گزارش نیو باكس؛

افزایش كلاهبرداری در چارچوب رمزارز

افزایش كلاهبرداری در چارچوب رمزارز همزمان با بالاگرفتن تَب جست وجو درباره ارزهای دیجیتالی در جامعه، متأسفانه کلاهبرداران با تبلیغات گسترده در فضای مجازی مخاطب را مجاب به سرمایه گذاری و همکاری با شرکتهای صوری و غیرمجاز می کنند.



به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، در ماه های اخیر و به دنبال افزایش قیمت جهانی ارزهای دیجیتالی، استقبال از فرایند استخراج و معامله انواع ارزهای دیجیتالی به شدت افزایش یافته است. با وجود اظهارات و گمانه زنی های ضد و نقیض درباره نقش آینده ارزهای دیجیتالی در مبادلات اقتصادی، شکل گیری رفتار هیجانی در رویارویی با پدیده ارزهای دیجیتالی قابل تأمل و نگران کننده است.
رفتاری که برخی آنرا مشابه هیجانات نیمه نخست سالجاری در بازار بورس می دانند؛ هیجاناتی کارشناسان بارها نسبت به آنکه منجر به ورود بدون دانش لازم به این بازار پرریسک و کمتر شناخته شده اخطار داده اند.
مهاجرت از بورس به ارز دیجیتال
در همین زمینه دانیال دارایی، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به روند مهاجرت سرمایه ها از بورس به بازار ارزهای دیجیتال اظهار داشت: بعضی از مردم بدون مطالعه و آموزش و صرفا با طمع کسب سود بیشتر وارد بازار کریپتوکارنسی ها می شوند و متأسفانه نه تنها سود نمی برند، بلکه بخش عمده ای از سرمایه خویش را هم از دست می دهند.
افزایش جستجو درباره ارزهای دیجیتالی / ‏‬ زیان ۴۰ درصدی در یک روز
روزبه شریعتی دیگر کارشناس بازار سرمایه هم از افزایش جست وجوها پیرامون ارزهای دیجیتالی اطلاع داد و اظهار داشت: افرادی که در بورس ضرر کرده اند، در حال خرید بیت کویین هستند. نوسان پذیری ارزهای دیجیتالی به قدری زیاد است که امکان دارد فرد یک روزه ۴۰ درصد ضرر ببیند.
از کلاهبرداری تا سرقت و مسدودی کیف پول!
همچنین، معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در یک گفت وگوی تلویزیونی ضمن اشاره به ممنوعیت مبادله ارزهای دیجیتالی در کشور اخطار داد: هیچ پشتوانه دولتی و حاکمیتی در دنیا برای ارزهای دیجیتالی وجود ندارد. مردم بدانند خطرهای این ارزهای دیجیتالی بسیار زیاد است و پرونده های بسیاری در زمینه کلاهبرداری، سرقت از کیف پول و مسدود شدن کیف پول ارزهای دیجیتالی تشکیل شده است.
بررسی ها نشان می دهد، نوسان قیمت ارزهای دیجیتالی بسیار زیاد بوده و به علت تحریم های وضع شده ضد ایران، امکان بلوکه شدن کیف پول افراد وجود دارد.
نکته مهمتری اینکه همینطور مرجعی برای رسیدگی به تخلفات حوزه رمزارز نظیر کلاهبرداری و سرقت کیف های پول نه تنها در ایران بلکه در جهان وجود ندارد و هنوز پدیده ارزهای دیجیتال از جانب هیچ دولت و حکومتی در سرتاسر جهان به رسمیت شناخته نشده است.
پشت پرده تبلیغات اغواگرایانه سودجویان
به موازات بالا گرفتن تَب جست وجو درباره ارزهای دیجیتالی در کشور، متأسفانه کلاهبرداران و سودجویان با تبلیغات گسترده در فضای مجازی، مخاطب را مجاب به سرمایه گذاری در چارچوب همکاری با شرکتهای صوری و غیرمجاز می کنند و با شگردهای مختلف، از دانش کم افراد نسبت به پدیده ارزهای دیجیتالی سودجویی می کنند.
از آنجا که تخلفات در حوزه رمزارز در مقطع کنونی به شدت افزایش یافته است لازم است مردم قبل از هرگونه واریز وجه و همکاری با مدعیان فعالیت در حوزه رمز ارز، بررسی های لازم را پیرامون آن انجام دهند.
متأسفانه هنوز هیچ نهاد قضائی برای رسیدگی به جرایم این حوزه در نظر گرفته نشده است و نوسان شدید قیمت، سکوت دولت در ازای معاملات ارزهای دیجیتال و پیچیدگی محیط این فعالیت نگرانی ها درباره شکل گیری موج مالباختگان این حوزه را دوچندان کرده است.
شرکت های دروغین؛ از تشکیک در مجوز بهره برداری تا ادعای بازدهی موهومی!
اخیراً شرکتهای نوپا در زمینه استخراج، معامله و اجاره دستگاههای استخراج رمزارز (ماینر) با انجام تبلیغات سنگین وارد عرصه شده اند و با عرضه مجوزهایی نظیر نماد اعتماد الکترونیک و مجوز نظام صنفی کامپیوتری، مبادرت به جلب اعتماد و جذب سرمایه های مردم کرده اند.
یکی از شرکتهای مدعی فعالیت در زمینه استخراج رمزارز، این روزها با ادعای کسب مجوزهای لازم و با شعارهایی نظیر کسب درآمد دلاری و وعده سودهای غیرمتعارف در طرح های استخراج اشتراکی، در شبکه های اجتماعی تبلیغات گسترده ای به راه انداخته است.
این در حالی است که این شرکت پروانه بهره برداری برای استخراج رمزارز را هم ندارد و فعالیتش مشابه طرح های پانزی است. در طرح های پانزی از محل آورده افراد جدید، سود اعضای قدیمی پرداخت می شود و این چرخه تا جایی ادامه پیدا می کند که یا متولیان مجموعه متواری می شوند و یا به علت نیاز شدید به نقدینگی و کاهش ورودی جدید به شبکه، ورشکسته و نابود می شوند. نگرانی ها آنجا تقویت می شود که اطلاعات هویتی مالکان این شرکت هم در هاله ای از ابهام است و با رفتن به سایت مذکور و بررسی های تکمیلی، مشخصاتی از پشت پرده این مجموعه متخلف یافت نمی گردد.
نکته عجیب تر اینکه استناد شرکت مذکور به مجوز وزارت صمت و نماد اعتماد الکترونیک برای فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتالی است، حال آنکه دریافت پروانه بهره برداری مستلزم ثبت اطلاعات جواز در سامانه وزارت نیرو به منظور تأمین قانونی برق است؛ ازاین رو شرکت مذکور مراحل قانونی استخراج رمزارز را پشت سر نگذاشته است.
بر این اساس لازم است علاقمندان به سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی تحت تاثیر تبلیغات فریبنده و هیجان انگیز سودجویان و کلاهبرداران قرار نگیرند و پیش از انجام هرگونه فعالیت و همکاری با چنین شرکت هایی، استعلام های لازم را از وزارت صمت و نیرو انجام داده و از راه مطالعه، با مفاهیم بنیادین و کاربردی حوزه ارزهای دیجیتالی آشنا گردند.
در عین حال انفعال دستگاههای مسئول که سبب شده چنین شرکت هایی بتوانند در فقدان نظارت مبادرت به کلاهبرداری از مردم کنند، جای تأمل و نقد جدی دارد و باید امیدوار بود متولیان بیشتر از آنکه موج ورود مردم به حوزه ارزهای دیجیتالی، همچون تجربه مؤسسات مالی-اعتباری و بازار بورس، منجر به شکل گیری یک بهمن مخرب شده و با بر باد دادن هزاران میلیارد تومان سرمایه مردم، کاسه چه کنم چه کنم به دست دولت بدهد، ورودی فعال و مؤثر در این عرصه داشته باشند.



منبع:

1399/12/27
11:33:23
0.0 / 5
903
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه