افزایش 3 میلیون تنی تولید فولاد با وجود تحریم و كرونا

افزایش 3 میلیون تنی تولید فولاد با وجود تحریم و كرونا نیو باکس: برمبنای جدول آماری انتشار یافته توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از عملکرد تولید فولاد کشور در سال 1399 و مقایسه آن با سال 1398، تولید فولاد میانی کشور به بالای 30.2 میلیون تن رسیده که رکورد جدیدی در تولید فولاد در ایران بشمار می رود و این رقم در مقایسه با سال 1398 رشد 11 درصدی داشته و با وجود تحریم ها و انتشار ویروس کرونا، بیش از سه میلیون تن به تولید فولاد کشور اضافه گردید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان میدهد که بیشترین نرخ رشد تولید در محصولات نوردی خصوصاً میلگرد روی داده است. تولید میلگرد در کشور با رشد ۱۵ درصدی در سال گذشته، با بیش از ۱.۲ میلیون تن افزایش نسبت به سال ۱۳۹۸ به ۹.۵ میلیون تن رسیده است. طی سال ۱۳۹۸، ۸.۳ میلیون تن میلگرد تولید شده بود.
در محصولات طویل فولادی، در کنار رشد ۱۵ درصدی تولید میلگرد، تولید تیرآهن نیز ۱۱ درصد رشد داشته و به یک میلیون و ۲۴۷ هزار تن رسیده است. نبشی، ناودانی و سایر مقاطع نیز با رشد چهار درصدی به ۸۳۲ هزار تن رسیده رسید.
همین طور تولید فولاد میانی کشور در سال ۱۳۹۹، با رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل از آن به ۳۰ میلیون و ۲۵۲ هزار تن رسیده است که از این میان، سهم بیلت و بلوم، ۱۸ میلیون و ۸۰۵ هزار تن و سهم اسلب، ۱۱ میلیون و ۴۴۷ هزار تن بوده است.
تولید بیلت و بلوم در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸، رشد ۱۲ درصدی و تولید اسلب، رشد ۱۰ درصدی را تجربه کرده است؛ طی سال ۱۳۹۸، بیلت و بلوم تولید شده ۱۶ میلیون و ۷۸۹ هزار تن و اسلب تولیدی ۱۰ میلیون و ۴۵۱ هزار تن بوده است.

علیرغم قطعی گاز، آهن اسفنجی ۱۲ درصد رشد یافت
بر اساس گزارش آماری انجمن فولاد ایران، باوجود قطعی گاز در زمستان ۱۳۹۹، رشد تولید آهن اسفنجی بیش از رشد تولید فولاد میانی بوده و نکته مثبتی در جهت ایجاد توازن در زنجیره فولاد محسوب می شود. تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سال قبل موفق به تولید ۳۱ میلیون و ۱۸۹ هزار تن از این محصول شده اند که نسبت به ۲۷ میلیون و و ۹۰۷ هزار تن تولید شده در مجموع سال ۱۳۹۸، حدود ۳.۳ میلیون تن افزایش تولید با ۱۲ درصد افزایش داشته است.
همین طور طی ۱۲ ماهه ۱۳۹۹، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به سال ۱۳۹۸، رشد ۱۰ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در سال گذشته، ۲۲ میلیون و ۷۸ هزار تن بوده است. در مجموع ۱۲ ماهه ۱۳۹۸، قریب به ۲۰ میلیو نو ۴۸ هزار تن محصولات فولادی تولید شده است.
در سالی که گذشت، ۱۱.۶ (۱۱ میلیون و ۶۰۱ هزار تن) میلیون تن محصولات طویل فولادی و حدود ۱۰.۵ ( ۱۰ میلیون و ۴۷۷ هزار تن) میلیون تن محصولات تخت در کشور تولید شده است. رشد تولید محصولات طویل ۱۳ درصد و رشد تولید محصولات تخت هفت درصد بوده است.
در مجموع سال ۱۳۹۸، حدود ۱۰ میلیون و ۲۲۲ هزار تن مقاطع طویل فولادی و ۹۸۲۶ مقطع تخت فولادی تولید شده است.
به تفکیک، میزان تولید ورق گرم کشور در سال ۱۳۹۹، هشت میلیون و ۸۳۲ هزار تن بوده که رشد هفت درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۸ نشان میدهد. تولید ورق سرد در سال قبل کاهش یک درصدی را تجربه کرده است. تولید ورق های پوششدار نیز نسبت به سال ۱۳۹۸، چهار درصد کاهش داشته و به مرز یک میلیون و ۴۷۵ میلیون تن رسیده است.
برمبنای آمار تولید فولاد میانی، آهن اسفنجی و محصولات فولادی به جز ورق سرد و پوششدار در کشور در سال ۱۳۹۹ افزایشی بوده است. طبق تشریح انجمن تولیدکنندگان فولادعلت کاهش تولید ورق سرد و پوششدار، تخصیص ناکافی مواد اولیه (ورق گرم) به واحدهای تولیدکننده ورق های سرد و پوششدار بوده است.
ضمن اینکه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از شروع سال ۱۳۹۹ پیگیر عرضه اختصاصی ورق گرم به این واحدها بوده و با نامه نگاری های گوناگون در نهایت در اواخر سال گذشته، عرضه اختصاصی ورق گرم به این واحدها به تصویب وزارت صمت رسید.
در سال ۱۴۰۰ مقرر شده با افزایش عرضه های اختصاصی مشکلات واحدهای تولیدکننده ورق سرد و پوششدار رفع گردد و این واحدها دسترسی بهتری به مواد اولیه مورد نیاز خود داشته باشند.
منبع:

1400/02/06
22:21:59
5.0 / 5
955
تگهای خبر: تولید , محصولات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه