جزئیات حقوق ورودی كالای اساسی، خودرو و گوشی بالای ۶۰۰ دلار

جزئیات حقوق ورودی كالای اساسی، خودرو و گوشی بالای ۶۰۰ دلار به دنبال مصوبات مربوطه در قانون بودجه تغییراتی در وصول حقوق ورودی ایجاد و در دستور کار قرار گرفته است که شامل افزایش در حقوق ورودی برخی اقلام مانند گوشی و خودرو و کاهش برخی دیگر نظیر کالاهای اساسی است.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ تغییراتی در حقوق ورودی و تعرفه های واردات اعمال شد و گرچه در مواردی اختلاف نظر وجود داشت ولی در نهایت به تصویب رسید و بتازگی جهت اجرا به گمرک ایران ابلاغ گردیده است.

حقوق ورودی گوشی خارجی بالای ۶۰۰ دلار زیاد شد

گزارش دریافتی ایسنا در ارتباط با شرایط جدید دریافت حقوق ورودی نشان میدهد که حقوق ورودی واردات گوشیهای تلفن همراه خارجی بالای ۶۰۰ دلار به ۱۲ درصد افزایش یافته و حدودا دو برابر شده است.

۸۶ درصد برای خودرو های مانده در گمرک

همچنین حقوق ورودی خودرو های سواری که در مهلت مقرر ثبت سفارش و مراحل قانونی آن طی شده باشد حداقل ۸۶ درصد ارزش گمرکی آن تعیین شده است.

اعمال این حقوق ورودی باتوجه به این بند نشانگر واردات خودرو نیست و به خودروهایی اشاره دارد که قبل از این و پیش از ممنوعیت واردات خودرو به گمرکات وارد و در زمان قانونی ثبت سفارش و مراحل قانونی را طی کرده اند.

پیش از این نیز مسئولان سازمان برنامه و بودجه واردات خودرو به سبب اعمال حقوق ورودی در لایحه را رد کرده بودند.

حقوق ورودی کالای اساسی زیاد نشد، کم شد

اما در ارتباط با کالاهای اساسی تصمیم این است که مبلغ ریالی حقوق ورودی کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی نسبت به سال قبل افزایش پیدا نکند.

این در حالی است که امسال نرخ چهار درصد حقوق گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی و نهاده های کشاورزی و دامی به یک درصد کاهش یافته و برای سایر کالاها نیز دو درصد اعلام شده است.

محاسبه ارزی با نرخ بانک مرکزی

همچنین در دیگر تغییر اعمال شده نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالای وارداتی به استثنای کالاهای اساسی دارو و تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی در سال ۱۴۰۰ در همه موارد همچون محاسبه حقوق ورودی بر طبق نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی- نرخ سامانه مبادله الکترونیکی- در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی اعلام شده است.

افزایش حقوق ورودی لوازم آرایش و نشانه ترخیص
در مورد واردات لوازم آرایشی و بهداشتی تصمیم گیری شده که بر طبق آن به عوارض گمرکی و سود تجاری واردات لوازم آرایشی و بهداشتی در مجموع ۱۵ درصد اضافه شده است.
لوازم آرایش و بهداشتی جزو کالاهای گروه ۲۷ قرار دارد که باتوجه به غیرفعال بودن اولویت ارزی در سال قبل امکان ترخیص از گمرک نداشت و بارها رایزنی هایی در این رابطه صورت گرفته بود اما باتوجه به تصمیماتی که در ارتباط با ترخیص کالاهای گروه ۲۷ ستاندن شده این اقلام نیز امکان ترخیص پیدا خواهند کرد.
1400/01/02
21:37:00
5.0 / 5
1380
تگهای خبر: بانك , سازمان , كالا , گمرك
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه