما باید به سرمایه گذاری زیرساختی و عدم ورود نفت به اقتصاد جاری کشور تمرکز نماییم.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، قیمت جهانی نفت در ایام گذشته به بالاترین سطح در ماه های گذشته و بعد از شیوع کرونا رسیده است.
ایران در صورتیکه تحریم های آمریکا کاهش پیدا کند، امکان دسترسی باردیگر به پول نفت خواهد داشت و در بودجه دولت فروش ۲.۳ میلیون بشکه در روز را پیشبینی کرده است.
منبع:

1399/12/02
20:33:59
0.0 / 5
649
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه