سرپرست معاونت معدن وزیر صمت:

ذخایر گچ ایران 200 میلیون تن بیشتر از آمریكاست

ذخایر گچ ایران 200 میلیون تن بیشتر از آمریكاست به گزارش نیو باکس سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با اشاره به اینکه 255 معدن فعال گچ در کشور وجود دارد اظهار داشت: ظرفیت تولید این محصول 31 میلیون تن در سال است.به گزارش نیو باکس به نقل از صدا و سیما، اردشیر سعدمحمدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اعلان اینکه ۵ معدن در حال تجهیز برای بهره برداری است، گفت: در سال ۹۸، ۱۰ میلیون تن و امسال ۱۳ میلیون تن گچ از معادن کشور استخراج شده است.
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اظهار داشت: تا یکی دو سال قبل اکتشاف حرفه ای برای ژیپس (سنگ گچ) انجام نداده بودیم، برای اینکه گچ حاصل از پخت ژیپس برای مصارف ساختمانی، کیفیت مناسب نداشت و به این دلیل استخراج و بهره برداری از آن کم بود، اما با فناوری در این ماده در دنیا و افزایش نرخ ارز، استفاده از این ماده در دستور کار قرار گرفت.
سعدمحمدی اضافه کرد: دو تا سه معدن در سمنان ژیپس می فروشند و برای ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری آن باید به شرایط اقتصادی برای سرمایه گذاری در این زمینه نگاه کرد که آیا سرمایه گذاری در ان منطقی است و امکان رقابت در بازارهای جهانی بعد از سرمایه گذاری وجود دارد؟
وی با اعلان اینکه میزان مصرف داخلی آن قدری نیست که برای فراوری ژیپس سرمایه گذاری صورت گیرد، اظهار داشت: البته ایجاد صنایع تبدیلی برای افزایش ارزش افزوده از مواد خام حرف درستی است.
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اضافه کرد: میزان صادرات گچ در سال ۹۷ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن، در سال ۹۸، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن و در سال ۹۹، حدود یک میلیون تن صادرات تا حالا انجام شده است و ارزش آن برای صادرات ۹ ماه نخست امسال حدود ۸ میلیون دلار بوده است که با احتساب محصولات مشابه مانند گچ های ساختمانی، این رقم ۱۰ میلیون دلار می شود.
وی اظهار داشت: ژیپس؛ قسمتی از صادرات گچ و حدود ۲۰ درصد حجم آنست. باتوجه به ایجاد بازار برای ژیپس، استخراج و فروش آن برای معدن داران گچ، جذاب شده است.
سعدمحمدی اضافه کرد: با توجه به این که در هر پروانه بهره برداری از معدن، میزان ذخایر و استخراج سالیانه مشخص شده است می توان عدد مشخصی از استخراج و صادرات ژیپس به دست آورد، البته باید کنترل ها دقیق تر شود.
وی اظهار داشت: میزان ذخایر شناخته شده گچ در کشور یک و نیم میلیارد تن است که میزان مصرف گچ در صنایع ساختمانی ۸ میلیون تن در سال بوده است که امسال به ۹ میلیون تن می رسد. برداشت از معادن، نیاز داخلی را پاسخ می دهد.
سعدمحمدی اظهار داشت: حدود ۳۷ میلیارد تن ذخایر معدنی در ایران به ارزش ۷۵۰ میلیارد دلار شناسایی شده، اما آنچه که در حال کار است، ۱۵۰ میلیارد دلار است.
وی اضافه کرد: معافیت مالیاتی صادراتی برای صادرکنندگان گچ نداریم، اما برای بقیه موارد ۲۰ درصد معافیت مالیاتی وجود دارد که ژیپس هم شامل آن می شود.
سعدمحمدی اظهار داشت: باید درباره محصولاتی که از گچ تولید می شود مانند گچ مرمری که تاریخ ۲۰۰ ساله در کشور دارد و یک صنعت است بازاریابی و در دنیا شناسانده شود.
وی اضافه کرد: حالا اولویت جهاد کشاورزی، تهیه کودهای فسفاته است که سالانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به آن نیاز داریم، اما به سبب مشکلات ارزی، ۷۰۰ هزار تن وارد می نماییم.
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اظهار داشت: با اجرای طرحی که تدوین آن آماده شده است یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن اسید سولفوریکی که فقط در شرکت صنایع ملی مس ایران تولید می شود به اسید فسفریک تبدیل خواهد شد و اسید ۳۰ دلاری ۸۰۰ دلار ارزش پیدا می کند.
سعدمحمدی با اعلان اینکه اجماع فکری در بخش معدن کاری وجود دارد، اضافه کرد: در بخش سنگ به حدود ۲۰ سال اکتشاف و سرمایه گذاری نیازمندیم. حالا هزینه یک متر حفاری عمقی در بخش اکتشاف یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.
ذخایر گچ ایران ۹۰۰ میلیون تن تخمین زده شده است
سجاد غرقی نایب رییس کمیسیون معادن و اتاق تجاری نیز در این برنامه اظهار داشت: وظیفه معدن، کار، اکتشاف و استخراج است و محصول خودرا به قیمت رقابتی می فروشد.
وی با اعلان اینکه معدن کار در خام فروشی نقشی ندارد، اضافه کرد: اگر صنایع پایین دستی رقابتی باشند و کالا را به قیمت بخرند، معدن کار محصول را به آنها می فروشد، اما اگر چنین حلقه ای وجود نداشته باشد، معدن کار نباید پاسخگوی مسأله ای باشد که در آن نقشی ندارد.
غرقی اظهار داشت: برمبنای برآورد مؤسسه یو اس جی اس آمریکا، ذخایر گچ ایران ۹۰۰ میلیون تن تخمین زده شده است. بر طبق این برآورد، ۱۰ درصد ژیپس دنیا در ایران وجود دارد. میزان ذخایر گچ آمریکا ۷۰۰ میلیون تن و ذخایر گچ کانادا برمبنای برآورد این مؤسسه ۶۰۰ میلیون تن است.
نایب رئیس کمیسیون معادن و اتاق تجاری اضافه کرد: در پروانه بهره برداری معدن، میزان ذخایر و بهره برداری سالانه مشخص شده است که آمار سالانه از میزان استخراج را می توان از آن به دست آورد. هیچ جای دنیا از معدن کار ژیپس نمی پرسند چرا صنایع تبدیلی ندارید و محصولات ثانویه تولید نمی کنید؟
غرقی اضافه کرد: راهبردها در زمینه معادن هیچگاه به سمت اجرا نرفته است و مجموعه ای از ذخایر قابل فرآوری که می تواند به ارزش افزوده تبدیل گردد، جزیره ای کار می کنند.
وی اظهار داشت: بخش اکتشاف و استخراج درباره ژیپس وجود دارد، اما حلقه های تکمیل کننده آن برای ایجاد ارزش افزوده مانند بازاریابی و صنایع تکمیلی وجود ندارند.
نایب رئیس کمیسیون معادن و اتاق تجاری اضافه کرد: بخش خصوصی معادن، خودرا با عرضه و تقاضا در بازار تنظیم می کند و از دولت انتظار ندارد کاری انجام دهد. اجماع در عمل، در بخش معدن کاری وجود ندارد.
گچ مصرفی ما در صنایع ساختمان در دنیا بعنوان مواد اولیه استفاده می شود
ابراهیم نجفی کانی رئیس گروه پژوهشی گچ دانشگاه سمنان نیز در ارتباط تصویری با این برنامه اظهار داشت: صنعتگران در زمینه فراوری ژیپس سراغ ما نیامده اند و ما به سبب دغدغه ای که برای ایجاد ارزش افزوده از این محصول داشتیم وارد تحقیقات دراین زمینه شدیم.
وی اضافه کرد: حالا گچ مصرفی ما در صنایع ساختمان در دنیا بعنوان مواد اولیه استفاده می شود و از آن ارزش افزوده بالا به دست می آید.
نجفی کانی اظهار داشت: از ژیپس برای تامین کود ارگانیک کلسیم و سولفات در مصارف کشاورزی برای حاصل خیز کردن خاک و بهینه کردن خاک های شور استفاده می شود و می توان از آن برای تولید سولفات آمونیوم و لوازم آرایشی، بهداشتی و دارویی بهره برد و همه این فناوری ها در کشور وجود دارد.


منبع:

1399/12/28
14:13:51
0.0 / 5
714
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سرمایه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه