صادرات ایران به چین سه برابر می شود؟

صادرات ایران به چین سه برابر می شود؟ نیو باکس: چند روز بعد از نهایی شدن سند همکاری 25 ساله ایران و چین، رئیس سازمان توسعه تجارت گفته که ظرفیت سه برابر شدن صادرات ایران به این کشور وجود دارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، هفته قبل و در جریان سفر وزیر امور خارجه چین به ایران، بعد از مدت ها گمانه زنی، سرانجام سند همکاری ۲۵ ساله اقتصادی ایران و چین نهایی شد. هرچند برمبنای براوردهای ابتدایی این سند، فقط یک برنامه طولانی مدت برای تعیین مسیر همکاریهای دو کشور است و شامل قرارداد مشترک بر سر پروژه یا طرح هایی خاص نمی گردد اما بنظر می رسد مقدمات افزایش همکاری ها به وجود آمده است.
برمبنای آخرین براورد انتشار یافته از طرف اتاق تجاری تهران، چین در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن ۹۹، در هر دو حوزه صادرات و واردات اصلی ترین شریک تجاری ایران بوده است. طبق این براورد بیش از ۲۵ درصد از کل صادرات و واردات ایران در سالی که گذشت مستقیما با چین صورت گرفته و این آمار نشان دهنده ادامه همکاری هایی است که از چند سال قبل شروع شده است. با این وجود حجم تجارت ایران با چین، در قیاس با آنچه که این کشور در سطح جهانی انجام می دهد، فاصله ای قابل توجه دارد تا جایی که رئیس سازمان توسعه تجارت نیز به آن پرداخته است.
حمید زادبوم گفته است: چین در سال ۲۰۲۰، ۴.۷ تریلیون دلار تجارت با دیگر کشورهای جهان داشته است. چند سال است که چین صادر کننده اول و دومین وارد کننده جهان است که اگر صادرات و واردات کل کشورهای اتحادیه اروپا را بصورت یکجا محاسبه نماییم به این میزان نمی رسد.
معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: چین را بعنوان یک کشور نباید نگاه کرد بلکه باید بعنوان یک قاره و اقتصاد مهم به آن نگاه کرد، برای اینکه چین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از این جمعیت افراد مرفهی هستند که در سطح مرفهان جهانی قرار دارند ضمن اینکه تقاضا برای کالاهای تجاری در این کشور بسیار بالاست و اگر کسی برای کالایی بتواند بازاری در چین پیدا کند تقاضای بسیار بالایی برای وی ایجاد خواهد شد.
با وجود تمام این آمارها، میزان صادرات ایران به چین حتی به ۱۰ میلیارد دلار در سال نیز نمی رسد و حالا زادبوم اعلام نموده که توان سه برابر کردن این صادرات در سال های آتی وجود خواهد داشت. او گفته است: پارینه حدود ۹ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که باتوجه به ظرفیت های موجود این میزان تا سه برابر یعنی ۲۷ میلیارد دلار قابل افزایش است. زادبوم این را نیز گفته که هم اکنون ایران از چین کالاهایی وارد میکند که قبل از این سابقه صادرات آنها را نیز داشته است.
هرچند در صحبت های جدید سازمان توسعه تجارت، برنامه دقیقی برای افزایش رقم صادرات اعلام نشده اما در صورت فراهم شدن مقدمات این برنامه در کنار توجه همزمان به افزایش صادرات ایران به کشورهای منطقه، می توان انتظار داشت که در سالهای پیش رو، میزان صادرات غیرنفتی ایران، افزایشی قابل توجه را تجربه کند.




منبع:

1400/01/14
13:07:05
5.0 / 5
668
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه