مهر خبر می دهد؛

۳ پیشنهاد برای افزایش ضریب خوداتكایی دانه های روغنی

۳ پیشنهاد برای افزایش ضریب خوداتكایی دانه های روغنی به گزارش نیو باکس انجمن صنایع روغن کشی در نامه ای به قائم مقام وزیر صمت خواهان تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله از راه واردات دانه های روغنی شد.


به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، انجمن روغن کشی در نامه ای به قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی خواهان تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله سویای شرکت بازرگانی دولتی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام از محل واردات دانه و تولیدات کارخانجات روغن کشی شد.
متن کامل نامه محمد جعفری، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن کشی ایران خطاب به محمد صادق مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر مفتح
قائم مقام محترم وزیر صمت در امور بازرگانی
با سلام
احتراماً به استحضار می رساند ۲۵ کارخانه روغن کشی با پراکنش سراسری طی دو سال گذشته ۸۰ درصد کنجاله مورد نیاز و ۴۰ درصد روغن مورد نیاز کشور را از راه روغن کشی از دانه های تولید داخل و وارداتی تأمین و به بازار عرضه نمودند. بدین صورت تولید کارخانجات روغن کشی از ۳۰۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۳، ۱۰۰ هزار تن در سال ۹۷ رسید. کارخانجاتی که متأسفانه به علت عدم وضع تعرفه مناسب (تعرفه پایین) روغن خام و کنجاله طی سالیان قبل تعطیل یا نیمه تعطیل بودند و هزاران نفر از کارکنان آنها هم از کار بیکار شده بودند.
لازم به ذکر است برخی کارخانجات روغن کشی در جهت منویات رهبری در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تولید دانه های روغنی و خوراک دام با انعقاد قرارداد با کشاورزان به دنبال رشد تولید دانه های روغنی در داخل هستند.
فلذا با توجه به برنامه های دولت محترم در زمینه افزایش ضریب خود اتکایی در تأمین دانه های روغنی، حفظ ارزش افزوده، کاهش وابستگی به واردات پیشنهاد می شود:
۱- تعرفه واردات روغن خام و کنجاله به صورتی تعیین شود که واردات دانه (مواد اولیه) نسبت به واردات کنجاله و روغن خام (محصول نهایی) دارای اولویت باشد (همانند تعرفه سال جاری).
۲- شرکت بازرگانی دولتی ایران و پشتیبانی امور دام به جای واردات مستقیم روغن خام و کنجاله سویا، دانه روغنی سویا وارد و از محل واردات دانه مبادرت به تأمین ذخایر استراتژیک روغن خام و کنجاله سویا نمایند.
۳- اولویت دهی تخصیص ارز برای تأمین کنجاله و روغن خام به دانه های روغنی.منبع:

1399/12/19
15:02:21
0.0 / 5
720
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه