چرا بازار كالاهای اساسی آرام نمی گیرد؟

چرا بازار كالاهای اساسی آرام نمی گیرد؟ به گزارش نیو باکس کارشناسان، نبود تخصص و علم گرایی و همینطور مشکلات زیرساختی را عامل نابسامانی کالاهای اساسی عنوان می کنند و در کنار این موارد، شواهد حاکی از نبود هماهنگی بین دستگاههای متولی است. هرچند به تازگی وزارت صمت و کشاورزی طی جلسه ای مشترک تلاش در پوشاندن آن داشتند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در ماه های اخیر وضعیت بازار کالاهای اساسی، بخصوص روغن، مرغ، میوه و تخم مرغ متلاطم بوده است. با وجود اینکه مسؤلان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از افزایش ۲۵ درصدی تولید روغن خبر می دهند، گزارش های میدانی نشان داده است هنوز مردم برای تأمین روغن، بخصوص روغن جامد با مشکل مواجه اند و حتی گزارش هایی از فروش روغن جامد با کارت ملی انتشار یافته است. مرغ حداقل ۱۰ هزار تومان گران تر از نرخ مصوب عرضه می شود و مردم برای تهیه مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی باید ریسک بیماری کوید ۱۹ را بپذیرند و در صف های طولانی بایستند تا شاید مرغ تنظیم بازاری به دستشان برسد. میوه هم به حدی گران است که به تازگی گزارش هایی از خرید دانه ای میوه منتشر گردید. این شرایط در حالی است که حداقل برای تولید مرغ، تخم مرغ و روغن از ارز دولتی استفاده شده است.
کارشناسان علل متفاوتی برای این وضعیت عنوان می کنند، برای مثال داوود چراغی، استادیار موسسه پژوهش های بازرگانی از تصمیمات نادرست و نادیده گرفتن تخصص، تجربه و علم در تنظیم بازار می گوید. وی همینطور مصوبات ستاد تنظیم بازار را پرتناقض توصیف می کند و اعتقاد دارد که مشکلات فوق ارتباط چندانی با تحریم ها ندارد.
فهیمه بهرامی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی هم اعتقاد دارد اصلاح زیرساخت های توزیع، لجستیک، زیرساخت های در ارتباط با رصد و پایش کالا، زیرساخت های در ارتباط با اطلاعات در مورد میزان نیاز، موجودی و تغییرات الگوی تقاضا در شرایط خاص و قوانین ایجابی و سلبی در طول زنجیره ارزش کالا باید بگونه ای باشد که از اضافه شدن هرگونه هزینه زاید یا به عبارت دیگر بالا بردن هزینه مبادله کالا جلوگیری کند.
وی همینطور در مورد بازار مرغ یا کالاهای اساسی می گوید که قیمت تمام شده کالا حکایت از وجود شکاف و نواقصی از جنس رفتارهای دلالی در زنجیره ارزش مرغ است اما نهاد تنظیم گر یا نهاد نظارتی در وضعیت زیرساخت های موجود یا واکنش های مردم به خبرهای اقتصادی نمی تواند این معضل را رفع کند.
در این میان بنظر می رسد علاوه بر موارد یاد شده، ناهماهنگی بین دستگاههای متولی هم در وضعیت به وجود آمده موثر است. دو دستگاه متولی کالاهای اساسی یعنی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در این زمان همواره انگشت افترا را به سمت دیگری گرفته اند. وزارت صمت می گوید وزارت جهاد مرغ کافی تأمین نمی کند و وزارت جهاد کشاورزی می گوید مشکل از نظارت صمت است. به تازگی هم رئیس جمهور باردیگر بحث وزارت بازرگانی را مطرح کرده و تشکیل نشدن آنرا عامل برای برهم خوردن بازارها دانسته است.
در زمینه تولید مرغ هم ناهماهنگی تا جایی پیش رفته که به تازگی عباس قبادی، معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صمت در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده بود که ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی و در غیر این صورت مرغ به کشور وارد شود ولی وزارت جهاد می گوید این میزان تولید را انجام داده است. البته برآوردها این مورد را تایید نمی کند.
با این وجود به تازگی وزارت صمت و جهاد کشاورزی نشست مشترکی در مورد تنظیم بازار کالاهای کشاورزی برگزار و هماهمنگی و تعامل بین خویش را "بسیار خوب" توصیف کردند. موضوعی که با عنایت به اظهار نظرهای قبلی جای تردید دارد.
منبع:

1399/12/28
18:44:31
0.0 / 5
915
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه