وزیر صمت مطرح كرد

آبادانی هر چه بیشتر سواحل مكران با خط ۴ انتقال آب

آبادانی هر چه بیشتر سواحل مكران با خط ۴ انتقال آب وزیر صمت اظهار داشت: خط ۴ پروژه انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان های شرقی و فلات مرکزی، سبب آبادانی بیشتر سواحل مکران و استفاده پروژه های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی از این آب است.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت صمت، علیرضا رزم حسینی در آئین بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به استان های شرقی و فلات مرکزی ایران امروز ۲۴ اسفند را یکی از روزهای ماندگار و تاریخی در تاریخ چند هزار ساله کهن ایران زمین نامید و عنوان کرد: سال جاری با همه تنگناها و تحریم های ظالمانه دشمنان اما با به ثمر نشستن رویایی ناباورانه انتقال آب از دریا به صحرا سالی ماندگار در تاریخ تابناک ایران خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه قطعه اول خط انتقال آب از هرمزگان به معادن گل گهر در استان کرمان آبان ماه سال جاری افتتاح شد، بیان نمود: امروز قطعه ۲ و ۳ این خط از گل گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و از مس سرچشمه به اردکان به طول ۵۵۰ کیلومتر و در کل با طول خط انتقال ۸۲۰ کیلومتر از خلیج فارس تا اردکان افتتاح می شود.
تحقق دستورات رئیس جمهور در مورد ورود بخش خصوصی در تولید آب
وی همینطور ضمن اشاره به تأکیدات رئیس جمهور در مورد این پروژه اظهار داشت: رئیس جمهور هم از مسئولین خواسته بودند که بخش خصوصی را در تولید آب برای ایجاد بازار مبادله ای بدون دخالت دولت تشویق کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با انتقال ۸۲۰ کیلومتر (خط اول) همزمان خط دوم از همین مسیر از هرمزگان به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول یک هزار و ۵۵۰ کیلومتر خواهد رفت.
رزم حسینی یادآوری کرد: البته حدود ۳۵ درصد از این خط به طول ۴۰۰ کیلومتر انجام شده است که نکته حائز اهمیتی است.
وی ضمن اشاره به خط سوم از این انتقال افزود: خط سوم از استان هرمزگان به اصفهان به طول ۹۲۰ کیلومتر خواهد رفت که اقدامات اجرایی برای انجام آن هم صورت گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: خط چهارم انتقال هم برای استان سیستان و بلوچستان از مسیر چابهار تا زابل به طول ۸۲۰ کیلومتر خواهد بود که توسط شرکتهای بزرگ صنایع معدنی و پتروشیمی انجام می شود.
رزم حسینی همینطور ضمن اشاره به دستاوردهای این ابر پروژه مهم و استراتژیک اظهار داشت: تأمین آب پایدار و جدید، تحول اقتصادی با عنایت به فعالیت شرکتهای بزرگ معدنی و پتروشیمی در راه انتقال، محرومیت زدایی و توسعه متوازن، تثبیت جمعیت در شرق کشور و پیشگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی، اشتغال پایدار و استفاده شهرک ها و نواحی صنعتی در طول مسیر از آب پایدار از دستاوردهای این ابر پروژه ملی می باشد.
آبادانی هر چه بیشتر سواحل مکران با خط ۴ انتقال آب
وی همینطور ضمن اشاره به توجهات مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در مورد توسعه سواحل مکران، خاطرنشان کرد: خط ۴ این پروژه مهم سبب آبادانی هرچه بهتر سواحل مکران و استفاده پروژه های مهم مستقر در این منطقه ژئوپلتیکی از این آب است.
وزیر صمت ضمن اشاره به الزامات اجرای این پروژه، اظهار داشت: کشورهای حاشیه خلیج فارس روزانه ۲۶ میلیون متر مکعب از آب شیرین دریا استفاده می نمایند و سهم ما با اجرای این پروژه مهم ۶۰۰ هزار متر مکعب در روز خواهد بود که فاصله بسیاری با رقم استفاده کشورهای حاشیه خلیج فارس داریم، پس افزایش سهم کشورمان از آب خلیج فارس از الزامات است.
وزیر صمت در ادامه اظهار داشت: رئیس جمهور در سال ۱۳۹۶ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای شروع کار ۴۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص داد که تابحال ۲۸۰ میلیون دلار آنرا بهره برده ایم.

1399/12/25
01:51:36
0.0 / 5
961
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه