خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی

خیز ایران و صربستان برای افزایش حجم تجارت خارجی رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با وزیر امور خارجه صربستان ضمن اشاره به ظرفیت گسترش روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بر اهمیت برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی تاکید نمود.به گزارش نیو باکس به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در دیدار با نیکلا سلاکوویچ، منطقه بالکان در سیاست خارجی ایران را با اهمیت توصیف کرد و عنوان کرد: صربستان و منطقه بالکان دروازه ورود به بازار اروپا برای ایران به حساب می آید و بازار ۸۰ میلیونی ایران و کشورهای همسایه هم فرصت مناسبی برای همکاری بخش خصوصی و دولتی دو کشور بوجود آورده است.
وی با اشاره به اینکه پاندمی کرونا پارسال سبب کاهش تجارت بین الملل و همینطور تجارت ایران با صربستان شد، ابراز امیدواری کرد که با تلاش و پیگیری دو طرف شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور در سال ۲۰۲۱ در تهران به بهترین نحو برگزار گردد و به اهداف تعریف شده برسد.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به حجم تجارت خارجی ایران اضافه کرد: به رغم شرایط کرونا و تحریم های ظالمانه حجم تجارت خارجی ایران پارسال ۷۳ میلیارد دلار بوده است که از این میزان حدود ۳۴.۵ میلیارد دلار حجم صادرات و ۳۸.۵ میلیارد دلار واردات ایران بوده است.
زادبوم همینطور ضمن اشاره به مزیت و ظرفیت همسایگی ایران با ۱۵ کشور اظهار داشت: کشورهایی مانند روسیه، افغانستان پاکستان عراق در همسایگی ایران بازار مهمی محسوب می شوند و فرصت های تجاری زیادی در این منطقه وجود دارد.
نیکلا سلاکوویچ وزیر امور خارجه صربستان هم در این دیدار ضمن ابراز شادمانی از حضور در ایران با تکیه بر ظرفیت های موجود در روابط دو کشور در حوزه های اقتصادی و صنایع این دیدار را زمینه ساز افزایش حجم تجارت دو کشور دانست.
سلاکوویچ همینطور ضمن اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد این کشور از اقدامات صورت گرفته برای مقابله با این ویروس گزارش داد.
خاطرنشان می سازد، وزیر امور خارجه صربستان همینطور در مسافرت به تهران، با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرد و یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه صربستان توسط محمدجواد ظریف و نیکلا ساکوویچ وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید.
گفتنی است، اهمیت برگزاری نشست شانزدهم کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور به منظور توسعه و گسترش همکاری ها بخصوص در حوزه اقتصادی، مسائل در ارتباط با تحریم های یکجانبه و ظالمانه ایالات متحده آمریکا، مسائل منطقه ای شامل حوزه بالکان و مناطق پیرامونی کشورمان و همکاریهای دو کشور در مجامع بین المللی، اقدامات دو کشور در حوزه واکسن و مبارزه با کرونا از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و صربستان در این دیدار بود.


منبع:

1400/01/30
14:24:54
5.0 / 5
670
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه