عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف:

كاهش ساخت و ساز موجب ركود و تورم در بازار مسكن شد

كاهش ساخت و ساز موجب ركود و تورم در بازار مسكن شد به گزارش نیو باکس رئیس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران اظهار داشت: کاهش ساخت و ساز مسکن موجب رکود و تورم در این بخش شده؛ در صورتیکه سالانه به ساخت بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیازمندیم.به گزارش نیو باکس به نقل از اتاق اصناف ایران، رسول جهانگیری اضافه کرد: میزان تقاضا با میزان ساخت وسازها در کشور همخوانی ندارد و این مساله یکی از معضلات اصلی حوزه مسکن می باشد و تا زمانی که ساخت و سازها افزایش پیدا نکند، مسکن همچنان بعنوان کالای سرمایه ای شمرده می شود و در این راستا باید حمایت های لازم از صنعت ساختمان سازی صورت بگیرد تا بازار مسکن توسعه پیدا کرده و شاهد کاهش قیمت ها نیز باشیم.
وی با اشاره به کاهش نرخ ارز و طلا در ایام گذشته اظهار داشت: واکنش بازار مسکن نسبت به کاهش قیمت ارز و طلا به سرعت مشخص نمی گردد و حداقل دوماه زمان می برد تا قیمت ها در حوزه مسکن عکس العمل نشان دهد، اما بطور قطع به سبب این که در حوزه مسکن با کاهش تولید روبه رو هستیم کاهش قیمت نیز موقتی خواهد بود و نهایتاً بازار مسکن با رکود تورمی و کاهش خرید و فروش همراه می شود تا به ثبات قیمتی برسد.
عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با اعلان اینکه برای توسعه صنعت ساختمان سازی مشکلات زیادی وجود دارد، اشاره کرد: شرایط بازار مسکن شامل بازار معاملات و ساخت و ساز واحدهای مسکونی به شکلی است که تنها پشتیبانی از یک بعد و یا ابعاد محدود در حوزه پرداخت تسهیلات کفایت نمی کند و باید راهکاری اندیشیده شود تا زنجیره تولید در بازار مسکن با حمایت های مالی و اعتباری رونق بگیرد.
وی با اعلان اینکه ذائقه مردم نسبت به سالهای قبل برای خرید مسکن نیز تغییر یافته است، اضافه کرد: در سالهای اخیر سبک زندگی مردم از خانواده های چند فرزندی به دو یا تک فرزندی و یا بعضاً زندگی های مجردی تغییر یافته و دیگر تقاضا برای خرید ملک با متراژهای بالا کاهش یافته است و بیشتر متقاضیان به دنبال خرید واحدهای مسکونی با متراژهای کوچک هستند.
جهانگیری اظهار داشت: هم اکنون متناسب با تقاضای جامعه ساخت و ساز نداریم و قسمت اعظمی از خانه ها با متراژهای بالا خالی هستند و تعریف مالیات برای این واحدها نیز در دراز مدت مشکلاتی را برای حوزه مسکن به همراه خواهد داشت.
عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران با اعلان اینکه رونق ساخت و سازها موجب پویایی اقتصاد کشور نیز می شود، اضافه کرد: برای حل مشکلات حوزه مسکن می بایست حداقل سالی یک میلیون و۲۰۰ واحد در کشور ساخته شود، چونکه ظرفیت عظیمی در حوزه صنعت ساختمان سازی وجود دارد که با فعال شدن آن بیش از صدها شغل نیز فعال می شود و تمامی حوزه های وابسته به مسکن مانند مصالح ساختمانی، آهن، در و پنجره و …. بطور مستقیم و غیرمستقیم فعال می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون هر ساله با حجم بسیار زیادی از تقاضای جدید و تقاضای انباشته از سالهای قبل مواجه هستیم، بدین سبب تقاضا برای خرید مسکن در کشور وجود دارد و باید شرایط ایجاد ساخت و ساز متناسب نیز ایجاد شود.
رئیس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران با اعلان اینکه صنعت خودروسازی نیز در کشور همانند صنعت مسکن با کاهش تولید مواجه می باشد اظهار داشت: هم اکنون در حوزه مسکن و صنعت خودرو سازی با کاهش میزان تولید مواجه هستیم که باید برای رفع آن حمایت بیشتری صورت بگیرد و شرایط و زیرساخت های تولید ایجاد شود تا به تولید انبوه برسیم و هم مسکن و هم خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شوند.


منبع:

1400/02/22
23:34:09
5.0 / 5
645
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تسهیلات , تورم
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه