عضو اتاق بازرگانی تهران تشریح كرد

متقاضیان چند ماه معطل ارز می مانند

متقاضیان چند ماه معطل ارز می مانند نیو باکس: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید دو عامل مهم و موثر اجازه نمی دهد آنطور که قیمت ها با رشد نرخ دلار بالا می روند، با افت آن نیز سریعا کاهش پیدا کنند.


مهرداد عباد در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بر خلاف آنچه که از طرف بانک مرکزی القا می شود که صادرکنندگان ارز خودرا در سامانه نیما عرضه می کنند و به میزان عرضه آنها تقاضا وجود ندارد و واردکنندگان ارز نمی خواهند، برای نتیجه گیری در این رابطه باید تمام ابعاد ماجرا را در کنار یکدیگر نگاه کرد.
وی با اشاره به پروسه طولانی و دشوار ثبت سفارش و واردات، توضیح داد: متاسفانه ما می بینیم که در بین دستگاه های اجرائی گاهی هیچ هماهنگی وجود ندارد. یعنی بانک مرکزی شرایط عرضه ارز را به شکل مستقل اجرائی می کند و وزارت صمت نیز پروسه ثبت سفارش و اعطای مجوز را در راه خود دنبال می کند. بدین سان لزوما میان بازگشت ارز صادرکنندگان به سامانه نیما و تقاضای فعال واردکنندگان هماهنگی وجود ندارد.
عضو اتاق تهران افزود: بدین سان نباید این جوسازی صورت بگیرد که ارز در سامانه نیما هست ولی خریداری ندارد. ما واردکنندگانی داریم که چند ماه است به دنبال نهایی کردن خرید و دریافت ارز هستند اما موانع مختلفی در راه و راهشان وجود داشته و هنوز به سامانه نیما نرسیده اند. بدین جهت ارز موجود در کشور تقاضا دارد و اساسا واردکنندگان آنرا می خرند اما اگر در چند روز میزان تقاضا پایین آمده، باید در مشکلات جاری و سیاست های محدودکننده تجارت آنها را دنبال کرد.
عباد با اعلان اینکه فعالان اقتصادی قبل از آنکه به کاهش نرخ ارز نیاز داشته باشند، از دولت ثبات در بازار را می خواهند، بیان کرد: وقتی قیمت ارز ناگهان به ۲۵ هزار تومان می رسد، سپس به ۲۰ هزار تومان بازمی گردد و باز نوسان دارد، در چنین شرایطی نه امکان برنامه ریزی وجود دارد و نه فعالان اقتصادی ریسک کاهش قیمت کالای خودرا می پذیرند که همین موضوع، موجب می شود وقتی قیمت دلار پایین آمد، خیلی از فروشندگان به آسانی ریسک پایین آمدن قیمت را نپذیرند.
وی با اشاره به برخی سودجویی ها در بازار ایران، اظهار داشت: عامل دوم کاملا به سودجویی و منافع شخصی افراد ارتباط دارد. بسیاری با افزایش قیمت دلار کالای خودرا گران می کنند اما وقتی ارز ارزان می شود، مقاومت می کنند. این بر خلاف اصول حسابداری و انصاف است و همین مقاومت اجازه نمی دهد که حتی اگر کاهش قیمت ارز نفعی هم برای مردم داشته باشد، در کوتاه مدت آنرا بطور کامل لمس کنند.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته قیمت ارز با رسیدن خبرهایی مثبت از مذاکرات هسته ای کاهشی نسبی را تجربه نمود اما در ایام گذشته بار دیگر در حوالی کانال ۲۲ هزار تومان ثابت مانده است.
منبع:

1400/02/27
18:44:24
5.0 / 5
943
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه