برنامه تولید خودرو در سال 99 محقق نشد بعلاوه جزئیات

برنامه تولید خودرو در سال 99 محقق نشد بعلاوه جزئیات نیو باکس: بررسی صورت های مالی اعلام شده توسط خودروسازان داخلی (ایران خودرو و سایپا) به سازمان بورس نشان میدهد که در مجموع سال 1399 که قرار بود یک میلون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید شود، میزان تولید به یک میلیون دستگاه هم نرسید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، بر این اساس دو خودروساز بزرگ داخلی طی سالی که گذشت در مجموع ۹۰۰ هزار و ۷۱۴ دستگاه انواع خودرو تولید کردند که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۸ رشد ۴.۳۳ درصدی را نشان میدهد.
طبق آمار، ایران خودرو تنها خودروسازی بود که علاوه بر حفظ تولید، توانست میزان تولید را نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش هم دهد.
در سال ۱۳۹۹ گروه صنعتی ایران خودرو با تولید ۴۸۰ هزار و ۳۳۸ دستگاه خودرو همچنان بیشترین تیراژ تولید را به خود اختصاص داد. این میزان تولید در مقایسه با سال ۱۳۹۸ که ۳۹۳ هزار و ۸۱۲ دستگاه بود، ۲۱.۹۷ درصد رشد نشان میدهد.
در دیگر خودروساز اصلی کشور (سایپا) نیز در اسفند ماه پارینه سیر نزولی هر ماه نسبت به همان ماه در سال ۱۳۹۸ تغییر نکرد و در مجموع تولیدات گروه سایپا طی سال ۱۳۹۹ کاهش تولید نسبت به سال ۱۳۹۸ دیده شد. بر طبق صورت های مالی ارائه شده به بورس، دومین خودروساز بزرگ کشور ۴۲۰ هزار و ۳۷۶ دستگاه خودرو در سال قبل تولید کرد که نسبت به ۴۶۹ هزار و ۴۵۱ دستگاه تولید شده طی سال ۱۳۹۸ با افت ۱۱.۶ درصد تولید روبه رو شده است.
رشد ۴.۳۳ درصدی در مجموع تولیدات خودروسازان اصلی طی سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ در حالی به وجود آمده است که وعده تولید حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو محقق نشد و در مرز یک میلیون دستگاه باقی ماند.

نوبرانه های داخلی ایران خودرو و سایپا در سال ۹۹
دو خودروساز بزرگ کشور در سالی که گذشت، هر کدام یک محصول جدید به سبد محصولات خود اضافه کردند.
تولید انبوه تارا (تازه وارد ایران خودرو) از بهمن ماه سال جاری شروع شد و تا آخر سال، ۱۵۳ دستگاه از آن در این گروه خودروسازی به تولید رسید. سایپا نیز همچون ایران خودرو تولید محصول جدید خود با نام شاهین را در سالی که گذشت شروع کرد و طبق آمار ارائه شده، ۱۷۲۸ دستگاه از آنرا به تولید رساند.


آمار تولید خودروسازان طی سال ۱۳۹۹ به تفکیک محصولات
در مجموع سالی که گذشت در گروه ایران خودرو، محصولات گره پژو (به جز پژو ۲۰۰۸) تیراژی ۳۴۶ هزار و ۵۷۵ دستگاهی داشت و ۱۸۱ دستگاه هم پژو ۲۰۰۸ به تولید رسید. تولید سمند نیر بیش از ۵۰ هزار دستگاه بوده است. همین طور ۱۳ هزار و ۳۰ دستگاه رانا، ۵۵ هزار و ۳۲۰ دستگاه دنا و ۴۷۹۴ دستگاه در گروه وانت و سایر محصولات تولید شد.
ایران خودرو در محصولات مونتاژی نیز موفق به تولید ۹۴ دستگاه دانگ فنگ، ۴۹۷۱ دستگاه هایما و همانطور که اشاره شد ۱۸۱ دستگاه پژو ۲۰۰۸ طی سال ۱۳۹۹ شد. ۱۵۳ دستگاه تارا نیز در سال قبل تولید شد.
از مجموع تولیدات گروه سایپا در سال قبل نیز ۵۰ هزار و ۴۱۳ دستگاه خودرو مربوط به خانواده پراید (تولید محصولات خانواده پراید به جز وانت پراید در سایپا و پارس خودرو از شروع مردادماه پارینه متوقف گردید و آمار متعلق به قبل از مردادماه است)، ۲۳۶ هزار و ۹۳۹ دستگاه مربوط به خانواده تیبا، ۱۰ دستگاه سراتو، ۱۲۴ دستگاه آریو، ۲۹۰ دستگاه چانگان و ۲۷ هزار و ۴۵۵ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) بوده است.
همین طور ۱۷۲۸ دستگاه شاهین بعنوان محصول جدید در دومین خودروساز بزرگ کشور در سالی که گذشت به تولید رسید.
در مجموعه پارس خودرو نیز که تحت مجموعه سایپا فعالیت دارد، طبق آمار، ۱۰۳ هزار و ۵۵ دستگاه خودرو در سال قبل تولید شد که ۲۹۶۳ دستگاه آن متعلق به گروه رنو و ۳۹۴۷ دستگاه آن در گروه برلیانس بوده است.
همین طور در مدت مذکور، ۲۳ هزار و ۷۰۳ دستگاه در خانواده X۱۰۰ (پرایدها)، ۹۷۴۷ دستگاه کوییک معمولی، ۵۴ هزار و ۵۶۸ دستگاه در گروه Q۲۰۰ و ۸۱۲۷ دستگاه ساینا (گروه S۲۰۰) در پارس خودرو تولید شده است.
منبع:

1400/01/16
00:00:03
5.0 / 5
1069
تگهای خبر: تولید , دستگاه , سازمان , صنعت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه