مهر خبر می دهد؛

بخشودگی جرایم مالیاتی ابلاغ گردید

بخشودگی جرایم مالیاتی ابلاغ گردید نیو باکس: سازمان امور مالیاتی بمنظور پشتیبانی از کسب وکارها در مقابل تبعات اقتصادی کرونا، بخشودگی جرائم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را در 10 بند ابلاغ نمود.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سازمان امور مالیاتی در بخشنامه ای به ادارات کل امور مالیاتی، موضوع بخشودگی جرایم قابل بخشش موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را در ۱۰ بند ابلاغ نمود.
در این بخشنامه آمده است: در امتداد پشتیبانی از تولید، وصول معوقات مالیاتی و ارتقای سلامت اداری و تکریم فعالان اقتصادی در سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها و با توجه به اثرات ویروس کرونا بر فضای کسب وکار، بنا به اختیار حاصل از مفاد ماده ۱۹۱ قانون مالیات های مستقیم، بدین وسیله اختیار بخشودگی جرایم قابل بحث موضوع قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده برای کلیه فعالان اقتصادی شامل تولیدی و خدماتی در هر منبع برای هر سال با دوره در صورت پرداخت مانده بدهی (اصل بدهی، جرایم غیر قابل بخشش و آن بخش از جرایمی که مورد بخشودگی واقع نشده است) تا اختتام اردیبهشت ماه به شرح زیر به ادارات کل امور مالیاتی تفویض می شود:
۱- بخشودگی جرایم موضوع این دستورالعمل برای هر دوره با سال در هر منبع حسب مورد به شرح زیر می باشد:
الف) پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ گردیده تا اختتام خرداد ماه ۱۳۹۹) حداکثر تا تاریخ ۳۱ / ۰۱ / ۱۴۰۰ برای کلیه فعالان اقتصادی تا هفتاد و دو درصد
ب) پرداخت مانده بدهی (طبق برگ قطعی ابلاغ گردیده از تاریخ ۰۱ / ۰۴ / ۱۳۹۹) حداکثر ظرف مدت یک ماه بعد از ابلاغ برگ قطعی تا صد در صد تبصره - در صورت پرداخت مانده بدهی قطعی شده بعد از مهلت های تعیین شده به شرح بندهای فوق به ازای هر ماه دو درصد از بخشودگی موضوع این بند کسر می گردد.
۲- در اجرای بنده (ز) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ و بند (م) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، محاسبه و ستاندن جریمه دیرکرد بابت آن بخش از مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده که بواسطه مطالبات از دستگاه های اجرائی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه توسط کارفرما به پیمانکار پرداخت نشده است، برای دوره های یاد شده و تا زمان پرداخت مالیات و عوارض توسط دستگاه های مورد اشاره موضوعیت ندارد.
۳- میزان بخشودگی جرایم آن دسته از مؤدیانی که بدهی خود (اعم از مالیات و عوارض و جرایم غیرقابل بخشش و جرایمی که با بخشودگی آن موافقت نشده است) را پرداخت با تسویه نموده اند لیکن پرداختی با تسویه مؤدی توسط اداره کل امور مالیاتی ذیربط بابت دوره با عملکرد مربوطه با ردیف درآمدی مربوطه منظور نشده است ضمن تاکید بر اصلاح اشتباهات انجام شده و دقت در موارد آتی، تابع شرایع مفرر در زمان پرداخت مانده باد می خواهد بود.
۴- مودیان موظفند درخواست بخشودگی جرایم را به اداره کل امور مالیاتی ذی ربط تسلیم نمایند.
تبصره - محدودیت زمانی در ارائه درخواست برای اعمال بخشودگی وجود ندارد و در هر صورت تابع شرایط بخشودگی تعیین شده در دستورالعمل های حاکم بر زمان پرداخت خواهد بود.
۵- اعمال بخشودگی جرایم برای هر یک از سنوات با دوره ها در هر منبع با پرداخت بدهی قطعی آن سال با دوره امکان پذیر می باشد.
۶- در صورتیکه مؤدیان مالیاتی مشمول خسارت تأخیر موضوع ماده (۲۴۲) قانون مالیات های مستقیم و تبصره (۶) ماده (۱۷) قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند، ابتدا باید مبالغ مذکور بدون در نظر گرفتن دوره سال من مربوط از جرایم مالیاتی کسر و سپس نسبت به بخشودگی جرایم اقدام گردد.
۷- مودیانی که مشمول پرداخت مالیات نموده و یا طبق مقررات مشمول معافیت بودند لیکن مشمول جرایم عدم انجام تکالیف قانونی شده اند (به استثنای جرایم موضوع بند ۹ این دستورالعمل)، حسب مورد از بخشودگی تا صد در صد جرایم برخوردار خواهند شد.
۸- ملاک تاریخ تعیین قطعیت بدهی برای مودیان درباب بدهی ابرازی، تاریخ سر رسید پرداخت مقرر در قوانین موضوعه می باشد.
۹- شرط برخورداری از بخشودگی صد درصدی جرایم موضوع ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیات های مستقیم برای عملکرد سالهای ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۴، پرداخت بدهی مالیاتی عملکرد آن سال فارغ از زمان پرداخت می باشد. لیکن برای سال ۱۳۹۵ به بعد شرط برخورداری از بخشودگی جرایم موضوع ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم علاوه بر پرداخت بدهی آن سال، ارسال لیست معاملات هر یک از سالهای مذکور سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها می باشد. در صورتیکه تمام یا قسمتی از لیست معاملات در سنوات اخیرالذکر بنا به دلایلی خارج از اختیار مودی (با تشخیص مدیران کل امور مالیاتی ارائه نگردیده باشد، بخشودگی جرایم مورد اشاره به شرط پرداخت بدهی مالیاتی عملکرد سال مربوطه می باشد. بخشودگی جرایم موضوع این بند به ادارات کل امور مالیاتی تفویض می گردد.
۱۰- مفاد این دستورالعمل مانع از اعمال بخشودگی جرایم تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده ظرف مهلت های اعلامی به سبب بخشنامه های صادره توسط سازمان نخواهد بود و جرایم تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات و عوارض در مهارت های اعلام شده مشمول بخشودگی صد در صد خواهد بود.

منبع:

1400/01/24
21:09:41
5.0 / 5
706
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه