رتبه ایران در آزادی اقتصادی چند است؟

رتبه ایران در آزادی اقتصادی چند است؟ به گزارش نیو باکس اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت آزادی اقتصادی در بین کشورهای مختلف پرداخته که نشان از رتبه نامطلوب ایران در این عرصه دارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، شاخص آزادی اقتصادی، رابطه میان شرایط آزاد اقتصاد در راه تحقق اهداف اجتماعی و اقتصادی کشورها را نشان داده است که می تواند منجر به جوامعی سالم تر همراه توسعه انسانی و کاهش فقر شود.
در بررسی جهانی این شاخص، ۱۲ عامل در چهار گروه اصلی بررسی می شوند و نتیجه و برآیند کار، امتیاز کشورها و سپس رتبه جهانی آنها را مشخص می کند.
در بین عوامل تعیین کننده در این شاخص، حاکمیت قانون، اندازه دولت، کارایی تنظیم گری و بازارهای باز چهار دسته اصلی را می سازند و در زیرشاخه ها مسائلی مانند هزینه های دولت، سلامت مالی، اثربخشی قضایی، آزادی کسب و کار، نیروی کار و پول و همینطور آزادی تجارت قرار دارند.
آخرین بررسی ها نشان داده است که در سال ۲۰۲۱، امتیاز شاخص آزادی اقتصادی ایران حدود ۴۷ بوده و بدین سان امسال میلادی، ایران با افت دو درجه ای، در بین کشورهای جهان در رتبه ۱۶۸ قرار گرفته است.
آنچه که شرایط را پیچیده تر می کند، این است که در بین ۱۴ کشور خاورمیانه و آفریقای شمالی، اقتصاد ایران از نظر این شاخص در رده آخر قرار گرفته است.
اقتصاد ایران از سال ۱۹۹۶، همواره از میانگین آزادی اقتصادی جهان پایین تر بوده و هرچند در دوره برجام روند صعودی شروع شد اما در نهایت در سال۲۰۲۰ بار دیگر منفی شد و به نظر می آید که این روند امسال میلادی هم ادامه خواهد داشت.
در بین کشورهای منطقه از نظر آزادی اقتصادی، عجیب ترین رتبه را گرجستان به دست آورده است. این کشور در منطقه اروپای شرقی با به دست آوردن امتیاز ۷۷، دوازدهمین اقتصاد آزاد جهان بوده است. بعد از آن امارات متحده عربی با حدود ۷۷ امتیاز در رده ۱۴ جهانی قرار گرفته و قطر و ارمنستان به ترتیب در جایگاه ۳۱ و ۳۲ ایستاده اند.
در این آمار شرایط کشورهای عراق، یمن و سوریه بررسی نشده اما با این وجود تعداد زیادی از اقتصادهای بسته جهان متعلق به همین منطقه هستند. بر مبنای آمارها، افغانستان در رده ۱۴۶، پاکستان ۱۵۲، لبنان ۱۵۴ و تاجیکستان در رده ۱۶۷ قرار گرفته اند و بعد از تمامی آنها، ایران در جای ۱۶۸ جهانی ایستاده است.1400/01/19
23:02:43
5.0 / 5
942
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه