ترخیص كالاهای اساسی سرعت گرفت

ترخیص كالاهای اساسی سرعت گرفت به گزارش نیو باکس مسؤلان گمرک ایران می گویند طی روزهای اخیر  ترخیص کالاهای اساسی با سرعت بیشتری در دستور کار قرار گرفته و در مجموع موجودی این کالاها در گمرک و بنادر به ۵.۶ میلیون تن کاهش یافته است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در اواسط اردیبهشت ماه بود که رئیس جمهور با پیشنهاداتی در ارتباط با رفع موانع ترخیص و انتقال کالاهای اساسی موافقت و دستور فوری اجرای مصوبات را به دستگاههای مربوطه صادر کرد، اما حدود دو هفته بعد و در انتها اردیبهشت ماه، وزارت صمت مصوبات را به دستگاه ها همچون گمرک ایران ابلاغ نمود و از آغاز هفته گذشته رسما به مرحله اجرا رسید.
اما این که در مدت اخیر روند ترخیص کالاهای اساسی به چه صورت بوده و آخرین وضعیت موجودی این کالاها در گمرک و بنادر چه میزان است، در گزارشی از جانب ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- تشریح شده است.
این مقام مسئول در گمرک ایران با بیان این که در هفته گذشته گمرکات اجرایی نسبت به احصای دقیق مشخصات صاحبان کالاهای اساسی موجود در بنادر اقدام و فهرست آنرا به گمرک ایران اعلام کردند، اظهار داشت: در این رابطه به صاحبان کالا اخطار دادیم که هر چه سریع تر نسبت به ترخیص کالاهای موجود خود بر مبنای ضوابط تعیین شده و تسهیلاتی که پیشبینی شده است اقدام نمایند.
او همینطور آخرین وضعیت موجودی و دپوی کالا در گمرک و بنادر را اعلام نمود که نشان داده است مجموع بیشتر از ۵.۸ میلیون تن کالاهای دپو شده و موجود در شناورهای پایه اسکله و درحال تخلیه در ۲۶ اردیبهشت ماه به مجموع ۵.۶ میلیون تن در ۹ خرداد رسیده که ۲۰۰ هزار تن کاهش دارد ولی با عنایت به گردش کالا در جریان ورود و خروج، ترخیص صورت گرفته رقم بالاتری است.
طبق گزارش معاون فنی گمرک ایران به غیر از موجودی شناورها، هم اکنون حدود ۸.۴ میلیون تن کالا در گمرک و بنادر وجود دارد که از این میزان ۴.۷ میلیون تن کالاهای اساسی و ۷۶.۲ هزار کانتینری است که ۹۰ درصد آنرا کانتینرهای پر وارداتی تشکیل می دهد.


۲۹ شناور به بنادر رسید
باید به حدود ۴.۷ میلیون تن کالای موجود موجودی ۲۹ شناور رسیده به بنادر را هم اضافه کرد که شامل ۱۶ شناور با ۳۴۲.۳ هزار تن و همینطور ۱۳ شناور منتظر در لنگرگاه با ۵۸۱.۹ هزار تن کالا است که در مجموع موجودی و کالاهای موجود در پای اسکله و منتظر در لنگرگاه را به ۵.۶ میلیون تن می رساند.


دپوی ۳.۵ میلیون تنی در بندر امام
اما از ۴.۷ میلیون تن کالای موجود در بنادر ۳.۵ میلیون تن در ارتباط با بندر امام خمینی (ره) است که به روال قبل بیشترین حجم موجودی کالا را به خود مختص کرده است.
همینطور در سایر بنادر ۳۷۶.۷ هزار تن کالا در بندر امیرآباد، ۲۰۱.۸ هزار تن نوشهر و ۸۳.۹ هزار تن در بندر انزلی دپو شده است.
موجودی بندر شهید رجایی ۳۳۱ هزار تن، چابهار ۷۵.۳ هزار تن، آستارا ۶۰۰۰ تن، فریدون کنار ۱۰۶.۴ هزار تن، بندر لنگه ۷۰ تن، بندر شهید باهنر ۳۹۴ تن، بندر خرمشهر ۵۳۴ تن است.


چقدر از کدام کالا در بنادر است؟
اما این که چقدر از کدام کالا در بنادر موجود است باید اظهار داشت که طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، ۱۲۲.۵ هزار تن گندم، بیشتر از دو میلیون تن ذرت، ۷۸۴.۶ هزار تن جو، ۶۶۱.۵ هزار تن سویا، ۴۳.۴ هزار تن برنج، ۱۹۰.۶ هزار تن شکر، ۴۲۰ هزار تن روغن خام، ۴۱۹.۸ هزار تن دانه های روغنی اشاره نمود.
به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در اهم مصوبات اخیر برای ترخیص سریع کالاهای اساسی میتوان به تمدید مجوز ترخیص درصدی اشاره نمود که در اسفند سال قبل تمدید نشد و خود از عوامل موثر در افزایش دپوی کالا در ابتدای سالجاری بود.
همینطور مصوباتی در ارتباط با سامانه بازارگاه و واردات به صورت اعتباری و رویه تخصیص ارز صادر و در دستور کار قرار گرفته است.

در هفته گذشته دادستانی کل کشور هم از ورود به ترخیص کالاهای اساسی اطلاع داده بود.1400/03/10
23:13:56
5.0 / 5
464
تگهای خبر: بازار , تسهیلات , دستگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه