در گزارش نیو باكس اعلام شد؛

واردات تجهیزات نفتی مشابه داخل از مجرای مناطق آزاد

واردات تجهیزات نفتی مشابه داخل از مجرای مناطق آزاد به گزارش نیو باکس رئیس هیات مدیره انجمن استصنا اظهار داشت: هم اکنون خیلی از تجهیزات صنعت نفت در داخل ایجاد می شود، با این حال، بعضی از اقلام به عناوین مختلف از راه مناطق آزاد وارد کشور می شود.مجید محمدپور، رئیس هیأت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که حدود یک دهه است که رهبر انقلاب دائماً شعارهایی را برای سال انتخاب می کنند که بر تولید و پشتیبانی از تولید تاکید دارد، اظهار داشت: شعارهای اقتصاد مقاومتی، جهش تولید، رونق تولید و سال جاری هم که شعار «تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نشان دهنده این است که دغدغه رهبری معظم انقلاب، توجه به «تولید» است. در واقع، رهبری معظم انقلاب تشخیص داده اند که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور، پشتیبانی از تولید است.
وی با اشاره به اینکه شعار سال جاری از سه منظر تولید، پشتیبانی و مانع زدایی قابل بررسی است، افزود: حقیقت این است که اگر مقرر است معضل بیکاری حل شود، ارزش افزوده ای در کشور ایجاد و از خروج مواد اولیه جلوگیری شود، باید به تولید دقت نماییم. اگر مقرر است که در مقابل تحریم مقاومت نماییم و کشور از بابت تحریم آسیب نبیند، باید از تولید داخل حمایت نماییم.
محمدپور ضمن اشاره به این که مبحث دوم، بحث پشتیبانی هاست، اضافه کرد: یکی از حمایت هایی که بعنوان سازنده نیاز داریم، ایجاد تقاضا در بازار برای تجهیزات و اقلامی است که سازنده ها تولید می کنند.
سهم ۸۵ درصدی سازندگان داخلی در صنعت نفت/۴۰ درصد ظرفیتمان خالی است
رئیس هیأت مدیره انجمن استصنا عنوان کرد: زمانی امکاناتی که سازندگان داخلی بوجود آورده بودند، چندان در خور توجه نبود اما امروز ادعا می نماییم که ۸۵ درصد از تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی را در داخل کشور تولید می نماییم، این یعنی سمت عرضه تقویت شده و به سطح قابل قبولی از دانش و تکنولوژی رسیده اما تقاضا به اندازه افزایش عرضه، رشد نداشته است. بنابراین هم اکنون ۴۰ درصد از ظرفیت تولیدکنندگان ما خالی است و این یعنی سرمایه گذاری انجام شده و دانش و تکنولوژی وجود دارد اما برای آن تقاضا وجود ندارد؛ پس اگر به دنبال پشتیبانی هستیم، باید تقاضا در بازار ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر پروژه های پتروشیمی و پالایشگاهی زودتر کلید بخورد، تقاضا افزوده می شود.
به گفته این مقام مسئول، گام دومی که باید برداشته شود، پیشگیری از واردات کالاهایی است که نمونه مشابه داخلی دارند. هم اکنون باوجود این که خیلی از تجهیزات صنعت نفت در داخل ایجاد می شود، بعضی از اقلام به عناوین مختلف از راه مناطق آزاد وارد کشور می شود. این در شرایطی است که سازندگان، هزینه و انرژی صرف کرده اند اما شاهد می باشیم که واردات با قیمتی کمتر از قیمت داخلی در حال انجام می باشد و این به تولید داخل لطمه می زند. بنابراین، اگر کالایی ساخت داخل دارد، باید حتما از داخل خرید شود.
محمدپور با یادآوری این که مورد سوم در بحث پشتیبانی ها، تأمین سرمایه در گردش است، تصریح کرد: ما در تمام قراردادهایی که می خواهیم با کارفرما منعقد نماییم، بیشتر از ۲۵ درصد پیش پرداخت، دریافت نمی نماییم. در حالیکه در ساخت تجهیزات صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به صورت متوسط ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه به مواد اولیه اختصاص می یابد. از طرفی، متأسفانه خیلی از این مواد اولیه هم در کشور وجود ندارد، ازاین رو سازنده ناچار است هزینه آنرا به صورت ارزی پرداخت کند که این باعث می شود نوسانات نرخ ارز هم بر آن تأثیر بگذارد.
۴ ماه در انتظار دریافت مطالبات / ضرورت افزایش پیش پرداخت ها
رئیس هیأت مدیره انجمن استصنا توضیح داد: حالا اگر فرض نماییم که نرخ ارز ثابت است، یک سازنده ناگزیر است که ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه مواد اولیه را در ابتدای کار پرداخت کند، در صورتیکه بیشتر از ۲۵ درصد پیش پرداخت دریافت نکرده است و اگر فرض نماییم ساخت تجهیزی سه تا چهار ماه طول بکشد، مجبور است که همین ابتدای کار ۷۰ درصد هزینه را انجام بدهد اما به صورت خوشبینانه مطالباتش را چهار ماه بعد بگیرد.
محمدپور اظهار داشت: حال، سازنده مجبور است برای جبران این شکافی که بین ۲۵ درصد تا ۷۰ درصد وجود دارد، از بانک تسهیلات دریافت کند. در خوشبینانه ترین حالت، سازنده این تسهیلات را باید با نرخ ۱۸ درصد و اگر دانش بنیان باشد، ۱۴ درصد دریافت کند که این فشار زیادی به تولیدکننده وارد می نماید. بنابراین، باید سرمایه در گردش تولیدکننده به نحوی تأمین شود یعنی مبلغ پیش پرداخت قراردادها را افزایش دهیم و یا نرخ بهره تسهیلات برای سرمایه در گردش تا یک سقفی کاهش پیدا کند.
وی مورد چهارم در حوزه پشتیبانی از تولید در حوزه کارفرمایی را انتخاب مدیرانی دانست که ایمان و باور قلبی به ساخت داخل دارند و تصریح کرد: در این صورت است که میتوان انتظار داشت که تولید داخل در راه رشد و توسعه قرار گیرد. اگر بخواهیم به مانع زدایی بپردازیم، باید فکر نماییم چه موانعی بر سر راه تولید وجود دارد.
مانع تراشی بیشتر به جای مانع زدایی
این مقام مسئول با انتقاد از این که ما زمانی که با یک مانع مواجه می شویم، برای حل آن چند مانع دیگر ایجاد می نماییم، خاطرنشان کرد: مثلاً در یک دوره ای، افرادی از کارت اتاق بازرگانی خود سوءاستفاده کردند، این در شرایطی است که حالا فرآیند دریافت یا تمدید کارت بازرگانی به قدری سخت و پیچیده شده است که واقعاً خیلی از فرصت ها از دست می رود.
محمدپور ضمن اشاره به این که یکی از موانع بر سر راه تولید، بحث قوانین و مقررات است، مطرح کرد: هم اکنون اگر سازنده ای بخواهد مواد اولیه وارد کند، باید زمان زیادی را در صف انتظار تخصیص ارز بماند. این در شرایطی است که خیلی از این دستورالعمل ها، دائماً در حال تغییر است. بالاخره باید به یک نتیجه برسیم، بخش خصوصی پیشنهادات زیادی دارد اما بخش دولتی باید یک مرتبه برای همیشه مثلاً برای سه سال فرایندها را طراحی و ابلاغ کند که ما حداقل بدانیم برای ۳ سال مقرر است چه کار نماییم اما متأسفانه این فرایندها دائماً در حال تغییر است.
رئیس هیأت مدیره انجمن استصنا در توضیح مانع دوم اظهار داشت: مانع دیگر این است که کارفرما جهت شرکت در مناقصه، از ما ضمانت نامه بانکی می خواهد اما این مورد را نادیده می گیرد که چرا و به چه دلیل ما باید هزینه های تولید را افزایش دهیم؟ یا حداقل اگر کارفرمایی ضمانت نامه بانکی جهت شرکت در مناقصه می خواهد، ظرف یک هفته آنرا آزاد کند چونکه خیلی از سازندگان عضو انجمن در مناقصاتی شرکت کردند که با وجود گذشت یک سال و حتی بیشتر، هنوز ضمانت نامه های آنها درگیر است و هنوز مناقصه تعیین تکلیف نشده است و این یعنی افزایش هزینه های تولید در کشور.
تولیدکنندگان ۴ سال است دنبال مطالباتشان هستند
وی افزود: این در شرایطی است که کارفرمایان می گویند که قیمت سازنده های داخلی بیشتر از شرکتهای خارجی است. اما مگر چنین چیزی امکانپذیر است؟ در واقع، این کارفرمایان هستند که با این دستورالعمل ها و فرایندهایی که طراحی نموده اند، هزینه های تولید را می افزایند. در چنین شرایطی چطور میتوان ساخت داخل را با نمونه های خارجی مقایسه کرد؟ آیا یک شرکت خارجی مثل من سازنده داخلی وارد مناقصه می شود؟ آیا مثل تولید کننده داخلی به او پیش پرداخت می دهید؟ مثل من مطالباتش را پرداخت می کنید؟ ما شرکت هایی داریم که بیشتر از ۴ سال است که حتی از کارفرمایان دولتی هم نتوانسته اند مطالباتشان را دریافت نمایند.
این مقام مسئول با تاکید مجدد بر این که پشتیبانی اصلی باور و اعتماد به سازنده داخلی است، اظهار داشت: اگر ما باور قلبی داشته باشیم، خیلی از مسائل حل می شود اما دستورالعمل ها بگونه ای هستند که خیلی از کارفرمایان از زیر بار مسئولیت فرار می کنند. برای مثال وقتی یک ابلاغیه ای توسط وزارت نفت یا یک سازمان بالادستی ابلاغ گردیده است و کارفرما جوابی به آن نمی دهد یعنی از زیر بار مسئولیت فرار کرده است. از طرفی، سالهای سال که است که ما می گوئیم یک شرکت خارجی که از آن استعلام قیمت می گیرید، تسهیلات با نرخ یک تا یک و نیم درصد می گیرد، تا زمانی که مطالباتش را کامل دریافت نکند، جنس را تحویل نمی دهد، کالا را بیمه نمی کند و گارانتی آن فقط یک نامه یک خطی است، حتی از او ضمانت نامه بانکی هم برای گارانتی و حسن انجام کار دریافت نمی گردد، در حالیکه با سازنده داخلی رفتاری برخلاف این دارید.
چه باید کرد؟
رئیس هیأت مدیره انجمن استصنا با یادآوری نقش نهادهای اثرگذار بر پشتیبانی و مانع زدایی در حوزه تولید، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی بعنوان یک نهاد مؤثر باید قوانین و مقررات را بررسی و بازبینی کند. در سازمان های کارفرمایی خیلی از موارد طبق قوانین و مقررات است اما در این سازمان ها دستورالعمل ها و آیین نامه های داخلی نوشته اند که تبدیل به مانع شده است، با این وجود، یک مدیر می تواند ریسک تحمل کند و اگر آیین نامه ای بر سر راه تولید مانع ایجاد می کند، برخلاف آن عمل کنند و دستگاههای نظارتی هم این مدیران را تشویق کنند. بانک ها هم در مورد سرمایه در گردش و تخصیص ارز می توانند در راه پشتیبانی و مانع زدایی کمک کنند.


منبع:

1400/03/01
22:25:47
5.0 / 5
621
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه