رییس اتاق بازرگانی ایران و چین:

اقتصاد ایران استعداد قابل قبول دارد اما اولویت نیست

اقتصاد ایران استعداد قابل قبول دارد اما اولویت نیست رئیس اتاق تجاری ایران و چین می گوید اقتصاد ایران استعداد قابل قبولی برای رشد و توسعه دارد، اما چگونگی استفاده از این استعداد، آینده کشور را در این عرصه مشخص می کند.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: برای رصد شرایط واقعی اقتصاد نمی توان روی اعداد و آمارها تکیه کرد و این واقعیت های اقتصادی در عرصه عمل هستند که مشخص می کنند ما در چه جایگاهی قرار داریم و چه افقی پیش روی ما قرار دارد.
به گفته ی ایشان، حتی با در نظر گرفتن آمارهای رسمی نیز هرچند رشد اقتصادی در پاییز سال قبل مثبت شده اما عدد کمتر از یک درصد آن، در قیاس با رشد منفی دو ساله اخیر و البته رصد وضعیت اقتصادی کشور در ۱۰ سال گذشته، به خوبی نشان میدهد که ما نه فقط عملکرد مثبتی نداشته ایم که حتی راهی بسیار طولانی تا رسیدن به جایگاه خود در ابتدای دهه ۹۰ داریم.
رئیس اتاق تجاری ایران و چین با اعلان اینکه با وجود وعده ها و شعارها، بنظر می رسد که در عمل، اقتصاد برای ایران اولویت نخست نبوده است، توضیح داد: در مسائلی مانند سیاست داخلی، سیاست خارجی، حضور منطقه ای و دیگر بخش ها اگر بنا بر اولویت بندی بود، اساسا اقتصاد در جایگاه نخست قرار نمی گرفت و وضعیت امروز نیز نسبت به قبل تفاوتی نداشته است. وقتی اقتصاد اولویت نداشته باشد، آنگاه تغییراتی که در سایر اولویت ها به وجود می آید به شکل مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد تاثیر می گذارد و شرایط امروز نمونه ای برای درک دقیق این شرایط است.
حریری با تاکید بر اینکه با اقتصاد باید مانند بدن یک موجود زنده برخورد کرد و برای بهبود در شرایطش باید به فراهم کردن تمام مقدمات توجه داشت، اظهار داشت: یکی از عناوینی که باید در ارتباط با آن سیاست های مشخصی تدوین کرد، بحث ارتباط اقتصاد ایران با اقتصاد جهانی است. از شروع دهه ۹۰، تحریم ها مقابل ما افزایش یافته و در سطوح مختلف از آمریکا و اتحادیه اروپا گرفته تا تحریم های شورای امنیت و فشار حداکثری مقابل ما اجرائی شده است. تصمیم گیری و اظهارنظر کلان در این رابطه باید در اختیار کارشناسان مسائل سیاسی و دیپلماتیک باشد اما آنچه که منظر اقتصادی می توان روی آن تاکید کرد، لزوم تعریف رابطه ای مشخص با تجارت جهانی است.
وی افزود: البته اینکه ما اقتصاد خودرا رفت و آمد مقامات سیاسی گره بزنیم کاری بسیار اشتباه خواهد بود. اینکه ما منتظر بمانیم که مثلا ترامپ برود تا شرایط بهتر شود، اساسا نفعی برای اقتصاد کشور و مردم نخواهد داشت و این نوع از حاکمیت ما را به جایی نمی رساند. ما باید در اقتصاد خود تحولاتی به وجود بیاوریم که تاثیر این رفت و آمدها کم شود. کشورهای خارجی به خوبی فهمیده اند که برای فشار به ایران، نقطه ضعف کشور اقتصاد است و در این راه تحریم های گوناگونی مقابل ما به وجود آمده و بدین جهت تقویت اقتصاد بهترین گزینه موجود دراین زمینه خواهد بود.
رئیس اتاق تجاری ایران و چین با اعلان اینکه اقتصاد ایران استعداد قابل توجهی برای رشد و توسعه دارد اما به درستی از آن استفاده نشده، توضیح داد: ما در دهه های گذشته یک انقلاب بزرگ را تجربه کردیم که شرایط مشابه آن در کشورهای خارجی به چند سال سردرگمی اقتصادی منتج می شود. بعد از انقلاب، هشت سال جنگ تحمیلی مقابل ما شروع شد و به زیرساخت های اقتصادی فشار آورد اما با این وجود ما دیدیم که در دوره سازندگی با بهبود برخی زیرساخت ها و در دولت بعد با نگاه درست به برخی مسائل، در آخر دهه ۷۰ اقتصاد ایران چه از نظر آماری و چه از نظر عملکرد شرایط قابل قبولی پیدا کرد که این نشان از استعداد بالا در این عرصه دارد.
حریری افزود: از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که ما هنوز از بخش مهمی از ظرفیت های اقتصادی خود استفاده نکرده ایم. مگر چه میزان از ظرفیت نفت و گاز ایران استخراج شده یا چه قدر از ظرفیت معادن فلزی و غیرفلزی کشور برداشت شده است؟ در حوزه هایی مانند توریسم یا ترانزیت یا خیلی از دیگر بخش ها نیز ظرفیت بالقوه زیادی مانده که ما هنوز از آنها بهره نبرده ایم. بدین جهت اساسا می توان به آینده اقتصاد ایران باتوجه به همین ظرفیت ها امیدوار بود اما اینکه چه قدر از این استعداد استفاده گردد و اساسا اقتصاد چه قدر در اولویت ما قرار داشته باشد، تعیین کننده این آینده خواهد بود.
وی اشاره کرد: برای آنکه بتوان از رشد اقتصادی ایران صحبت کرد، آمار زیر یک درصد و گذرا اهمیتی ندارد. در حقیقت، آمارهای سینوسی خود بلای جان اقتصاد ایران می شوند. ما باید به جایی برسیم که برای سالهای طولانی نرخ رشد اقتصاد بیش از هفت درصد داشته باشیم و آنگاه می توان اظهار داشت که در ابتدا ما به جایگاه گذشته خود بازگشته ایم و سپس به سمت اهداف جدید و کلان حرکت می نماییم.1400/01/04
13:37:32
5.0 / 5
713
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه