ركود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد

ركود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد به گزارش نیو باکس چندی است که بازار خودرو به رکودی عمیق کشیده شده و سطح معاملات به صفر بسیار نزدیک است؛ همین نبود مشتری در بازار سبب گشته است که باوجود نوسان افزایشی نرخ ارز و اجرایی شدن مصوبه افزایش قیمت خودرو ها درب کارخانه، در مقایسه قیمت خودرو ها در بازار امروز (سه شنبه۱۱ خردادماه) با قیمت های نیمه دوم اردیبهشت ماه تغییر چندانی دیده نشود.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، در حالیکه طی روزهای اخیر (از واپسین روزهای هفته گذشته تاکنون) نرخ ارز، سیر صعودی پیش گرفته اما همچنان بازار خودرو اعتنایی به این نوسانات افزایشی نرخ ارز نداشته و همانطور که به اعمال مصوبه مجوز شورای رقابت برای افزایش قیمت محصولات و اعلام قیمت های جدید، اعتنایی نکرد، به تغییرات نرخ ارز هم واکنش نداشته و سبب ایجاد تقاضای کاذب نشده است.
این در شرایطی است که هرگاه نرخ ارز در داخل افزایشی پیدا می کرد، بسیاری به سمت بازار خودرو به سبب سرمایه گذاری روانه و با ایجاد تقاضای کاذب، سبب افزایش قیمت ها می شدند؛ اما اینبار نبود مشتری و به قول رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو، "محدود شدن معاملات به تقاضاهای مصرفی آن هم بسیار کم" بازار به صرافت جذب مشتریان کاذب و دلالان نیفتاد.
امیدواری به نتیجه مذاکرات وین یا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می تواند همچون عواملی باشد که مردم را منتظر نگه داشته تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد و امید دارند که قیمت ها ریزش بیشتری داشته باشد. به جهت این که تعداد فروشندگان خودرو بیشتر از خریداران است، تقاضای کاذب هم شکل نگرفته و قیمت ها نسبت به نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری که هنوز قیمت های جدید خودروسازان تغییری نکرده بود و دلار هم ارزان تر بود، تغییر چندانی نداشته و از ثبات نسبی برخورد بوده است.
به طور مثال تا قبل از افزایش رسمی قیمت محصولات خودروسازان و افزایشی شدن نرخ ارز که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در محدوده ۱۹۸ تا ۲۱۰ میلیون تومان بود در بازار امروز (سه شنبه) حدودا ۱۹۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده است. تیپ ۵ آن که حدودا ۲۵۵ میلیون تومان بود حالا هم ۲۵۷ میلیون تومان است. پژو ۲۰۷ اتوماتیک هم همچنان در کانال ۳۷۰ میلیون تومان قرار دارد.
همینطور پژو پارس که در نیمه دوم اردیبهشت ماه ، به ۲۱۰ میلیون تومان نزدیک شده بود امروز حدودا ۲۱۷ میلیون تومان است. پژو ۴۰۵ GLX همچنان در همان محدوده ۱۹۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده و سمند LX هم از ۱۹۱در کانال ۱۹۰ میلیون تومان نوسان محدود دارد.
دیگر محصولات گروه صنعتی ایران خودرو قیمت های حدودیشان بدین صورت است که به طور مثال رانا ۲۰۵ میلیون تومان، راناپلاس ۲۲۲ میلیون تومان، دنا حدود ۲۷۰ میلیون تومان و دنا پلاس توربو (دنده ای) در کانال ۳۵۰ میلیون تومان هستند.
علاوه براین ها در محصولات دیگر خودروساز بزرگ کشور هم ثبات نسبی و نوسانات محدود نسبت به قیمت های اواسط اردیبهشت دیده می شود. به طور مثال سایپا ۱۱۱ در کانال ۱۳۰ میلیون تومان قرار گرفته، سایپا ۱۳۱ حدود ۱۱۵ میلیون تومان و سایپا ۱۵۱ (پراید وانت) هم همچنان کمتر از ۱۲۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شوند.
ساینا هم در محدوده ۱۴۵ میلیون تومان، تیبا ۱۲۵ میلیون تومان و تیبا۲، ۱۲۹ میلیون تومان هستند.
کوییک دنده ای و کوییک R هم نوسان قیمتی چندان نداشته و در همان محدوده های قبلی، قیمت گذاری شده اند. کوییک دنده ای حدود ۱۴۵ میلیون تومان و کوییک R در محدوده ۱۵۲ میلیون تومان قرار دارند.
کارشناسان و فعالان صنعت خودرو کشور هم معتقدند که خواسته یا ناخواسته بازار خودرو وارد دوران سنگین رکود شده است و آنها نگران از این هستند که ادامه این وضعیت، نیاز بازار خودرو امسال را محدود کند و حجم عرضه و تقاضا به شدت تحت فشار قرار گیرد و بازار به خوابی عمیق فرو رود.
منبع:

1400/03/11
22:59:08
5.0 / 5
324
تگهای خبر: بازار , خرید , سرمایه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه