شاهین خودرویی ایمن در كلاس جهانی

شاهین خودرویی ایمن در كلاس جهانی از اواخر سال قبل مبحث ایمنی خودروی شاهین همزمان با معرفی این خودرو مطرح و با معرفی آن، گویی سایپا گامی بسیار بلند رو به جلو برداشته و وارد فصل تازه ای از تاریخ خود شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر به نقل از سایپا، در سالهای اخیر صحبت های گوناگونی در خصوص شکل گیری یک مرکز مستقل به منظور بررسی و اعتبارسنجی ایمنی خودرو های سواری صورت گرفته است اما تابه حال نتیجه مفید و خروجی مشخصی را به دنبال نداشته است. در نتیجه، تنها الزامات ایمنی تصویب شده برای خودرو های حاضر در بازار ایران در الزامی شدن قوانینی همچون نصب دو ایربگ و سامانه ضد قفل(abs) و همینطور استانداردهای ۸۵ گانه خلاصه می شود.
البته که تلاش شده همین قوانین هم با مدنظر قرار دادن معیارها و استانداردهای معتبر بین المللی مکتوب شده و بعنوان یک قانون تدوین و تثبیت شود و باآنکه در کنار آن، سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد ایران هم به صورت فعال مبادرت به انتشار رتبه بندی کیفی خودرو های داخلی می کند، اما خلأ مجموعه ای معتبر و مستقل برای تشخیص میزان مقاومت سازه خودرو در مقابل تصادف و کارایی تجهیزات ایمنی فعال و غیرفعال آن در کشورمان همچنان احساس می شود و همه می دانیم تا زمانی که چنین مجموعه ساختارمند و معتبر و الزامات قانونی اساسی تری برای ارزیابی ایمنی خودرو ها در کار نباشد، خیلی از خودروسازان داخلی به سهل انگاری در مورد این مبحث مهم و حساس ادامه خواهند داد.
در این بین اما یکی از خودروسازان داخلی راه و اندیشه ای متفاوت را در پیش گرفته و کوشیده تا محصول جدید خویش را منطبق بر آخرین و بالاترین استانداردهای ایمنی توسعه دهد و خوشبختانه به نظر می آید که این دفعه و بر خلاف تجربه های قبلی، این کوشش برای طراحی و عرضه خودرویی ایمن در کلاس جهانی، تنها یک شعار و وعده ای پوچ و توخالی نیست.
در مورد سایپا شاهین، سدان کامپکت جدید سایپا صحبت می نماییم که از اواخر سال قبل پایش به جاده های کشورمان باز شده و با معرفی آن، گویی سایپا گامی بسیار بلند و رو به جلو برداشته و وارد فصل تازه ای از تاریخ خود شده است.
سایپا ابتدا در اواسط سال ۱۳۹۹ مبادرت به انتشار ویدئویی از آزمون عملکرد سیستم ایربگ خودرو کرد و مدتی بعد از آن هم ویدئو تست تصادف خودرو از روبرو را منتشر نمود که در یکی از مراکز ایمنی سنجی معتبر اروپایی انجام پذیرفته بود و موفقیت سایپا شاهین و دریافت تاییدیه ECE R۹۵ برای این خودرو را به همراه داشت.
تاییدیه ECE R۹۵ یکی از پارامترهای اصلی برای کسب مجوز فروش در بازار اتحادیه اروپا بشمار می رود و تست تصادف ECE R۹۵ هم به این گونه اجرا می شود که خودروی مورد نظر ابتدا ثابت است و سپس، جسمی متحرک (به جرم ۹۵۰ کیلوگرم) با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت و با زاویه ۹۰ درجه به قسمت جانبی خودرو برخورد می کند.
این تست که Side Impact Test نامیده می شود، سلامت راننده را مورد بررسی قرار می دهد و در آن برخی پارامترهای مهم و حیاتی دیگر نظیر حفظ تعادل هنگام ضربه، عدم شکست نقاط جوش و اتصال ستون ها، ثبات ستون افقی و سازه سقف، حفظ سلامت کامل ستون A و C، مهار صحیح نیروی وارد در نقطه R، امکان باز شدن درب ها بعد از تصادف، سلامت سازه ضربه گیر داخل درب ها و پیشگیری از وارد شدن نیروی حداکثری به پا و پهلوی سرنشین، عدم شکست ستون افقی پایینی و… مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد تا در نهایت و در صورت سربلند بیرون آمدن از این ارزیابی سفت و سخت، اعتبارنامه ECE R۹۵ به خودروی مورد بررسی اهدا شود.
نکته جالب توجه اینجاست که شاهین بدون تجهیز به ایربگ های کناری و پرده ای، توانسته این استاندارد را پاس کند.
طراحان و مهندسان شاهین که در توسعه این خودرو از نعمت وجود مگاپلتفرم مدرن SP۱۰۰ بهره مند بودند، در طراحی شاهین استاندارد ایمنی در ارتباط با عابران پیاده/ pedestrian safety را هم مد نظر قرار دادند تا در صورت برخورد عابر پیاده با بخش جلویی خودرو، به علت استفاده از متریال ویژه و طراحی هدفمند و هوشمندانه، کمترین صدمه به عابر پیاده وارد شود.
ایمنی عابر پیاده هم امروزه یکی از بخش های بسیار مهم ارزیابی عملکرد خودرو های جدید در تست های تصادف و آزمایش های ایمنی مؤسسات معتبر اروپایی به حساب می آید و سایپا ادعا می کند که شاهین از این تست ها هم سربلند بیرون آمده است.
تا به امروز ویدیوهای در ارتباط با دو تست تصادف سایپا شاهین انتشار یافته و سایپا در ادامه این رویکرد صریح و صادقانه خود، وعده داده که بزودی ویدئو سایر تست های تصادف خودرو را هم منتشر خواهد نمود.
علاوه بر اینها سایپا با در نظر گرفتن گارانتی ۳ ساله/۶۰ هزار کیلومتری و فراتر از الزامات قانونی، نشان داده بود که نه تنها برای مشتریان خود اهمیت زیادی قائل است، بلکه به کیفیت و عملکرد محصول جدید خود هم اطمینانی راسخ و اعتماد بالایی دارد.


منبع:

1400/02/27
09:11:34
5.0 / 5
713
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه