رییس اتاق مشترك ایران و امارات:

بانك مركزی خسارات زیادی به صادركنندگان وارد كرد

بانك مركزی خسارات زیادی به صادركنندگان وارد كرد به گزارش نیو باکس رئیس اتاق مشترک ایران و امارات اظهار داشت: در دو سال اخیر که بانک مرکزی سکان دار حوزه تجارت کشور بوده است، عملاً خسارات فراوانی به صادرکنندگان وارد شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق ایران و امارات، فرشید فرزانگان رئیس اتاق مشترک ایران و امارات در رابطه با کل تجارت امارات در سال ۲۰۱۹ اظهار داشت: واردات امارات ۲۶۰ میلیارد دلار، صادرات غیرنفتی ۶۵ میلیارد دلار و صادرات مجدد آن ۱۴۰ میلیارد دلار بوده است.
رئیس اتاق مشترک ایران و امارات به واردات امارات به تفکیک اقلام در سال ۲۰۱۹ اشاره نمود و اضافه کرد: واردات امارات شامل ۳۰ میلیارد دلار طلا، ۱۰.۶ میلیارد دلار الماس، ۹.۵ میلیارد دلار خودرو (موتور وسایل نقلیه و موتور سیکلت)، ۷ میلیارد دلار جواهرات، ۵.۸ میلیارد دلار روغن، هیدروکربن ها، ۵ میلیارد دلار هواپیما، ۴.۲ میلیارد دلار تلفن هوشمند، ۲.۳ میلیارد دلار کربوراندوم، کریولیت، آلومینیوم اکسید و آلومینیوم هیدورکسید، ۲.۲ میلیارد دلار دارو و ۲.۱ مس، ضایعاتی و آلیاژی بوده است.
وی در رابطه با صادرات غیرنفتی امارات به تفکیک اقلام در سال ۲۰۱۹ اظهار داشت: امارات دارای سه صنعت بزرگ معدن از قبیل آلومینیوم، مس و استیل برخوردارست. ورود به صنعت سیمان جزو برنامه های آنها است.
رئیس اتاق مشترک ایران و امارات عنوان کرد: طلا، جواهر و الماس صنعت پردرآمدی است که بیشتری میزان همکاری امارات در صادرات جواهر به کشور هند است. پرو پیلن، هیدرو کربن های روغنی، قطعات پیش ساخته، آهن قراضه و سیگار همچون صادرات غیر نفتی امارات است.
اوضاع واردات ایران از امارات
رئیس اتاق مشترک تجاری ایران و امارات افزود: واردات ایران در سال ۹۸ از کشور امارات معادل ۷ میلیارد دلار بوده است و صادرات آن نیز به امارات ۳.۷ میلیارد دلار را پوشش داده است. این در حالیست که سال ۹۷ معادل ۵.۶ میلیارد دلار واردات ایران از امارات و ۵.۹ میلیارد دلار صادرات ایران به امارات بوده است.
وی اشاره کرد: برمبنای آمار گمرک دبی صادرات ایران به کشور امارات در سال ۲۰۱۴ معادل ۴.۱ میلیارد دلار، سال ۲۰۱۵ معادل ۴.۹ میلیارد دلار، سال ۲۰۱۶ معادل ۷.۴ میلیارد دلار، سال ۲۰۱۷ معادل ۶.۷ میلیارد دلار و سال ۲۰۱۸ معادل ۵.۹ میلیارد دلار بوده است.
فرزانگان عنوان کرد: تجارت ایران و امارات در ۱۲ ماه سال ۹۸ به صورتی بوده است که میزان واردات از امارات ۸.۹ میلیارد دلار و صادرات ۴.۵ میلیارد دلار در مجموع تجارت ایران و امارات معادل ۱۳.۴ میلیارد دلار بوده است. امارات دومین شریک تجاری ایران بعد از چین بوده است.
تجارت ۱۱ ماه ۹۹ با امارات
رئیس اتاق مشترک ایران و امارات گفت: صادرات ایران در یازده ماه سال ۱۳۹۹ به چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان بوده است. یعنی امارات سومین کشور هدف صادراتی ایران با ۴ میلیارد و یکصد میلیون دلار صادرات بوده است. امارات تنها کشوری است که صادرات و واردات آن در سال قبل افزایش یافته و در وضعیت کرونا و تحریم ها بهترین شریک تجاری ایران محسوب می شوند و اهمیت روابط اقتصادی ما را دوچندان می سازد.
فرزانگان اظهار داشت: ۸.۴ میلیارد دلار میزان واردات ایران از امارات در یازده ماه سال ۹۹ بوده است. چین، امارات، ترکیه شرکای تجاری ایران در صادرات و واردات هستند. تجارت ایران به امارات در یازده ماه سال جاری ۱۲.۵ میلیار دلار بوده است.
وی عنوان کرد: طبق آمار گمرک دُبی، صادرات ایران شامل سبزی و میوه، خشکبار، آهن شکل دهی شده، انواع ملون ها، هیدرو کربن ها و روغن های پالایش شده، انگور، کشمش و زعفران است. آمار صادرات کشاورزی ۵.۵ میلیارد دلار به کل کشورهای دنیاست و سهم عمده آن برای چند کشور است و امارات و دُبی یکی از کشورهایی است که محصولات ایرانی را جذب می کند.
فرزانگان اضافه کرد: متأسفانه صادرات محصولات کشاورزی به روش سنتی و قاچاق بعضاً تا یک سوم و یا حتی نصف کالا دور ریز دارد که باید برای این منظور چاره ای اندیشید.
رئیس اتاق مشترک اتاق ایران و امارات بیان کرد: در یازده ماه امسال نزدیک به ۱۸ میلیون دلار زعفران به امارات صادر گردیده است.
فرزانگان بیان کرد: صادرات غیر نفتی دُبی به ایران (آمار قلمرو) شامل سیگار، شکر، انواع تنباکو، آب معدنی، عطر و ادکلن، کاغذ، قهوه، کاکائو، لوازم خانگی بوده است.
به گفته وی صادرات مجدد دُبی به ایران به تفکیک اقلام از مناطق آزاد شامل ادوات کنترل فرایند، نارگیل و روغن، انواع ماشین لباسشویی، یخچال و فریزر، انواع لاستیک و تایر، کانتینر و کامپیوتر، الیاف مصنوعی و… است.
پتانسیل امارات برای صادرات کالاهای ایرانی
رئیس اتاق مشترک ایران و امارات گفت: ۱۵ کشور همسایه ایران در سال ۲۰۱۸ یک هزار و ۱۱۰ میلیارد دلار جذب کالا داشتند و امارات ۲۶۱ میلیارد دلار توانایی جذب کالا داشته است و بعد از آن روسیه ۲۳۸ میلیارد دلار و سپس ترکیه ۲۲۳ میلیارد دلار جذب کالا داشتند در مجموع این سه کشور میزان بسیار بالایی کالا وارد می کنند.
فرزانگان بیان کرد: در کشورهای حوزه خلیج فارس امارات و سپس عربستان بیشترین جذب کالا را داشتند. اگر ایران ارتباط خودرا با امارات تقویت کند این مهم در خدمت اقتصاد و بهبود اشتغال کشور خواهد بود و از هاب های لجستیک و فناوری آن باید استفاده نمائیم برای اینکه زیر ساخت لازم را فراهم ساخته است.
وی اظهار داشت: در اسناد بالادستی که توسط سازمان توسعه تجارت تهیه شده است میزان واردات امارات از ایران در سال ۹۷، شش میلیارد دلار، سال ۹۸، هفت میلیارد دلار و سال ۱۴۰۰ هشت میلیارد دلار هدف گذاری شده است که متأسفانه هیچ کدام محقق نشده است بطوریکه در سال ۹۷ حدود ۴.۵ میلیارد دلار، سال ۹۹ حدود ۴.۷ میلیارد دلار بوده و تا هفت میلیارد دلار فاصله دارد و در سال ۱۴۰۰ هم به خیلی از اتفاقات بستگی دارد که این هدف گذاری صادراتی به امارات متحده عربی صورت پذیرد.
به گفته فرزانگان، سازمان توسعه تجارت پتانسیل صادراتی ایران به امارات را ۱۱ میلیارد دلار برآورد کرده است. ایران برای تحقق این هدف می تواند در زمینه پتروشیمی و پایه های نفتی، محصولات شیمیایی و سلولزی، مواد و صنایع معدنی فلزی، میعانات گازی، خودرو، قطعات ماشین آلات صنعتی، مواد و صنایع معدنی غیر فلزی، میوه و تره بار و… صادرات داشته باشد البته صادرات محصولات پتروشیمی و معدنی با تحریم مواجه می باشد اگر بتوان در سطح سیاسی و اقتصادی یعنی اقتصاد سیاسی ارتباط و تعامل خودرا حفظ نماییم می توان از ظرفیت امارات متحده عربی برای صادرات مجدد استفاده نمائیم.
موانع توسعه تجارت با امارات
رئیس اتاق مشترک ایران و امارات در ادامه به موانع و مشکلات توسعه تجارت خارجی پرداخت و اظهار داشت: سخت گیری بانک مرکزی امارات بر حساب های بانکی ایرانیان، ضعف در ناوگان و زیر ساخت های حمل و نقل زمینی – ریلی و دریایی، کمبود ناوگان حمل و نقل جاده ای کانتینری یخچالدار، عدم وجود زیرساخت های سردخانه ای کافی برای حفظ بازارهای صادرات محصولات کشاورزی صادراتی (کمبود کانتینر افزایش حمل را بالا می برد و رقابت را می کاهد و تعداد کمبود ناوگان سرعت نقل و انتقالات را می کاهد و بر میزان آمار تجارت اثر می گذارد بدین سبب نسبت به کانتینرهای یخچال دار و عدم وجود زیر سخت های سردخانه ای تمهیداتی اندیشیده شود).
وی اضافه کرد: نبود ثبات در روند و محیط صادرات محصولات از نظر وضع قوانین و مقررات گوناگون از دیگر موانع توسعه تجارت خارجی است بطوریکه روز گذشته برای کنترل بازار اعلام نمودند که قسمتی از صادرات محصولات کشاورزی باید متوقف شود و این برای بازار خیلی خوب نیست برای اینکه بازارهای صادراتی با تلاش مستمر و بازاریابی نتیجه یک سال زحمت به دست آمده است.
فرزانگان اشاره کرد: این اقدامات خصوصاً در کنترل بازار شب عید ضربه سنگینی به صادرکننده وارد می سازد و این نبود ثبات در روند صادرات محصولات یکی از مهم ترین محدودیت ها و قوانین مشکلات در توسعه تجارت خارجی است. در سال ۹۹ وضع قوانین، خیلی از صادرکنندگان را آزرده خاطر کرده است و اگر بخشنامه های کشور با ثبات بود، بهتر از وضع فعلی می توانستیم با امارات تعامل داشته باشیم.
وی با اشاره عدم پایش مستمر وضعیت رقابتی و مزیت نسبی کالاها در مقابل رقبای دیگر بازار هدف بعنوان یکی از دلیلهای موانع توسعه تجارت خارجی بیان کرد: رقبای ایران در این بازار ترک ها و لبنانی ها هستند و از ایران بسیار قوی تر عمل کردند و اگر از فعالیت ایران اندکی کاسته شود، آنها بازار را احاطه می کنند.
فرزانگان به لزوم انعقاد و فعالسازی موافقت نامه های تجارت ترجیحی و آزاد اشاره نمود و اضافه کرد: اخیراً امارات با ترک ها دراین زمینه اقدامات خوبی داشتند. ترک ها اخیراً اهتمام داشتند ارتباط خودرا با عربستان قوی تر کنند.
بانک مرکزی خسارات زیادی به صادرکنندگان وارد کرد
رئیس اتاق مشترک ایران و امارات با اشاره سیاست گذاری و بخشنامه های محدودیت زای بانک مرکزی اظهار داشت: در دو سال اخیر که بانک مرکزی سکان دار حوزه تجارت کشور بوده است، عملاً خسارات فراوانی به صادرکنندگان وارد شده است.
فرزانگان اظهار داشت: بالا بودن ارزش گذاری پایه گمرکی در بعضی کالاها برای بازگشت ارز حاصل از صادرات همچون موانع توسعه تجارت است و ضرورت ارائه مشوق های لازم به صادرکنندگان در هنگام برگزاری رویداد اکسپو اهمیت دارد، اجرای ضعیف مکانیزم تهاتر و مدلهای مورد نظر همچون موانع توسعه تجارت شمرده می شود.


منبع:

1399/12/24
22:45:51
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه