دو عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

دو عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری نیو باکس: قیمت اونس طلا هفته گذشته نوسان زیادی را تجربه نمود و ابتدا بیش از 40 دلار سقوط کرد و سپس به سمت 1900 دلار برگشت با این وجود مفسرین براین باورند که روند صعودی این فلز باارزش فعلا ادامه دارد.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، طلا به موضوع تعدیل سیاستهای انبساطی بانک مرکزی آمریکا، دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا بی نهایت حساس است. هر گونه افزایش این سه عامل به پایین رفتن قیمت طلا منتهی می شود در صورتیکه معکوس شدن آنها از صعود این فلز باارزش پشتیبانی می کند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز به کیتکونیوز اظهار داشت: بازارها به صحبت درباره تعدیل سیاستهای انبساطی حساس هستند. ما شاهد بالاتر رفتن بازده اوراق خزانه و دلار آمریکا بودیم و سپس همه وحشت کردند. طلا تحت تاثیر عوامل فنی ریزش کرد.

اما ریزش قیمت طلا روز جمعه معکوس شد و این فلز باارزش از گزارش اشتغال نه چندان مطلوب آمریکا در ماه مه حمایت یافت. آمار نشان داد مشاغل بخش غیرکشاورزی در ماه مه تنها ۵۵۹ هزار افزایش داشته که پایینتر از ۶۷۱ هزار شغل جدید مورد پیش بینی اقتصاددانان بود.

میلک اظهار داشت: آمار اقتصادی ضعیفتر به نفع طلاست. بسیاری تصور می کردند گزارش اشتغال همانند آمار اشتغال ADP که روز پنج شنبه منتشر گردید بهتر از حد مطلوب خواهد بود. اگر آمار اشتغال به همین روند بماند، بانک مرکزی آمریکا به تورم اهمیت نخواهد داد.

همچنین گزارش اشتغال نشان داد نرخ مشارکت در بازار کار همچنان پایین مانده که یک هشدار است. این به مفهوم آنست که بانک مرکزی آمریکا به تداوم سیاستهای انبساطی ادامه خواهد داد تا نرخ اشتغال بالاتر رود.

باب هابرکورن، کارگزار ارشد کالا در شرکت آر جی او فیوچرز اظهار داشت: در مجموع روند صعودی مثبتی که طلا در ماه مه داشت، دست نخورده مانده است. این روند صعودی برمبنای آمار اشتغال ادامه خواهد یافت. طلا تلاش می کند به رکورد بالای اوت برگردد. تصور می کنم طلا در معاملات هفته جاری به ۱۹۲۰ دلار بازگردد. تنها عاملی که روند صعودی طلا را مختل خواهد کرد، اشاره به تحکیم سیاست پولی خواهد بود.

وی در ادامه اضافه کرد: به محض اینکه طلا از سطح ۱۹۱۵ دلار عبور کند، احیانا پول جدید وارد بازار طلا خواهد شد.

سرمایه گذاران باید حواسشان به بازده اوراق خزانه آمریکا و هر گونه آمار جدید تورم باشد. بازارها خودرا برای نشست سیاست پولی ۱۶ ژوئن بانک مرکزی آمریکا آماده می کنند.

بارت میلک پیش بینی نمود طلا در بازه جدید ۱۸۵۵ دلار تا ۱۹۳۵ دلار معامله خواهد شد. وی اظهار داشت: همه چیز به آنچه بانک مرکزی آمریکا می گوید بستگی خواهد داشت. بانک مرکزی آمریکا قبل از شروع تعدیل سیاستهای انبساطی مایل است اشتغال کامل را ببیند بدین سبب احیانا هشدارهای زیادی را درباره چگونگی انجام این اقدام می دهد. ممکنست این اقدام از اوراق قرضه شروع شود و مقامات بانکی ببینند چه اتفاقی می افتد.

اِورت میلمان، کارشناس فلزات باارزش گینزویل کوینز اظهار نمود: مسیر دلار همسو با سیاست بانک مرکزی آمریکا برای بازار طلا اهمیت دارد. وی در کوتاه مدت نظر خنثی درباره طلا داشته و اصرار کرد این فلز باارزش هفته جاری بین ۱۸۷۰ تا ۱۸۹۰ دلار معامله می شود. با این وجود در بلندمدت به ۲۱۰۰ دلار صعود می کند.

آمار اقتصادی مهم هفته جاری

در هفته جاری شماری آمار اقتصادی منتشر می شود که شامل شاخص قیمت مصرفی آمریکا در روز پنج شنبه است. آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری هم روز پنج شنبه منتشر می شود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، بازارها همین طور توجه دقیقی به تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی کانادا در روز چهارشنبه و بانک مرکزی اروپا در روز پنج شنبه خواهند داشت.

منبع:

1400/03/16
16:07:16
5.0 / 5
678
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه