سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها- ۸

تمركز وزارت صمت بر توسعه سرمایه گذاری

تمركز وزارت صمت بر توسعه سرمایه گذاری به گزارش نیو باکس معاون وزیر صمت با اعلان اینکه رشد تولید مستلزم مسدودشدن بازارهای غیرمولد است، اظهار داشت: با اهمیت ترین برنامه ما، توسعه سرمایه گذاری است و انجام هزارهزارمیلیاردتومان سرمایه گذاری جدید را پیگیری خواهیم کرد.سعید زرندی در گفت و گو با خبرنگار مهر با تشریح برنامه های وزارت صمت برای تحقق شعار سال که از طرف مقام معظم رهبری بعنوان سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اعلام شده، گفت: سرفصل موانع اصلی جهش تولید در بخش های مالیات، بیمه تامین اجتماعی، گمرک، بانک و محیط زیست تهیه شده است.
معاون طرح و برنامه وزیر صمت با اعلان اینکه پشتیبان تولید را کل حاکمیت می دانیم، اظهار داشت: تولید برای همه دستگاهها و نهادها حتی نهادهای غیر اقتصادی نیز باید نخستین اولویت باشد.
موانع داخلی و بیرونی تولید احصا شده است
وی با تاکید بر اینکه وقتی بازارهای غیرتولیدی سودده و جذاب باشد، تولید روی خوش نخواهد دید، اضافه کرد: از سال گذشته، در کارگروهی موانع حوزه کسب وکار تولید در داخل وزارتخانه را شناسایی و برای هر مورد تصمیم گیری کردیم؛ همین طور عناوین مجوزها، رویه ها و مقررات برون دستگاهی را مشخص کردیم.
زرندی افزود: احصای لیستی از موانع داخلی و بیرونی بخش تولید و تجارت کشور نیز با همکاری تشکل های بخش خصوصی انجام شده است.
وی اظهار داشت: همین طور سامانه بهین یاب را محلی برای کسب نظر از عموم درباب موانع تولید و مخل کسب وکار قرار دادیم.
زرندی اشاره کرد: وزارت صمت یک حلقه از تولید است و باید سایر حلقه ها نیز در پشتیبانی از تولید کشور، هماهنگ عمل کنند.
۳ برنامه برای رفع موانع تولید
معاون طرح و برنامه وزیر صمت اظهار داشت: بمنظور رفع موانع موجود در مقابل کارهای تولیدی و بهبود محیط کسب وکار، در سه محور «تفویض اختیار به سازمانهای استانی»، «شناسایی و رفع گلوگاه های اجرایی» و «اصلاح قوانین و مقررات زائد و مزاحم»، اقدامات اجرائی و عملیاتی در دستور کار وزارت صمت قرار دارد.
وی تصریح کرد: خیلی از کشورها از قرن بیستم به بعد که از فقر رهایی پیدا کردند، بدون استثنا تولید بعنوان اولویت قرار گرفت و رشد کرد.
راه تقویت تولید، جلوگیری از سوداگری و مفت خوارگی است
زرندی اضافه کرد: اگر امنیت عمومی، امنیت ملی و عزت می خواهیم باید بدانیم که راه تحقق این اهداف، از مسیر تقویت تولید عبور می کند. راه تقویت تولید نیز جلوگیری از سوداگری، رانت خواری و مفت خوارگی است.
به گفته وی، تا زمانی که بازارها و مسیرهای دیگر سودآوری های بالایی دارد، رشد در تولید محقق نمی گردد. در هر کشوری وقتی بازدهی تولید از بازدهی فعالیت غیر مولد کمتر شود، آن کشور روی آسایش نخواهد دید.
مسیرهای غیرمولد باید مسدود شود
زرندی با اعلان اینکه باید راه نجات را در خلاقیت، نوآوری و ابتکار در تولید جستجو کرد نه در سوداگری، رانت و مفت خوارگی، گفت: اگر می خواهیم تولید رشد کند باید در گام نخست این مسیرهای غیر مولد را مسدود نماییم.
وی اشاره کرد: همه دستگاهها باید اولویتشان تولید باشد؛ یعنی اگر سازمان امور مالیاتی، گمرک و تامین اجتماعی یک جا بین منافع سازمانی و منافع تولید به تعارض خوردند باید منافع تولید را در اولویت قرار دهند. در این صورت شاهد تحقق شعار سال خواهیم بود.
توسعه سرمایه گذاری اولویت وزارت صمت برای تقویت تولید
زرندی در مورد با اهمیت ترین اولویت های وزارت صمت در راه تحقق شعار سال نیز اظهار داشت: تقریباً بیش از یک دهه است که تشکیل سرمایه در کشورمان منفی و کاهشی بوده که این یک زنگ خطر است؛ وقتی تشکیل سرمایه منفی شد یعنی آینده اشتغال، صادرات غیر نفتی، رشد تولید و… مبتلا به اختلال می شود.
وی افزود: بر این اساس، یکی از با اهمیت ترین دغدغه ها برای آینده صنعت کشور، سرمایه گذاری است؛ بدین جهت با اهمیت ترین اولویت صمت برای سال ۱۴۰۰ توسعه سرمایه گذاری است.
زرندی اضافه کرد: طرحی را آماده کردیم که بزرگان تولید را وارد سرمایه گذاری هدفمند کنیم؛ در همین راستا ۱۰۰ شرکت برتر و بزرگ را دعوت به همکاری کردیم که نخستین قدم را در اسفند سال ۹۹ برداشتیم و با ۵ شرکت بزرگ تفاهم نامه امضا کردیم.
معاون وزیر صمت با اعلان اینکه یکی از دغدغه های سرمایه گذاران امنیت سرمایه گذاری است، گفت: در این تفاهمنامه ها وزیر، معاونین، مسئولان قضائی، مسئولان استانی و نمایندگان مجلس زیر آنرا امضا می کنند و به انجام آن متعهد می شوند؛ این تفاهم نامه ها به صورتی یک میثاق نامه برای توسعه سرمایه گذاری است.
زرندی اشاره کرد: هدف گذاری کرده ایم برای انجام هزار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری، تفاهم نامه ها بین وزارتخانه و شرکت های برتر منعقد نماییم و به هر شکلی که شده پای این تفاهم نامه ها خواهیم ایستاد.


منبع:

1400/01/07
23:53:51
5.0 / 5
876
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه