مالیات صفر برای شركت های زیان ده و امهال ناكارآمد برای صنوف !

مالیات صفر برای شركت های زیان ده و امهال ناكارآمد برای صنوف ! نیو باکس: در میان مصوبات دولت برای پشتیبانی از بازار سرمایه، صفر محاسبه شدن مالیات شرکت های بورسی به منظور  افزایش سرمایه نیز دیده می شود، درحالیکه از زمان ورود ویروس کرونا به کشور فعالان اقتصادی و صنوف تنها به امهال های ناکارآمد مواجه گشته اند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، از زمان ورود ویروس کرونا به کشور تا حالا با هر بار شدت گرفتن تعداد مبتلایان و فوتی ها اصناف و مشاغل کشور با تعطیلی مواجه گشته اند که در این بین هم ادارات مالیاتی و هم بانک ها برای نقل و انتقال مالی فعالیت می کردند.
این درحالی است که خیلی از مشاغل بر اثر محدودیت ها و تعطیلات کرونائی با کاهش درآمدهای خود متضرر شده اند و در پرداخت هزینه های خود با مشکل مواجهند.
طبق قانون مالیاتی، پرداخت مالیات و تعیین نرخ آن بر طبق میزان درآمد افراد و بصورت پلکانی است؛ یعنی هر چه بر میزان درآمد افراد افزوده شود، مالیات بیشتری هم باید پرداخت کند و در صورتیکه فردی درآمدی نداشته باشد، آن شخص از پرداخت مالیات معاف می شود که با این حساب، افراد و فعالان اقتصادی لطمه دیده از کرونا نیز باید مشمول این قانون باشند اما سازمان مالیاتی تا حالا دراین زمینه تنها به امهال مالیاتی اکتفا کرده است.
در عوض سازمان امور مالیاتی باید برای صاحبان مشاغلی که فعالیت اقتصادی آنها در ماه و روزهای محدویت ها و تعطیلات کرونائی به تعطیلی رفته است، مالیات آن زمان را برای این افراد محاسبه نکند و فقط برای زمان هایی که فعالیت اقتصادی صورت گرفته، مالیات درنظر گرفته شود.
علاوه براین، طبق گفته کارشناسان اقتصادی راه حل موثر دیگر برای جبران ضرر صنوف و پشتیبانی از آنها در این زمان قسط بندی پرداخت های مالیاتی است.
امهال مالیاتی دردی از صنوف دوا نمی کند
این مساله بارها صدای اعتراض صنوف و فعالان اقتصادی را بلند کرد تا اینکه بتازگی نایب رییس اتاق اصناف تهران اعلام نموده که بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد واحدهای صنفی اجاره ای هستند که صاحبان آنها برای اجاره مغازه و اجاره منزل گرفتار مشکل هستند و خواهان درنظر گرفتن بسته حمایتی برای مشاغل لطمه دیده یا اعمال قرنطینه کامل شد.
وی ضمن بیان اینکه برگشت نخوردن چک ها و حمایت های مالیاتی اجرا نشده است، از سازمان امور مالیاتی خواست تا در ایام تعطیلی صنوف، پرونده مالیاتی را بسته حساب کند زیرا، معتقد می باشد که امهال دو ماهه پرداخت مالیات ها به آنها کمکی نمی کند.
اما دولت در طول شیوع ویروس کرونا نه فقط دست به اقدام حمایتی موثری از صنوف نزده است بلکه حالا نیز برای پشتیبانی از بازار سرمایه طی مصوبات جدیدی شرکت های بورسی را با شروطی معاف از مالیات کرده است.
جزییات مصوبات جدید دولت برای پشتیبانی از بورس بیان کننده این است که مالیات آن بخش از سود انباشته شرکت های بورسی که به حساب افزایش سرمایه منظور شود، صفر محاسبه می شود.
این درحالی است که طبق آخرین آمارها در ۹ ماهه سال قبل از ۴۱۷ شرکت بورسی که صورت های مالی خودرا منتشر نمودند معادل۴۳ شرکت زیان ده وجود داشته است که سود تجمیع شده شرکت های فعال در صنعت خودروسازی و ساخت قطعات بدترین وضعیت را از نظر سودآوری دارند.
همچنین، افزایش موجودی انبار شرکت های تولیدی در ماه های اخیر و روند با ثبات متمایل به کاهش در رشد تولید صنعتی می تواند نشان از ادامه روند نزولی رشد تولید در ماه های آتی باشد.
به جای معافیت عملکرد شرکتها را بهبود دهید
دراین زمینه، کامران ندری - یک کارشناس اقتصادی - معتقد می باشد که مصوبات جدید ارزش واقعی و عملکرد شرکتها بهبود نمی دهند و می گوید باید بازدهی شرکت های تولیدی زیاد شود که سودآوری و تولید آنها افزایش یابد.
بنابراین، این سوالات در ذهن شکل می گیرد که چرا شرکت هایی برای مدتی از مالیات معاف خواهند شد که زیان ده هستند و عملکرد و بازدهی مناسبی ندارد اما برای پشتیبانی از فعالان اقتصادی و صنوف کشور تنها به امهال های ناکارآمد کفایت می شود؟
با این تفاسیر، دولت حاضر است از قسمتی از درآمد مالیاتی برای تقویت بورس بگذرد اما به فکر پیدا کردن راهکاری برای الزام شرکتها بمنظور بهبود عملکرد و بازدهی شان نیست تا از این بستر، هم چرخ تولید بچرخد و هم ارزش واقعی شرکت های موجود در بازار سرمایه بصورت واقعی بهبود و افزایش یابد تا بورس نه فقط برای کوتاه مدت با آثار تورمی بسیار بلکه در طولانی مدت تقویت شود و با هدایت نقدینگی به تولید آنرا رونق دهد.1400/02/16
18:00:54
5.0 / 5
899
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه