رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام كرد؛

واردات واكسن كرونا به زودی

واردات واكسن كرونا به زودی به گزارش نیو باکس رئیس اتاق تجاری تهران اظهار داشت: بااینکه به سبب بروکراسی های حاکم، واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی به تعویق افتاد، اما طی هفته آتی، این واردات صورت خواهد گرفت.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، مسعود خوانساری امروز در «بیست و سومین نشست هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران» با اعلان اینکه مقرر بود ۶ میلیون دوز واکسن کرونا توسط بخش خصوصی وارد کشور شود، گفت: باتوجه به بروکراسی حاکم در وزارتخانه، پرفورم واردات واکسن بموقع آماده نشد و زمان واردات از دست رفت؛ طی روزهای اخیر سه شرکتی که خواهان واردات واکسن بودند، منابع جدیدی برای واردات پیدا کردند، به این جهت در هفته های آتی پروسه واردات صورت خواهد گرفت البته وزارت بهداشت و ریاست جمهوری همکاریهای خوبی داشتند.
رئیس اتاق تجاری تهران در ادامه با اعلان اینکه طبق آخرین گزارش ها، نرخ تورم ۳۶.۴ درصد اعلام شده است، اظهار داشت: بر این اساس بیشترین خُسران حقیقی شامل سپرده گذاران بوده چونکه در سال ۹۹ سود بانکی ۱۶ درصد بوده اما در مقابل دلار ۶۰ درصد، مسکن ۸۰ درصد، سکه ۸۳ درصد و بورس ۱۵۰ درصد بازدهی داشته اند.
وی اضافه کرد: چنین وضعیتی منجر به عدم ثبات اقتصادی می شود و انگیزه برای سرمایه گذاری در تولید را از بین می برد که در طول دهه ۹۰ این اتفاق افتاد؛ در این دهه رشد اقتصادی مثبت نبود و رشد سرمایه گذاری نیز نسبت به اصطکاک منفی بوده است.
سود ارز ترجیحی در جیب ثروتمندان
خوانساری اشاره کرد: از طرف دیگر بااینکه ۱۲ میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد، اما بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی ۳۹ درصد بود که این رقم برای خانوارهای روستایی ۴۰ درصد و دهک های ۱ تا ۴ (دارای کمترین درآمد) ۴۰.۸ درصد و برای دهم ۳۶ درصد بوده است بدین سبب شواهد حاکی از آنست که منافع ارز ترجیحی بیشتر به سود دهک های بالایی و پردرآمد جامعه بوده است.
رئیس اتاق تجاری تهران همین طور با اشاره به عدم ثبات اقتصادی اظهار داشت: نظرسنجی که توسط وزارت صمت از ۹۵۰ کارآفرین انجام شده، نشان میدهد که نخستین مطلب مطرح شده از طرف این افراد، عدم ثبات اقتصادیست. مسئله دیگر، کاهش انگیزه برای سرمایه گذاری و فرار سرمایه زیاد است. متأسفانه با وجود افزایش نرخ ارز، هنوز هم شاهد فرار سرمایه و انتقال سرمایه به بازارهای غیرمولد هستیم.
۴ سال آینده بحرانی ترین مسائل اقتصادی را خواهیم داشت
خوانساری در ادامه با اشاره به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری گفت: از آنجایی که حزبی وجود ندارد، بدین سبب اشخاص ثبت نام می کنند و شعارهایی را سر می دهند؛ این افراد پاسخگوی شعارها و عملکرد خود هم نیستند.
وی افزود: در این دوره چالش های پیش روی اقتصاد ایران را به کمک اندیشکده شریف مشخص کرده ایم.
خوانساری اظهار داشت: طی چهار سال آینده یکی از بحرانی ترین شرایط اقتصادی را در کشور خواهیم داشت و بزرگترین چالش های کشور مربوط به مباحث اقتصادی خواهد بود؛ به این جهت تصور من این است که اگر ثبت نام کنندگان ریاست جمهوری از این مسئله باخبر بودند، بطور قطع تعداد داوطلبین کمتر از تعداد فعلی بود. بطور مثال می توان به وضعیت اشتغال و بیکاری اشاره نمود که طی ۱۶ سال قبل ۱۷ میلیون نفر به جمعیت سن کار اضافه شدند اما متوسط اشتغال به وجود آمده فقط برای ۳ میلیون نفر بود.


منبع:

1400/02/28
21:46:48
5.0 / 5
597
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه