ظرفیت رشد سالانه ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت ایران با جهان

ظرفیت رشد سالانه ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت ایران با جهان به گزارش نیو باکس رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: فراهم کردن زیرساخت های تجاری، رشد ۲۰ تا ۴۰ درصدی صادرات و واردات را در هر سال برای کشور به دنبال دارد.به گزارش نیو باکس به نقل از صدا و سیما، جمشید نفر با اشاره به اینکه اعداد و ارقام تجاری فعلی در مقابل ظرفیت صادرات و واردات کشور بسیار کوچک هستند، خاطرنشان کرد: با اعمال سیاست های درست، منطقی و همه جانبه میتوان بهبود تدریجی در تجارت را انتظار داشت.
وی ضمن اشاره به فراهم نبودن زیرساخت های مناسب برای رشد ۱۰۰ درصدی حجم مبادلات تجاری، اظهار داشت: با ایجاد شرایط مناسب افزایش ۲۰ تا ۴۰ درصدی تجارت در هر سال قابل پیشبینی است که با برنامه مناسب میتوان به آن دست یافت.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به افزایش تجارت در دو ماه نخست سالجاری، عنوان کرد: در ماه های آغازین سال قبل که ویروس کرونا اخیرا شیوع پیدا کرده بود، اولین راهکار جهان بستن مرزها به روی یکدیگر بود بنابراین ایران هم به علت ممنوعیت تردد، نتوانست کالایی را مبادله کند.
وی اضافه کرد: سالجاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند تجاری در حالت عادی قرار گرفته و بنابراین شاهد رشد مبادلات هستیم که با عنایت به انجام مذاکرات احیای برجام سخت میتوان پیش بینی نمود که تجارت چه مسیری را تا آخر سال طی خواهد نمود.
نفر افزود: با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور امکان تغییر شرایط در دولت بعدی هم وجود دارد که هر تصمیمی می تواند بر تجارت ایران و جهان تاثیر گذار باشد و باعث بهبود یا صدمه به آن شود.
وی با تکیه بر این که تجارت با دلار بیشتر از ۲۰ هزار تومان مشکلات فراوانی را برای صادرکنندگان بوجود آورده و باعث صدمه شده است، اظهار داشت: مبادلات اقتصادی ایران تا آخر سال جاری وابسته به سیاست های کلان است که در صورت متوازن بود رشد قابل توجهی در تجارت را برای کشور به همراه خواهد داشت.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با تکیه بر این که احیای برجام برای اقتصاد نتایج مثبتی به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: استفاده درست از این فرصت می تواند فشار اقتصادی را از دوش مردم بردارد و رونق را بیشتر از پیش به کشور بازگرداند، اما ارزپاشی عملکردی مخالف را بوجود می آورد و به اقتصاد صدمه بیشتری خواهد زد.
وی با اشاره به اینکه سیاست های دولت در تولید و صادرات باید رقابتی باشد، اظهار داشت: برخی سیاست های حمایتی مانع رشد و توسعه هستند و باید دولت بگونه ای عمل کند که تولیدکنندگان از همه توان و ابداعات خود در جهت افزایش صادرات استفاده کنند.
نفر اضافه کرد: با عنایت به منابع سرشار انرژی و کارگر ارزان در کشور در صورت اعمال قوانین پشتیبانی کننده، تولید می تواند به میزانی رشد پیدا کند که جایگاه نخست صادرات برخی کالاها در جهان را به دست آوریم.
وی در مورد اقلام صادراتی ایران، عنوان کرد: هوش و استعداد جوانان ایرانی و محصولات معدنی از اصلی ترین کالا و خدماتی است که قابلیت صادراتی بسیاری دارد و از طرفی به علت چهار فصل بودن کشور در اکثر محصولات کشاورزی مزیت صادراتی داریم.
بر اساس آخرین اعلام گمرک، در اردیبهشت ماه سالجاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است.
در اردیبهشت ماه سالجاری ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است.


منبع:

1400/03/17
15:05:07
5.0 / 5
443
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه